Benjamin Franklin Kimdir Bilinmeyen Yönleri Nelerdir

0
68
Benjamin Franklin Kimdir Farklı Kişilik
Benjamin Franklin Kimdir Bilinmeyen Yönleri Nelerdir

Benjamin Franklin Kimdir Bilinmeyen Yönleri Nelerdir?

Hepimiz Benjamin Franklin’i duymuşuzdur. Zaten ne hikmetse bizim aşırı aydın kılıklı toplumumuz garplı herkesi tanır lakin kendinden bihaberdir.

Mesela El Harezmi veya Ali Kuşçu kimdir diye sorsam ‘ismini duymuştum lakin kim olduğunu bilmiyorum’ diye cevaplar ile karşılaşırız. 

Neyse, bahsidiğer… Geçenlerde Benjamin Franklin’i öve öve göklere çıkaran bir biyografi kitabı okudum.

Lakin bu Benjamin Amca öyle bir insanmış ki bu yandaş kitapta bile bunları itiraf etmek zorunda kalmışlar. Zaten ben yıllardır ABD’yi ve kurucu babalarını araştırırım. Fakat bu adam bir başka imiş meğerse.

Şimdi şöyle ki; bu  Benjamin amca 1706’ da 17 çocuklu bir ailenin evladı olarak koloni dönemi Amerika’sında doğmuş. Bu sülalenin en küçük oğlu her daim nalbant olur imiş. Üvey kardeşleri de olan Benjamin baba mesleği olan mumculuğu hiç sevmez ve küçük görürmüş. Sık sık işten kaçar göl kenarına gider arkadaşlarına liderlik yaparak emirler verirmiş.

Yine bir gün arkadaşları ile göl kenarına gitmişler. Yakınlarda bir inşaatın olduğunu görünce taşları aşırıp kendilerine basit bir iskele yapmışlar. Bu vaka sonradan duyulunca babası Josiah haliyle çok kızmış. Baba mesleğini sevmediğini anlayan babası bir din adamı olmasını istemiş lakin Benjamin dine de uzak bir çocukmuş ve bunu reddetmiş.

Benjamin Franklin Kimdir Sosyalloca Farkıyla

10 yaşına gelince mektebi bırakmış. Matbaaya ilgisi olduğu görülünce ağabeyi James’ in yanına çırak olarak verilmiş ama burada da rahat durmamış ve mahlas kullanarak halkla ve zamanın yöneticileriyle dalga geçen, eleştiren mektuplar yazıp gazete de yayınlatmış.

Daha sonra bunları kendisinin yazdığı anlaşılınca matbaanın ve gazetenin sahibi olan ağabeyinin başı belaya girmiş. Daha sonra 17 yaşlarındayken memleketi Boston’u beğenmemiş ve ailesiyle de tartışarak almış eline valizini başlamış şehir şehir gezmeye.

En son Pensilvania Eyaletinin başkenti olan Philadelphia’ya gitmiş. Orada birkaç matbaa gezdikten sonra birinde çırak olarak işe alınmış.

Lakin ustasını da beğenmemiş ve hor görmeye başlamış. Bir süre sonra para kazanmak için her şeyi yapmış, birçok kimseyle tanışmış ve kendine ait bir matbaa açmış.

Bir ara ailesinin yanına dönmüş ve yeni kıyafetleri, saati ve parası ile böbürlenince abisiyle tartışıp  tekrar Philadelphia’ya dönmüş.

Daha sonraları kadınlarla maceralar yaşamaya başlamış. Birini beğenmemiş, birinin ailesinden para istemiş yoksa kızları ile evlenmeyeceğini belirtmiş. Başka birinin de kocası kayıplara karışınca daha ölüm haberi gelmeden evlenivermiş. 

Önceleri İngiltere yandaşı sonraları ise karşıtı olmuş. Fransızları eleştirmiş lakin Fransa’ya da gitmiş. Hayatının bir döneminde kadınlara karşı ön yargılı davranmış. Kızılderililere ve zencilere karşı ırkçılık yapıp onları memleketinin saf kanını kirleten bireyler olarak görmüş.

Ömrü boyunca köle de edinmesine rağmen sonraları köleliğe karşı çıkmış. Ama bu karşı çıkış insaniyet namına değilmiş. Kölelerin sahibi olmanın çok külfetli oluşundan dert  yakınmış.

Hatta bir ara tüm köleler hırsız tabiatlıdır diye bir yazı yazmış. Ayrıca Fakir Richad isimli hayali bir karakter uydurmuş ve onun ağzından şimdiki ansiklopedilerin yerini tutan Almanac isimli eserler yazmış ve bunu gerçek biri yazmış gibi reklam yaparak insanlara satmış.

Onun hakkında edindiğim en acayip bilgilerden biri ise sokak kadınları ile sık sık ilişkiye girmesi ve bunu kendi ağzı ile itiraf etmesi. Hatta bu ilişkilerden birinden William isimli bir oğlu doğmuş ve ne tesadüftür ki sonraları William’ında gayrımeşru bir çocuğu olmuş.

Hayatı boyunca her fırsatta para kazanmaya çalışan Benjamin paralı bir kütüphane şirketi açmış. Ücretsiz olan gazete ve mektup dağıtım işini üzerine aldıktan sonra ücretli olarak yapmaya başlamış.

Farklı Biri Benjamin Franklin

Benjamin Franklin Masonluğa da üye olmuş. ( Masonların yarı gizli zararlı bir teşkilat olduğu herkes tarafından bilinmektedir.) Benjamin Franklin çok az da cimri ve kibirli biriymiş lakin araştırmalardan anlaşılacağı üzere bunlar tahammül edilebilecek seviyedeymiş.

Bazen yüksek öğrenim görmemesine rağmen bilimsel araştırmalar yapar. Bu bilimsel araştırmaları saçma partiler ( saçma partiler diyoruz çünkü hakikaten öyle, birazcık araştırıp partilerin planlarına bakarsanız siz de aynı kanaate malik olursunuz) düzenleyip elektrik ile hindi kızartarak veya bahçe tellerine elektrik  verip gülerek arkadaşlarına da gösterirmiş.

Daha sonraları matbaanın ve Masonluğun da etkisi ile Eyaletin ileri gelenlerinden olmuş ve yerel milis kuvvetleri oluşturmaya başlamış.

Zaman zaman bu kuvvetleri komuta ederek Amerika yerlileri olan Kızılderililerle savaşmış. Hayatının ileri safhalarında birçok memuriyet ve devlet vazifesi verilen Benjamin Franklin ABD’nin bağımsızlık bildirgesini hazırlayanlardan biri olmuş.

Çeşitli sergüzeştlerden sonra  1790  yılında hayatını kaybetmiş.  Mezarı Philadephia’dadır. Benjamin Franklin’i anlatan bu kısa yazımızın sonuna geldik. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle…

Yaşam Hukuku

Mutluluk Nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz