Sahip Olmak Ve Korku

8
Sahip Olmak
Sahip Olmak Ve Korku

Sahip Olmak Ve Korku

Sahip olmak korkunun yan ürünü!

Az sonra ! Birazdan ne olacağını kimse bilmiyor. Nasıl oluyor da böylesi heyecanlı, güvencesiz şansa çok ihtiyacımız olan dünya da tam tersi duygu ve düşüncelerle devam edebiliyoruz. Bunu bize sağlayan güçlerimiz mi var?

Bildiklerimiz mi tecrübelerimiz mi bizi yanıltıyor diye düşünmeden geçemiyorum! Ortada ayan beyan sürekli değişen dönüşen bir varoluşun içinde nasıl oluyor da birtakım garantiler güvenceler emin olduğumuz bir gelecek ve düşüncelere sahip olabiliyoruz?

Sahip olmak ! Belki de bu saçma halimizi getiren büyük yanılgı sahip olmayla ilgili olabilir. Her an bitebilecek heyecanlı bir şeyin içinde kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan şey sahip olduklarımız mı?

Oysa Ki Sahip Olmak Yanılgıdan İbaret

Sahip olmak tamamen yanılgıdan ibaret bir duygudur. Başlangıcı ve bitişi elimizde kontrolümüzde olmayan bir hayatı yaşıyoruz. dolayısıyla bu kadar zayıf bir pozisyonu kabullenmek zor geliyor.

İnsanın hikayesi tam da bu nokta da başlıyor. İnsan psikolojisindeki temel beklentinin yani kendini kabulün ihtiyaç duyulan ölçülerde gerçekleşememesi de bu durumun başka bir şekilde ifadesi olabilir.

Kendimizi kabul etmiyoruz, annemizi, babamızı, evimizi, arabamızı ve yaşam koşullarımızı tam anlamıyla kabul etmiyoruz ya da bu noktadan uzaklaştıkça dengeden sağlıklı bir psikolojiden de uzak kalıyoruz.

Bu andan itibaren devreye sahip olma psikolojisinin verdiği güvenli hayat giriyor. Yani egomuz, suni yanımız sahip olduğumuzu sandığımız aile, para, iş, sağlık, prestij ve aklınıza gelebilecek ihtiyaçlar hiyerarşisine giren ne varsa bunlara sahip olduğumuzu hayal ederek suni bir mutlulukla İnandığımız İlkeler doğrultusunda yaşarız. Ve Batı menşeili psikoloji kendimizi toparlamamız için sürekli sahip olduğumuz şeylerden bahsederek öz güven pompalar. Yani sözde motivasyon, aslında gaz!

Bu gerçekten uzak sahte dünyadan nasıl normal bir yaşantıya dönebiliriz, doğal halimizi yaşayabiliriz? Mesele edinmemiz gerek aslında budur. Bunu başlatmak ha deyince olabilecek basitlikte değildir. Milyon yıllık insanlık birikimini kültürü, tecrübeyi, ezberleri bize yardım edecek şeyler olarak uyutup ihtiyaç durumunda kullanabilir miyiz? Esas soru bu olmalı!

İnsanları bu istenmeyen hale, duruma getiren temel duygu korkudur. Ölüm korkusuyla başlayan durum,kendini farklı şekillerde bilmediğimiz şeylerde özellikle gösterir. Kaybetmekten korktukça konu olan şeyle ilgili duygumuz daha da güçlenir. Bilmediklerimiz arttıkça yine o konuyla ilgili duygularımız yükselir. Bildikçe korku azalır!

Yani söylemek istediğim bir yolunu bulabilirsek kalmak istiyoruz. Kitaplar yazıyoruz, çocuk yapıyoruz, servet ediniyoruz, şan-şöhret peşinde koşuyoruz, aklımızda ilerde yakalayabileceğimiz hedeflerimiz var. Ya da ölüm sonrası yaşayacaklarımızı düşünerek bir şekilde kalmak istiyoruz…

İnsanlığın Tuhaf Sokaklarında Gezdim

Lider İnsan Hangi Özelliklere Sahiptir

8 YORUMLAR

  1. Kendimizi kabul etmiyoruz, annemizi, babamızı, evimizi, arabamızı ve yaşam koşullarımızı tam anlamıyla kabul etmiyoruz ya da bu noktadan uzaklaştıkça dengeden sağlıklı bir psikolojiden de uzak kalıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.