Sağlık Sistemimiz Corana Virüs İle İmtihanı

0
Sağlık Sistemimiz Corana Virüs İle İmtihanı

Sağlık Sistemimiz Corana Virüs İle İmtihanı

Evet malumunuz dünya olarak bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldık ve bu sorundan etkilenen ülkelerin sağlık sistemleri nasılda yapısal olarak sıkıntılıymış öğrenmiş olduk.

Ülkelerin yönetimleri her sene plan ve program yapıp yöneticileri başta olmak üzere hizmetlerinde çalışan memurlarına ve işçilerine talimatnameler yollarlar ve bu talimatnamelere bağlı olarak çalışırlar, Peki öyleyse bu ülkeler bu yöneticiler bu talimatnamelere uymuyor mu yoksa iş kaçakcılığına mı yönelim gösteriyorlar?  

Bunun en büyük örneğine şahit olurken hatta bilhassa yaşayarak, bu ülkelerin programında bulunan bir sektör nasıl oluyor da böyle sıkıntı ve eksik kalabiliyor akıl sır eriyor mu bu ihmalkarlığın bedelini kimler nasıl ne şekilde ödeyecek bunu da bu sıkıntılı süreç geçtikten sonra haber ve blog sitelerinde göreceğimizden şüphemiz yok.

Sağlık Sistemimiz İyi Bir Sınav Vermiştir

Şimdi gelelim Ülkemize Yani Türkiye’nin sağlık sistemine; Türkiye Sağlık Sektöründe ve planlamasında son yıllarda çok büyük atak yaptı ve gelişim gösterdi. Bunu inkar etmek ve görmemek namümkün, artılarımız vardır eksiklerimiz de vardır elbet, ama en önemlisi Sağlık Sistemimiz plansız ve programsız olmadığımızı bu zorlu süreç de en iyi şekilde öğrenmiş olduk.

Son 15-20 yıldaki sağlık gelişimlerini takip edersek altyapı olarak güçlü olduğumuz bir alanda üstüne koyarak ilerleme gösterildiği açıkça ortadadır. Gerek hastane sayısı olsun  gerek yapılan yeni hastaneler olsun ciddi manada bir atılım olduğu beyanen görülmüştür.

Hastaneler yapılır ama önemli olan o hastanelere gerekli malzeme ve altyapı desteği sağlanmasıdır. En önemli altyapı desteği de biz insanlara bakan tedavi eden sağlık çalışanlarına yapılması en güzel çalışma olacaktır.

Tabi sağlık çalışanları deyip geçmemek lazım sağlık çalışanların gerek maddi gerek manevi olarak güçlendirmek ileriye dönük planlamalarda katkısı, şüphesiz fazla olacaktır. Bir diğer husus da sağlık ekipmanlarında ki ihtiyaçlar ve yatırımların eksiksiz ve gerekli şekilde üretilmesi ve arz edilmesi bu sağlık alanı için önemlidir.

Ülkemiz sağlık sisteminde ne kadar gelişmiş ve ileriye dönük yatırım yapmış olduğunu diğer ülkelere göndermiş olduğu yardımlarda göstermiştir ve bu durum dünya kamuoyunda ve haber kaynaklarında bifill görülmüştür.

Sözün kısası Türkiye bu sıkıntılı süreçten iyi çıkacaktır ama önlemleri ve gerekli tedbirleri sadece devlet’den beklememek lazım biz insanlarda gerekli tedbirleri ve önlemleri alarak bu süreçten güzelce çıkalım…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.