Urfa Binicilik Kulübü

3
Şanlı Urfa Binicilik Kulübü
Urfa Binicilik Kulübü

Urfa Binicilik Kulübü

Şanlıurfa binicilik kulübü Kara köprüde Bahçe şehir kolejinin bünyesinde hizmet vermektedir. Burada 4 tane Avrupa engel atlama atımız bir İngiliz atımız ve birde ponimizle hizmet vermekteyiz.

Profesyonel ekip ve ekipmanlar kullanmaktayız. Atlarımız eğitimli ve iyi huylu olup her seviyede biniciye hizmet verebilmekteyiz. Burada sadece at binmeyi öğretmiyor, atlarla vakit geçirip onların bakımları ( yıkanması, tomarı, dolaştırılması, yemlenmesi,sosyalleşmesi)konusunda da tecrübe edinmenizi sağlıyoruz. Ayrıca burada engellilerle ilgili çalışmalarda yapıyor.

ve bu konuda hipoterapi antrenörü olan Tayfun Taşkınla Şanlıurfa ilinde çalışmalarımız devam etmekte.Bu ayrıcalıklı çocuklarımıza bu ayrıcalığı yaşatmak isterseniz bizler Urfa Bahçeşehir kolejinde Urfa Binicilik Kulübü olarak sizleri ağırlamaktan onur duyarız.

Atlarla İlgili Hayallerim

Atlar zorlanmaktan ve şiddetten çok hoşlanmazlar bu yüzden onların eğitimini isteyerek yapmalarını sağlamalıyız. Bunun yollarının birinin de Taylık dönemi olduğu su götürmez.

Bence atların en önemli gelişim dönemleri çünkü her şeyle tanışmaları ve alışmaları bu dönemde gerçekleşiyor, edinebilecekleri kötü huyları da iyi huyları da bu dönemde kazanıyorlar. Taylar kısrak ve aygırın genlerini taşır ama onlara biz insanların da kattığı şeyler vardır, bunun başında doğru eğitim gelmektedir.

Bir kısrağın yanındaki tayını onunla birlikte geliştirmek daha kolaydır çünkü taylar annelerinin taklidini çok kolay yaparlar. Örneğin bir annenin yanında tayı daha rahat ve cesurdur.

Bir tay padok(atların otlama ve istirahat alanı) istirahati için padoğa çıkarken eğer annesinin yanında padok yoluna döşenmiş sırıklarla(engel çubuğu) dolu bir yolu kullanarak padoğa gidiyorsa, padoğa gittiği için mutlu olduğu için  ve annesinin yanında güvende olduğu için sırıkların üzerinden rahatlıkla atlayarak annesiyle birlikte padoğa gider. Bu tayın gelişim döneminin ilerlemesiyle birlikte padoğun yolunda x( çarpı şeklindeki engel) şeklinde engelleri atlayarak padoğa gitmesi sağlanır. Daha sonrasında bu engeller yükseltilerek anneyle birlikte padoğa gitme ritüeline devam edilir. Tay bunu isteyerek ve zevk alarak yapmaya başlar, zorlamaya ihtiyacımız olmaz. Buda tayın kafasının temiz kalmasını sağlar.             Tayı anneden ayırdıktan sonra kendi başına da padoğa engelleri atlayarak gitmesi sağlanır. Daha sonra binek yapılmasıyla birlikte yer çalışmalarının ardından at olarak binişler başlar. Bir süre sonra biniciyle birlikte engel atlamalar başlar ve at engel atlamaktan keyif aldığı için performans üst seviyede olur. Böyle temiz kafalı yetiştirilmiş bir atın binicisini mutlu etmeme ve başarıya ulaştırmama şansı yok gibi geliyor bana.

Bir gün bir çiftliğim olursa bunları yaşayarak deneyim etmek isterim.

Şanlıurfa

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.