Yılda Bir Kez de Olsa Hatırlanan Öğretmenin Toplumdaki İtibarı

5
Öğretmenin Toplumdaki İtibarı ve Öğretmen Olmak

Yılda Bir Kez de Olsa Hatırlanan Öğretmenin Toplumdaki İtibarı

Bir milletin istikbalini öğretmenler inşa eder. Öğretmenine değer veren toplumlar, tarih boyunca yaşadıkları dönemin en itibarlı ve her bakımdan en gelişmiş devletlerine sahip olmuşlardır Bu nedenle Öğretmen olmak ve Öğretmenin Toplumdaki İtibarı oldukça önemlidir.

Başka bir ifade ile öğretmenlik, dünyanın her yerinde, milletlerin geleceğini inşa eden en önemli ve en şerefli mesleğin adıdır.

Geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusu olan öğretmen, insanlığa ışık tutan, yol gösteren, insanlığın istikbalini, faziletli elleriyle şekillendiren cefakar bir fikir işçisidir aynı zamanda…
Özel hayatını düşünmeden kendi sağlığını hiçe sayan, hayatının her anını öğrencileri için fedakarca harcayan öğretmen, insanlığın aydınlatıcı ve ısıtıcı bir güneşidir.

Dolayısıyla öğrenci, okul ve milletimizin geleceğinin mimarı olan öğretmenlerimizin, saygınlık ve değeri korunmalıdır.
Milletimizin tüm fertlerini milli birlik ve beraberlik ruhu içinde adeta bir potada eriten, saygı, sevgi, hoşgörü ve uzlaşmanın ortak platformunu oluşturan, çok önemli ve kutsal bir süreç olan eğitim ve öğretimin en önemli unsurudur öğretmen…

İnsanlık tarihinin belki de en karanlık dönemi olan cahiliye devrinde, tüm insanlığa, bu durumdan kurtulmanın reçetesi olarak kabul edebileceğimiz “Oku…” kelimesiyle başlayan ilk ilahi emir ile İslam Dini nazil olmuştur.

Cehaletle savaşan bu yeni din, “İlim Çin’de olsa dahi gidin öğrenin.”, “İlim mü’minin yitik malıdır.” gibi motive edici cümlelerle bilime, öğrenmeye, dolayısıyla öğretmeye ve Öğretmene büyük bir önem atfederek kısa sürede yayılma istidadı göstermiştir.

Kutsal Meslek Öğretmen Olmak

Bu dinin Yüce Peygamberi Hz. Muhammed’in (S.A.V.), “Ben ilim şehriyim; Ali ise kapısıdır. Kim  ilim isterse kapıdan girmelidir.’’ Hadis-i Şerifi ile ilmi açıdan eriştiği kemal derecesine işaret buyurduğu Hz. Ali : “Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum.” sözleri ile öğretmene hak ettiği saygının gösterilmesi gerektiğine dikkatleri çekmiştir.
Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY: “Muallimim diyen olmak gerek imanlı, edepli sonra liyâkatli sonra vicdanlı…” sözleriyle bir öğretmende bulunması gereken olmazsa olmaz vasıfları saymıştır.
Osmanlı Padişahı II. Murat, sırf oğlu Fatih Sultan Mehmet’in terbiyesi için gözünü bile kırpmadan, oğlunun hocası Akşemsettin’den tokat yemeyi göze alarak çocuk terbiyesinde öğretmene gereken önemi verip öğretmeni, tüm öğrencilere örnek olmak üzere, oğlunun gözünde onurlandırmıştır.
Keza Mısır Seferi dönüşü, atının ayağının altından sıçrayan çamurun koskoca Padişahın kaftanına değmesi üzerine
Kemal Paşazade’nin çok korktuğunu anlayan Yavuz Sultan Selim : “Bana yeni bir kaftan getirin. Üzerindeki çamurları da sakın temizlemeyin! Âlimlerin atının ayağından sıçrayan çamur dahi benim indimde muhteremdir.

Ben öldüğüm zaman bu kaftanımı, kefenimle beraber bana sarın:” diyerek ilim erbabı olan alim ve öğretmenlerin olması ve mutlak surette gösterilmesi gereken itibarına dikkatleri celbetmiştir.

Cumhuriyetin Koruyucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Gözünde Öğretmen Olmak

Son olarak Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal ATATÜRK: “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” , “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” , “Ben her şeyden önce öğretmenim.” , ” sözleri ile öğretmenlik mesleğinin değerini, saygınlık ve kutsallığını vurgulamıştır.
Bu arada hızla gelişen asrımızda, değişim kaçınılmaz bir realitedir. Ülkemizin, bölgemizin ve Bozova’mızın kalkınmasında en önemli sosyal rolü üstlenen öğretmenlerimizin de mevcut bilgileriyle yetinmeyerek kendilerini sürekli yenilemesi, çağımızın gerisinde kalmamaları gerekir. Bu itibarla öğretmenlik, hiç bitmeyen bir öğrenciliktir denilebilir.
Bununla birlikte asıl amaç: bilgi aktarmadan ziyade, bilgiye ulaşmanın yollarını araştırıp keşfetme, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üreten ve insanlığın yararına kullanabilen, özgüvene sahip, dinamik ve kaliteli bir nesil yetiştirmek olmalıdır.
Sonuç olarak bu kutsal mesleği icra eden tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü,  gecikmeli de olsa en içten duygularımızla kutlarken, öğretmen, ne kadar anlattığı değil, öğrencinin ne kadar anladığı ölçüde değerli olduğunu da asla unutmamalıdır diyoruz.

Öğretmenin Toplumdaki İtibarı

Köşe Yazarlarımız

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.