İnandığımız İlkeler Kadarız

1
İnandığımız İlkeler
İnandığımız İlkeler Kadarız

İnandığımız İlkeler Kadar mıyız?

Her insan geleceği ile ilgili hayaller kurar. Kurduğu her hayale umut ve inanç bağlar. Ve gerçekleştirmek için yollar arar. Ama unuttuğu bir şey vardır. Attığı her adım, yürüdüğü her yol onu hayaline kavuşturacaktır. Karşısına çıkan tüm engellerde bir destek arar ama sahip olduğu gücün ve kimseye ihtiyacı olmadığının farkında bile değildir.

Bu hayatta yaptığımız hiçbir seçim kaderimizi değiştirmez. Belki sadece yolumuzu uzatır. Fazla düşünüp hareket etmek, hiç düşünmeden hareket etmekle aynı sonucu doğurur bazen.

Bazen bazı şeyleri akışına bırakmak en doğru olandır. Başkalarının bize inanmasını beklemeyi bırakmalıyız mesela. Başkalarının bize inanmıyor olması başarısız olduğumuz anlamına gelmez çünkü. Başkaları bize inandığı sürece değil, biz kendimize inandığımız sürece her şeyi yapabiliriz.

Belki de yapmamız gereken tek şey aldığımız hiçbir karar nedeni ile pişmanlık duymamak. Gerçek olan gerçek sandıklarımız değil, kurmaktan kaçındığımız hayallerdir esasında.

Arkamızda duran kimsenin bize faydası olmayacak. Hatta yeri gelecek yanımızda olanlar bile çabalarımızın boş olduğunu savunacak. Aslında biz onca yol katetmişizdir ama kimse bunu görmüyordur.

Önümüzde iki seçenek kalmıştır. Ya onca emek verdiğimiz hayalden geçmemiz gerekir ya da yanımızda istediklerimizi karşımıza almamız. İkisi de birbirinden zordur ama düşünmeden bir seçim yaparız. Ve deriz ki; belki başka bir hayal kurabilirim ama sevdiklerimden geçemem. O an en doğru seçimi yaptığımızı düşünürüz ama aslında bu yaptığımız en büyük hatalardan biridir.

Neden mi? Çünkü yine unuttuğumuz bir şey var. Gün gelip son nefes kapımıza dayandığında, işte o zaman yanımızda kurduğumuz ve kırdığımız hayallerden başka kimse olmayacak.

Uğruna her şeyden geçtiğimiz insanlar bir başımıza bırakacaklar bizi. O gün geldiğinde mutluluklarımız, hüzünlerimiz, pişmanlıklarımız ve hem sahibi hem sebebi olduğumuz hayallerimizden başkası olmayacak başucumuzda.

İşte bu yüzden ihtiyaç duyduğumuz başkaları değil kendimiziz. Yalnızca kendimiz. Ve başkaları için mutsuz olmayı göze olmaktan, kabul etmekten vazgeçmeliyiz. Yüzündeki tebessüm olmak istediğimiz herkes bir gün bize yabancı olacak.

Biz kendimizi kötü bildikten sonra, bir yabancının bizi iyi bilmesi anlamsızdır. Yaşamak istiyorsak hayal kurmalıyız. Çünkü hayal kurmak yaşamaktır. Ve yaşamak için kimseye ihtiyaç duymayız. Çünkü biz inandığımız kadarız.

İnsanlığın Tuhaf Sokaklarında Gezdim

Gayret Etmek Hayallere Hayat Verir

1 Yorum

  1. Çalışmalarınızı sürekli takip etmeye çalışıyorum gercek ten cok güzel tavsiyeler ve konu başlıkları var başarılarınızın devamını dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.