Ötekileştirme Psikolojisi

0
136
Ötekileştirme fazile Yazar
Ötekileştirme Psikolojisi

Ötekileştirme Psikolojisi

Kadınlar kötü şoför, sarışınlar aptal, mini etekliler bilmem ne! Başörtüsü takanlar örümcek beyinli, bu adam kılıbık, şu Kürt, şu arap, şu Hristiyan, şu alevi, şu sünni.

Eee yani? Biri de çıkıp desin ki “N’oluyorsun kardeşim! Bırak ötekileştirmeyi, çöpe at etiketlemeyi, her şeyden evvel insanlığı ara. İnsanız biz ya hu! Bunu hatırla hadi…”

Ama olmaz değil mi? Olamaz! Öyle öğretilmiş. Hem herkes böyle değil mi? Ötekileştirme kardeşim! Sanane başkasının dininden, mezhebinden, etiketinden, insanlığına bak evvela, insanlığına faydasına, iyilik, güzellik ve sevgi için verdiği emeğe bak! Hatta bakmakla da yetinme gör, derinine in, çık beyninin ininden ya hu! Mağara adamı olma!

Çok değil yirmi yıl öncesinde arkadaş, komşu, akraba ve çocukla sınırlıydı etiket. Hayran olduğumuz sinema sanatçılarının, tiyatrocuların, ses sanatçılarının dinini, mezhebini vesairesini merak eden var mıydı?

Kim stresinden arınmıyordu Kemal SUNAL‘ı izlerken, kim istemezdi Hulusi KENTMEN gibi bir dedesi olsun, yazlık sinemalarda Ferdi TAYFUR’un, Orhan GENCEBAY’ın filmlerine hep birlikte ve aynı içtenlikle ağlayan insanların birbirlerine etiket yapıştırma gibi bir dertleri var mıydı?

Her şey az huzur çoktu mesela. Neşeli günleri izlerken ailenin kenetlenmek olduğunu, aşkın vazgeçmemek olduğunu, sağlığın ve aza kanaatin en büyük mutluluk olduğunu öğreniyorduk…

Sonra ne olduysa basladık etiketlemeye. Münir ÖZKUL ile Adile NAŞİT‘in turşu kavgası; onun parası, bunun makamı, şununun işi, eşi ve çocuğu kavgasına dönüştü! Kim iyi kim kötü, kim güzel kim çirkin, namuslu namussuz, sevgi değil nefret, imrenmek değil haset diye diyeee kaybettik benliğimizi. Bizi biz yapan değerlerin etiket değil; Anlamak, şefkât ve merhamet göstermek, sevmek olduğunu unuttuk!

Sen şusun, ben buyum, o bu!” diye ötekileştiriyorsan, dinlemeden, anlamadan, düşünmeden, çerez gibi laf saçıyorsan ortaya, cahilsin! Bölücüsün! Bir patates kadar faydan yok insanlığa uğraşma arkadaşım, senden bir cacık olmaz! (iyi ötekileştirmeydi, kabul ediyorum!)

Yapma kardeşim. Görüş etiketlemek cahilliktir. Altta olma duygunu bastırmak için başkasına çamur atma. Dedikodu, gıybet ve ötekileştirme yaparak beslediğiniz ruhtur ölü ruhtur ve ölü ruhlar hây toplumlar peyda etmez, edemez….

Fazile AŞAR AYDINALP

Suçlu Kim Dersiniz

Tevhid Sosyal Adaletin Olmazsa Olmazı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.