Mevt Nedir Mevt İle Hayat İlişkisi

0
Mevt Nedir? Hayat ile Mevt ilişkisi
Mevt Nedir Mevt İle Hayat İlişkisi

Mevt Nedir? ve Hayat ile Bağı ve ilişkisi

Mevt Nedir: Mevt Hayatın Sönmesi, teneffüs Etmesidir.

Ömür çiçeğinin bir elin değmesi ile bereketlenen hayatın yaşayan ve yaşlanmayan dengesini taşıyan Rabbin Hay Esmasının kuvveti ve kudreti bütün kudret ve kuvvetlere meydan okuyan ezeli bir nitelik taşır.

Hem dünya hem kabir hem de ahir alemde Hay ism-i ezelisi ile hayat bahşeden bu mukaddes esma, mevt’e inat bir istidada sahiptir.

Bir canlının doğması ile başlayan, yokluktan varlığa yükseltilen, ceset dahi değil iken, bir ceset ve içinde yaşam enerjisi bahşedilen insan veya bir canlı, doğduğu andan itibaren ölümün değmesi ile ölümlü olması Yüce Allah’ın Hayy esmasını idrake sevk eder.

Oysa ki İnsanın doğması ile ölümün değmesi kafa karışıklığına yol açmış olabilir.

Ölümlü Olmanın İspatı O Nesnenin Doğumudur

Şöyle diyelim o zaman Bir şeyin öleceğinin ispatı sizce nedir veya en büyük alameti nedir..? Elbette bir şeyin ölümlü olmasının ispatı, o şeyin doğmasıdır.

Doğan her şey eğer o şeyin ölümlü olmasının kaçınılmaz bir kabulü ve ispatı ise o zaman o şeyin ölümlü olabilmesi için, ölüm denen mahlukun doğarken değmesi icab eder.

Ölümün azametli tesiri insan henüz ruhlu iken dahi kuvvetli olması, nasıl olmaz da doğarken değmesi kadar tesirli değildir. Yani doğarken ki tesiri ise bizi ölümlü kılmaktır…

Demek ki ölüm doğarken değdi bize ve bizi değerek ölümlü kıldı. İşte tamda bu nokta bize Allah’ın Hay isminin mevtten daha kudretli ve kuvvetli olduğunu idrake sev eder. Sadece bunun ile kalmaz bir ölünün nasıl tekrardan dirileceğinin ispatını aşikar bir şekilde resmeder.

Nasıl mı..? İşte şöyle; eğer ölüm, bizler doğar iken bize değmiş ise izn-i ilahi ile hayyın kudreti galip gelerek yaşama enerjisini cesetlerimize nakş eylemiş demektir.

Yani, değen bir ölüm ile Allah’ın hayat veren hayy esması kabirde ve ahirde de galip gelecek demektir. Sonuç olarak buda demektir ki, biz doğarken ölüm değdi, yalnız hay ism-i ezelisi galip geldi. Biz yine öleceğiz yalnız Hay ism-i ezelisi yine galip gelecek…

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

Tevhid Sosyal Adaletin Olmazsa Olmazı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.