Öğrenme Bozukluğu ve Hipoterapi

0
Öğrenme Bozukluğu ve Hipoterapi tedavisi
Öğrenme Bozukluğu ve Hipoterapi

Öğrenme Bozukluğu ve Hipoterapi 2

Malum daha önce Öğrenme Bozuklukları ve Hipoterapi 1 adlı yazım yayınlanmıştı. İsterseniz onu okuyup daha sonra devamı niteliğindeki bu yazıma geçebilirsiniz.

İşitsel Algısal kusurlar

İşitsel Ayrım İşlev Bozukluğu: benzer sesleri içeren kelimeler veya benzer sesler arasında ayrım yapamama. Sonuçta konuşmaların anlama becerisinde azalma meydana gelir.

İşitsel Algı işlev Bozukluğu: kulaktan alınan duyusal verileri yorumlama veya düzenleme kabiliyetinin azalması.

Öğrenme Bozukluğu Eğitiminde Dikkat Edilecek Noktalar:

İşitsel:Bilgileri birkaç kere tekrarlayın. Sık sık ara vererek yavaşça konuşun. Bazı bilgileri görsel olarak sunun. Becerileri incelemek, tekrarlamak için bir gönüllü tayin edin.

Uzamsal ilişki Ve Vücut Farkındalılığı Kusurları:

Apraksi:Amaçlı hareketleri gerçekleştirmek kabiliyetinin bozulması veya kaybı. Duyusal yolaklar hasar görmemiş olsa da, nispeten basit hareketler hantalca yapılmaya başlanır.

Eğitimde Dikkat Edilecek Noktalar:

Motor:Eğitimci sabırlı ve besleyici olmalıdır. Amaçlara ulaşmak için zaman tanıyın ve tekrar yapalım. Amaçlı hareketler için temel olarak orada hatta veya dengeye odaklanın.

Ataksi:İstemli kas hareketinin kötü koordinasyonu.

Gelişimsel Kordinasyon Bozukluğu: motor Koordinasyon kilometre taşlarının gelişiminde belirgin bozukluk.

Mekansal Yönelme Problemleri: sağ, sol ön, arka yukarı, aşağı gibi kavramlarla zorluk yaşama grup ilişkilerini tanıyamama, harflerin veya rakamların ters yazılmasını veya basılması.

Kavramsal Bozukluklar

Kavramsal Bozukluklar: düşünce sürecinde veya bilişsel etkinliklerde bir bozukluk veya kavramları formüle etme kabiliyetinde kusur.

Gelişimsel Dengesizlik: entelektüel beceri düzenlerinin gelişiminde bir tutarsızlık.

Hafıza Kusurları

Anomi: kelimeleri veya nesnelerin isimlerini anımsamak da zorluk.

Hiperaktivite:  beklenenden yüksek motor etkinlik seviyesi, düzensiz, yıkıcı ve dürtüsel davranışlar, uyarılara karşı aşırı tepki.

Hiperkinez: hiperaktivite ile benzerlik gösterse de yerinde duramayan çocukları tanımlamak için daha sık kullanılır.  Otururken bile sürekli hareket eder, belirgin bir sebebi olmaksızın hep hareket halindedir.

Hipoaktivite:Beklenen seviyeden belirgin şekilde düşük motor etkinlik ve dikkati sürdürmekte zorluk, tepkisiz, içine kapanma eğilimi, uyarılara karşı dikkatsizlik.

Psikomotor Gecikme:CNS Veya şiddetli bir Psikojenik

rahatsızlığının sonucu olarak normal gelişimsel zaman çerçevesinde uygun fiziksel tepkileri, konuşmayı ve uygun uyumsal Çevresel tepkilerin gelişiminde başarısızlık.

Eğitimde dikkat edilecek noktalar:

Mümkün olduğu kadar çok sayıda dokunsal deneyim sağlayın. Öğrencileri öğrenilen becerileri yeni öğrencilere aktarmalarını öğretin. Neler öğrenmiş olduklarını yazmalarını sağlayın.

Takımları, davranış patlamalarını, kontrolsüz hareketleri elinizi öğrencinin omuzuna koyarak, göz teması kurarak, kesin ancak sakin bir şekilde konuşarak kontrol edin.

Yüzleşmekten kaçının ancak uygunsuz davranışları görmemezlikten gelmeyin.

Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

Şanlıurfa Çare Doktorları İş Başında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.