Yılbaşının Dindeki Yeri

9

MİLLİ PİYANGO’NUN DİNDEKİ YERİ

Yılbaşının Dindeki Yeri Allah (cc) buyurur:”O Allah size kitapta,Allah’ın ayetlerine küfredildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde onlar bir başka söze geçip dalıncaya dek onlarla oturmayın,yoksa siz de onlar gibi olursunuz. “(Nisa ayet 140)
Maide Suresi 51’inci ayette:” Ey İman edenler Yahudileri de Nasranileri de(hıristiyanları)kendinize dost edinmeyin.Onlar ancak birbirlerinin dostudurlar.İçinizden kim onları dost edinirse O da onlardandır.Allah zalimler gurubuna asla muvaffakiyet vermez.”
Peygamber(sav):”Kim herhangi bir guruba benzeşirse (onları taklit ederse)O da onlardan dır.”buyurmuştur.
Ebu Said el Hudri derki:Hz.Peygamber buyurdular:”Sizler karış karış,arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz, onların inançlarını ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz.İnsan’ın giremeyeceği küçük bir kiler deliğine girecek olsalar siz de onları takip edeceksiniz(.Hz.Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahabiler)sorduk:”Ya Resulullah (izlerini takip edeceğimiz bu topluluklar)Yahudiler Hıristiyanlar mı ? olacak .
Şöyle buyurdular:”Ya kimler olacaktı.(Buhari Enbiya 50,Müslim ilim 6)
Yukarıdaki ayet ve hadisler ışığında değerlendirdiğimizde Yılbaşı ,Noel Baba gibi başka dinlere ait günlere, gecelere tazim hürmet göstermek ,kutlamak,O gece niyetiyle hindi ,tatlı gibi şeyler yemek,çamla süslemek ,piyango bileti almak ,yine bu gece niyetiyle bu tür kutlama ve davetlere katılmak ve o geceyi tebrik için mesajlaşmak caiz değil haramdır.
Bu yılbaşının Hz.İsa nın doğumu ve getirdiği hiristiyanlık dini ile alakası yoktur. Hiç bir semavi din Hiristiyanlık ta dahil. içkili,kadınlı erkekli oyunları, haram şeyler içeren kutlamayı caiz görmez.
Müslüman yılbaşı gecelerinde gafilce eğlenmek yerine ömründen giden bu günlerin muhasebesini yapmalı,dünya ve ahiret adına önündeki yeni yılın hesabını yapmalıdır.
Hz.Ömer:”Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.”
Bugün Allah için ne yaptım Hz.Ömere ait bu güzel sözü, müslüman ,geçen yıl Allah için ne yaptım diyerek bu gecede tefekkür etmelidir. Namazsız,günahlarda geçen bir yıl için pişmanlık duyup tövbe etmelidir.
Hz. Peygamber:”Akıllı kimse kendini hesaba çeken ve ölüm sonrası için çalışandır. Aciz kimse ise nefsinin havasına tabi olandır.”
Milli Piyango bileti de kumar kapsamında olduğundan haramdır.Şeytan insana sağdan yanaşır :biletten para kazanırsan
bu kadar fakir doyrursun ,cami,okul
gibi hayır yaparsın gibi telkinde bulunur.haram olan bu parayla hayır yapmakta caiz değildir.Milli piyanonun haram oluğuna hükmedilen maide 90.ayet şöyle buyrulur:”Ey inanlar içki,kumar,tapınılmak için dikilmiş putlar(taşlar),fal okları(şans oyunları,Piyango,iddia v.b) ancak şeytanın işinden bir pisliklerdir.Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz.”
Rabbim müslümanlara şuur ve idrak versin.Bizleri O gece işlenecek mel’anetlerden muhafaza eylesin.Amin.
Vesselam….

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.