Lider İnsan Hangi Özelliklere Sahiptir

0
Lider İnsan Hangi Özelliklere Sahiptir

Lider İnsan Hangi Özelliklere Sahiptir

Yönetmek insanoğlunun doğuşu ile başlamıştır. İnsan popülasyonu geliştikçe yeni yönetim çeşitleri ortaya çıkmıştır.

İlkel çağlarda insanlar sadece ailesini yönetirken günümüzde devlet, şirket, kulüpler vb kurumları yönetmeye başlamışlardır.

Osmanlı devletinde ülkeyi yönetecek kişi padişahın erkek çocukları arasından seçilirdi.

21 yüzyılda ise ülkemizi yönetecek kişi bizzat halk tarafından seçilmektedir.

Bilginin hızla gelişerek insanlar arasında yayılmaya başlaması, insanların çevrelerine olan bakış açısını da değiştirmiştir. Değişen bakış açılarından biri de yönetim şeklinde olmuştur.

Yönetici; Kuruma atanmış ve yasal gücünü olan, yönetimi altındaki personeli yasal gücünü kullanarak yöneten kişidir.

Lider; Bilgi ve birikimini işin içine katarak, insani iletişim becerilerini işe koşturan ve kitleleri gösterdiği hedefe ulaştıran kişidir.

Kurumların aradığı yönetici profili “Lider İnsan” tipidir.

Lider İnsanın Özellikleri Nelerdir?

 • İyi bir dinleyicidir.
 • Bütün sorumluluğu üzerine alır.
 • Çevresiyle uyumludur.
 • Yeni fikirlere açıktır.
 • İnovasyon yeteneğine sahiptir.
 • Pozitif ve güven vericidir.
 • Hesap verebilir.

            Liderliğin tamamen doğuştan geldiğine inanan bilim insanları olsa da; Liderlik, insanın süreç içersinde kendi geliştirebilmesiyle oluşur.

Liderin en büyük özelliği çevresiyle etkileşim içinde olmasıdır. Çevresinde gerçekleşen bütün olaylara diğer insanlardan farklı yaklaşarak, olayları onlardan farklı bir göz ile değerlendirir.

Yönetici, kanunun verdiği güç ile insanları kontrol eder iken Lider, karizmasının verdiği güç ile kitleleri harekete geçirir.

            Lider, yeniliklere ve gelişmelerin peşinde koşar. Kendini geliştirmek için yeniliklere açık olmak zorundadır. Y ve Z kuşakları arasında çok büyük kültürel farklılıklar olduğu çağımızda Lider bulunduğu zamana takılıp kalamaz.

 Lider;  ailesini, çevresini ve kurumları yönetir. Yakından uzağa doğru giden bir yönetme biçimi vardır.

Liderin yanında çekirdek bir ekibi bulunur. Kararlarını alırken bu ekip ile istişare ederek doğru kararı bulur.

21.Yüzyılda kurumlar dikey değil yatay ve sarmal yönetim şekline evrildi. Yönetici-personel çalışma alanları birbirinden bağımsız ortamlar da iken Lider-Personel(iş arkadaşları), çalışma alanları arasındaki duvarları kaldırarak aynı ortam da çalışmaya başladılar. Bu durum personelin işe bağlılığını, tutkusunu ve insiyatif alma eğilimini artırdı.

Amerika ve Avrupa da üniversiteler liderlik üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalardan en önemlisi “Dönüşümsel Liderlik”.

Dönüşümsel Liderlik

Dönüşümsel lider; sadece düşünen, sorgulayan ve risk alan kişiler değil, aynı zamanda insanlara belli düşünceleri ve davranışları aşılayan kişilerdir. Dönüşümsel lider, Statüko da kendini geliştiren ve motivasyonu üst düzey olan kişidir.

 • Vizyon belirleme; Onunla birlikte yürüyen insanlar için bir vizyon ortaya koyar. Kitleler bu vizyon ışığında lideriyle birlikte ona biat ederek hedefe ulaşmaya çalışır.
 • Destek Sağlama; dönüşümsel lider ihtiyacı olan kişilere bilgisini ve gücünü kullanarak onların eksik olduğu yerde onlara yardım eder.
 • Entelektüel çağrışım; Sürekli olarak kendilerini geliştirmek için onlara yardımcı olur. Bilgilerini denemelerini eksiklerini bulup düzeltmeleri için motivasyon sağlar.
 • Ortak Davranış Modeli Oluşturma; Dönüşümsel Lider değişen ortamlara ayak uydurmaları için takipçileriyle birlikte ortak davranış belirler ve bu davranış modeliyle toplumda tanınma ve saygınlık kazanırlar.

Dönüşümsel Lider bu bilgiler ışığında; Takipçilerinin hedeflerini belirleyen, onların gereksinimlerini karşılayan, vizyon ortaya koyan, bilgi ve becerilerini artırmaya çalışan, geleceği tasarlayan ve birlikte ortak amaçlar için çalışmayı sağlayan kişidir. Karizması, insanları etkileme becerisi ve ileri görüşçü olması en büyük artısıdır.

Kendi Yolunuzdan Çekilin

Farklı olmak ve fark yaratmanın farkında mısın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.