Namazın Sır Ve Hikmetleri

5

Namazın Sır Ve Hikmetleri

NAMAZ’IN SIR VE HiKMETLERİ

Bir saat çalışma karşılığında bir milyon lira verseler herkes koşa koşa gider.Oysa bir saat namaza karşılık Allah, sonsuz Cennete varıncaya kadar o kadar mükafatlar vaadetmiştir ki, her şeyden önce ona koşmamız gerekirken, çoğu insanlara ne olmuş ki, vurdumduymaz davranıyorlar ?
Bir hadis-i Şerifte sabah ve yatsı namazlarının faziletlerini Peygamberimiz(sav) şöyle dile getirirler:”Eğer sabah ve yatsı namazlarındaki sevabı bilmiş olsaydınız, emekleyerekte olsa bu namazlara devam ederdiniz.”buyururlar.Bir başka hadislerinde: “Sabah namazının iki rekatından elde edilecek sevap dünya ve içindeki herşeyden daha hayırlıdır.” (Darimi)
Cenab-ı Allah Bakara 110.ayette şu müjdeyi veriyor:”İman edip güzel işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatlarını hakkıyla veren kimselerin, muhakkak rableri katında mükafatları vardır. Onlar için hiçbir korku yoktur,onlar hüzün de duymayacaklardır.”
Değerli Dostlar! Korkunun,üzüntünün, hastalığın semtine dahi uğramadığı güzelliklerin ve mutlulukların diyarı ölümsüz Cennet hayatı, insanı namaz için gayrete getirmiyorsa daha ne gayrete getirebilir?
Namazını kılan insanın diğer dünyaya ait güzel işleri dahi ibadet hükmündedir. İçine haram karışmayan dünya işleri,yemek, ,içmek, uyumak kısaca yirmi dört saat günlük ömür, beş vakit namazı kılmak şartıyla ibadet ve sevaptır. Namaz kılmayan ise bu mükafatlardan mahrum kalır.
Bunca mükafat ve müjde insanı gayrete getirmiyorsa, hiç değilse ilahi tehditten sakınmalı değilmidir?
Oysa rabbimiz namaz kılmayanları Cehennemle tehdit ediyor. Hadislerde namazı hakkıyla kılanları bağışlayacağına dair va’di(sözü,teminatı) olduğu halde kılmayanları için böyle bir sözü yoktur.Böyle bir teminatı olmayan, namaz kılmayan insanın acaba O gün(kıyamet günü) kendini savunacağı bir teminatı var mıdır?

Sigaranın vücudumuza zararları ve Sigara ile Mücadele etmek

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.