Dinamitin Mucidi Alfred Nobel

0
58
Dinamitin Mucidi
Dinamitin Mucidi Alfred Nobel

Geçenlerde Dinamitin Mucidi Alfred Nobel hakkında bir araştırma yaptım. Öyle garip bilgilere ulaştım ki bunları sizinle de paylaşmak istedim. Lakin unutulmamalıdır Dinamitin Mucidi Alfred Nobel isimli bu yazımız kamil manası ile bir biyografi yazısı değildir. Sadece Alfred Nobel hakkında temel bilgilerin ve farklı vakaların anlatıldığı bir yazı niteliğindedir.

Dinamitin Mucidi Alfred Nobel’in Ailesi

21 ekim 1833 tarihinde doğan Alred Nobel İsveç asıllıdır. Babası Imanuel Nobel de kendisi gibi girişimci bir iş adamı ve bilim meraklısıydı. Lakin araştırıldığında görülür ki Imanuel Nobel’in bilimsel çalışmaları şahsi hazlardan ve para kazanma isteğinden ortaya çıkmıştır.

İsveç asıllı olmasına rağmen Rusya’ya göç etmiş. Rus hükumeti için çalışmış. Ruslara savaşlarda kullanmaları için mayınlar yapıp satmıştır. Imanuel Nobel uzun yıllar Rusya’da yaşamış bir çok defa batmış ve tekrar para kazanmanın bir yolunu bulmuştur. Alfred’ in  kardeşleri de uzun zaman Bakü petrollerinin kontrolünü elinde bulundurmuş ve bu petrolden yerli halktan çok Rus hükumetinin ve kendi ailelerinin faydalanmasına neden olmuşlardır.

Alfred’in Aşk Hayatı

Dinamitin Mucidi Alfred Nobel ise edebiyat ve kimyaya merak salmıştı. Karamsar, kırılgan ve kederli biri olan Alfred hep yalnızlıktan yana olmuş veya hep yalnızlık yaşamıştır. Bu zamanlarda sanatsal değeri çok da yüksek olmayan şiirler ve yazılar yazmıştır. Lakin ilerleyen yaşlarda bu konuda çok yetenekli olmadığını anladığından yahut da bazı hislerini kimsenin bilmesini istemediğinden bu eserlerin çoğunu imha etmiştir.

Aşk hayatı da garip olan Alfred önce Bertha Von Suttner isimli başka birine aşık bir mürebbiyeye gönül kaptırmış lakin tüm çabalarına rağmen karşılık bulamamıştır. Daha sonraları Sofie Hess isimli bir çiçekçi kızla gönül bağı kurmuştu. Durumu anlayan Sofie Hess bu duyguları kötüye kullanmış ve çok zengin  olan Alfred’e metreslik ederek har vurup harman savurmuştur.

Bir süre sonra Bayan Hess’ in isteklerine yetişemeyen Alfred bazı sırlarını da söylediği bu kadınla ilişkisini kesmiş ama ara sıra haberleşmeye devam etmiştir. Alfred’ in ölümünden sonra Sofie Hess mektupları yayınlama tehdidi ile Alfred Vakfından para istemiştir.

Dinamitin Mucidi Nobel’in Şahsiyeti ve Düşünceleri

Kimya çalışmaları sırasında bazı yaralanmalar yaşansa da babasından daha başarılı oluştur. Hatta bu yüzden babası ile aralarının açıldığı zamanlar yaşamıştır. Birçok girişimde bulunan Nobel, Marie Curie ve bazı bilim adamları gibi buluşlarını ortak kullanıma açmamış bir çok patent almıştır.

Gittikçe daha güçlü patlayıcılar üreten Alfred Nobel yine bu çalışmaların birinde kardeşinin ve birkaç yardımcısının ölümüne neden olmuştur. Derin bir üzüntü hissetmesine rağmen konu hakkında açılan soruşturmada polislere söyledikleri herkesi kızdırmıştır. Alfred patlayıcı icat ve imal edilen bir ortamda böyle kazaların yaşanabileceğini belirtmiştir.

Dinamiti ve diğer patlayıcı türlerini icat etmesi ve silah fabrikaları kurup devletlere silah satması ile dolaylı yoldan da olsa birçok kişinin nefretini kazanan ve bir çok çocuğun yetim , kadının dul kalmasına neden olan Nobel kendini savunmak için sık sık yazılar yazmıştır.

Daimi barışın insaniyet, protesto, yürüyüş,yayın, ahlak, Adabı Muaşeret, anlaşmalar, konferanslar, ordu ve silah sınırlandırmalarıyla değil büyük ve güçlü silahlar ile sağlanabileceğini savunmuştur. Hatta bunu yaparken barış yanlısı gibi görünmüştür.

Lakin tüm araştırmacılar dünyanın en büyük silah tüccarlarından olan Alfred’in barış yanlısı görünmeye çalışmasının insanları kandırmak veya vicdanını rahatlatmak için olduğunu vurgulamıştır.

Zaten hem barış yanlısı görünüp hem de devletleri daha fazla silah almaya teşvik etmesi iki yüzlülük gibi algılanmıştır. Öyle olmasa dahi barışçıl fikirlerinin kendi isteklerinden değil sevdiği barışçıl kadınlardan etkilenmesinden eş’et ettiği biyografi yazarları tarafından sıkça kaleme alınmıştır. Hatta Alfred bu fikirlerini yaymak için İsveç’in en büyük gazetelerinden birini satın almayı düşünmüş lakin daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiştir.

Alfred’in hayatı gibi düşünce dünyası da tezatlar ile doluydu. Bazen kadınlara karşı ön yargılı davranırdı. Demokrasiye inanmaz bazı durumlarda diktatörlüğün gerektiğini savunurdu.

Tanrı kavramına inanmaz lakin toplumda ahlakın ve birlikteliğin olması için din kavramının gerekliliğini savunurdu. Bu düşüncelerini bazen açık bazen de üstü kapalı bir şekilde yapardı.

ÖLÜMÜ VE VASİYETİ

10 aralık 1896 yılında hayata gözlerini yuman Nobel yaşadığı zaman  boyunca dikkatleri üzerine çekmiş, birçok kişinin kalbini kırmış ve çok para kazanmıştı.

Beklide kendini temize çıkarmak için mirasını Nobel Ödüllerinin verilmesi için bıraktı. Fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış gibi bazı dallarda verilen bu ödül hala verilmektedir. ( Ülkemizden Aziz Sancar ve Orhan Pamuk bu ödüle layık görülmüştür)

Dinamitin Mucidi Alfred Nobel isimli yazımız burada son buluyor.

MUHEMMET BARAN ASLAN

Ünlü Matematikçiler

Ahlak Nerede Kaldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz