Oyuncakların Etkileri Üzerine

0
Oyuncakların Etkileri
Oyuncakların Etkileri Üzerine

Oyuncakların Etkileri Üzerine

Oyuncak ve oyunların insan kişiliği üzerindeki etkisi göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Çocuklar oyuncak ve oyunlar üzerinden çevresini algılamayı, anlamlandırmayı öğrenirler ve hissettikleri toplumsal rollerini öğrenirler.

    Çocuklar karşılaştıkları sorunları çözme becerisini, insanlarla olan etkileşimini çocukluk çağında öğrenir.

Bizim çocukluğumuzda şu dönemde kullanılan renkli modern oyuncaklar yoktu. Yağ tenekelerini kesip şekil verdirerek araba yapardık, lastik ayakkabı giyerdik eskiyince topuk kısmını kesip tenekeden yaptığımız oyuncak arabalarımıza tekerlek yapardık. Hazır oyuncak alacak paramızda yoktu, günümüzdeki gibi bu kadar gelişmiş oyuncak sektörü de yoktu.

Bunun faydasını şu şekilde gördük;karşılaştığımız sorunlara çözüm bulma yeteneğimizi gelişti, dışarıdan gelecek destek ve yönlendirmelere ihtiyacımız azaldı, oyuncağını hazır alan çocuklar gibi elimize oyuncaklar tutuşturulmasını beklemedik, tüketici değil üretici olmanın ayrıcalığını yaşadık.

Oyuncakların Etkileri Çoğu Zaman Şiddet Eylemleri İçeriyor

    Ünlü sosyolog Cemil MERİÇ “İnsanlık daima kötü oyuncaklar peşinde koşan bir çocuktur” der. Gerçekten de günümüzde oyun ve oyuncak sektörüne baktığımızda oyun ve oyuncakların çoğu şiddet eylemleri üzerine kurgulanmıştır.

Çocukluğunda oyuncak silah ve savaş oyunlarından zevk alan bir çocuk büyüdüğünde de bu zevki almaya çalışacak fakat oyun ve oyuncaklar onları tatmin etmeyecek, gerçek hayatta bu oyun ve oyuncaklardan zevk almaya çalışacak bu da şiddet olaylarının artmasına neden olacaktır.

Çocuklar oyun ve oyuncaklar üzerinden birbirini ötekileştirmeye çalışacak, cinsiyetçi yaklaşımları benimseye bilmektedirler. Örneğin pembe rengin kızlara mavinin erkelere özgü olduğu algısı (neredeyse  gerçek olmuş durumda) oluşturulmuş çocuk giyim mobilya ve oyuncaklar bu renkler üzerine kurgulanmıştır,oysa tüm renkler güzeldir ve herkes sevdiği rengi kullanabilmelidir.

     Şair ve yazar Sunay AKIN bir yazısında “Ay’a ulaşmayı kim başaracaktı,1920’li yıllarda çocukların düşlerine,oyunlarına yaptıkları uzay oyuncaklarıyla Ay’ı hedef gösteren mi,yoksa o yıllarda çocuklarına oyuncak olarak kaynana zırıltısı alan millet mi?”diye sormaktadır.

Çocuğuna astronot, uzay mekiği ile ilgili oyuncaklar seçerseniz çocuk uzayı, uzaya çıkmayı düşünür elbette, silah seçerseniz insana ve insanlığa namlu doğrultmayı düşünür, futbol topu seçerseniz futbolcu olmayı düşünür kısacası çocukların eline tutuşturduğumuz o renkli ve modern oyun ve oyuncaklar onların benliğini oluşturmakta ve topluma bakış açılarına yön vermektedir.

     Bu nedenle çocuklarımızın oyunlarına, hayallerine güzel hedefler koymak için oyun ve oyuncak seçimini bilinçli yapmalıyız çünkü kendi seçtiklerimiziz…

Ahlak Nerede Kaldı

Teknoloji Bağımlılığı Sonucu Nomofobi Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.