Yeşil Alanlar Canımız Ciğerimiz Suyumuzdur

0
Yeşil Alanlar
Yeşil Alanlar Canımız Ciğerimiz Suyumuzdur

Yeşil Alanlar Canımız Ciğerimizdir. Onları Lütfen Koruyalım.

Yeşil alanların birçok yararı vardır. Akut solunum yetersizliği gibi hastalıklara iyi geldiği, sakinleştirici etkisi olduğu, ağaçlık alanlarda yaşayan insanlarda kalp krizi, şeker, depresyon, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları ve obezite riskinin azaldığını tespit edilmiştir.

Yeşil alan olarak parkları, tarımsal alanları, ormanları, site okul ve kamu kurumlarının bahçelerini de sayabiliriz. Yeşil alanlı okullardaki öğrencilerin çalışmalarının daha verimli olduğu, çünkü yeşilin çok olduğu yerde oksijen miktarı çok olduğu için beyin daha verimli çalışır ve konsantrasyonlarının yükseldiği bilinmektedir. Tatillerde ailecek stres atabileceğimiz, dinlenebileceğimiz bir yer ararken insan fıtratı gereği toprak ve yeşilliği arıyoruz.

Doğa ve insanlık için yeşilin yararlarını aşağıda sıralasam onlarca sayfa yazı yazılmış olur.

Yeşil Alanlar ve Ormanlarımızın yararlarından bazıları şunlardır.

Ağaçlar yağmuru tutarak sel ve taşkını engellerler, büyükşehirlerde sel felaketinin oluşmasının neden bu değil mi?

Ormanlar yer altı sularının oluşumuna büyük katkı sağlar.

Yeşillik erozyonu önler, canlılara hayat olur, av kaynağı oluşmasına neden olur.

Ormanlar oksijen ve karbondioksit sirkülasyonu sırasında klima görevi görür hava dengesini sağlar. Şanlıurfa’nın ormanlarla kaplı olması demek sıcaklık derecesinin en az 6 °C düşmesi, kış sıcaklığının da 6 °C derece artması demektir. 

Ormanlar yağmur bulutlarını kendine çeker, su buharının oluşmasını sağlayarak yer altı kaynakları besler.

Yeşil alanlar, Mutluluk, dinlenme ve huzur bulmaya yarar.  Özellikle sivil toplum kuruluşları ve belediyelere sosyal yaşam alanı oluşturmak için büyük görev düşmektedir.

Ormanlar yenilenebilir enerji kaynakları arasında en ucuz olanıdır. Kereste, yakacak, mobilya ham maddesi ve kağıt ürünleri için bulunmaz bir nimettir. Kömürün, petrolün ve doğal gazın sonu yaklaştıkça ormanlara daha büyük görevler düşmektedir. Sermayesiz milli servetin içeride kalması demektir.

Ormanlar işsizliği bitirir köylülere iş imkanı sağlar.

Yeşillik savunma alanında orduyu kamufle etmeye yarar. Dikkat edersiniz bütün askeri birlikler hep ormanlık alan içeresindedirler. Çünkü bu prensibi kullanmak için askeri birlikler kurulurken en baştaki öncelikler arasında ağaçlandırma gelir.

Ağaçlar oksijen verip karbondioksit tüketimi yaparak hava kirliliğini azaltan en büyük etkendir. Unutmayın oksijen olmadan hayat da olmaz.

Havadaki belli oranda tozları kendine çeker ayrıca ormanlık alanlarda ses dalgaları fazla uzağa gidemediği için gürültü problemi de olmaz.

Yeşil bir Ruha için ağaç dikelim her çocuğu olan kişi dünya ya gözünü açan evladı için bir ağaç dikse ve o ağaç bebeğimizle büyürse ne güzel olur değil mi?

Ölenlerimiz için ağaç dikiyoruz ya o yüzden mezarlıklar bir başka güzel görünür. Mezarlıklar yemyeşil bir alan olarak kendini şehrin her yerinde gösteriyor. Halbuki ölüye gölge etmeye ne hacet, canlılara yani biz insanlara gölge daha çok lazım değil mi?

Köylerimizde, dağlarımızda şehrimizin çevresinde kurak bir Urfa görmek istemiyoruz.  Daha yeşil bir Urfa için beşikten (tahtadan yapılan) mezara (tahta tabut) orman diyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.