Saygılı Olmak Saygı Duymak

0
37
Saygılı Olmak Saygı Duymak

Saygılı Olmak Saygı Duymak Nedir? Ne Yapmalı

Saygılı Olmak nedir?
Birini seviyorsak da sevmiyorsak da, o kişiye değer veriyorsak ona gösterdiğimiz hürmettir. Ama herkese karşı saygılı olmalıyız.
Hani bir söz vardır ya genellikle öğretmenler de bu sözü birini sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız. Gerçekten de çok doğru siz Ayşeyi sevmek zorunda değilsiniz ama ona karşı, söylediklerine karşı saygılı olmalısınız.

Saygı dediğimiz şey sadece büyüklere karşı değilde küçüklerde saygı duymalıyız kısacası büyüğe, küçüğe herkese duyulmalıdır.
Saygı biz Türk toplumunda önemli bir yere sahiptir, zaten bir insanda saygı yoksa güvende olmaz. Saygısız bir insana nasıl güvenebilirsiniz ki?

Mesela büyüklerimiz konuşurken onların sözlerini kesmemeli sözlerinin bitirmelerini beklemeliyiz, veya onlarla arkadaşlarımızla dostlarımızla konuştuğumuz gibi konuşmamalıyız ve o şekilde davranmamalıyız. Çünkü onlar bizim arkadaşımız değil, bizden yaşça büyükler onlar sizle nasıl konuşuyorsa sizde öyle konuşun onlara ayak uydurmaya çalışın.

Eğer siz büyüklerinizin yanında öyle konuşursanız zaten fazla bir değeriniz olmaz ve sizi fazla sevmezler.

Farkında iseniz evde annelerimiz babalarımız bize karşı saygılı konuşurlar ki bizde öğrenelim dışarıda toplum içinde o şekilde konuşalım diye.
Bir arkadaşlık bile saygıdan başlar,siz karşınızda ki kişiyle düzgun konuşursanız o kişide size karşı öyle davranır ise iyi bir arkadaşlık kurabilirsiniz.

Saygı Duymak

Saygı duymak ise birinin söylediği söze, onun düşüncesine karşı sessiz kalmak beğenmesek bile evet güze olmuş veya iyi olmuş deyip geçmeliyiz. Bunu yapmadığınız takdirde karşıdaki kisiyi üzüp kalbini kırabilirsiniz.

Bazen hediye alırlar size beğenmeseniz bile evet beğendim diyin ki arkadaşını vb kişiler üzülmesin, annenizle gezmeye gidersiniz bir yemeği sevmezsiniz yemek istemediğinizde ev sahibi nedenini sorarsa doydum veya hiç yiyecek yerim yok felan derler☺ bilmem hiç dikkat ettiniz mi?

Bu şeyde olabilir mesela biz yazı yazıyoruz ya bazı insanlar o yazıyı beğenmeye bilir ve biz yazarlarda onlara karşı saygı duymalıyız.

Son bir şey daha deyip bu yazıyı da burada bitireceğim. Zaten siz saygılı bir insan değilseniz toplum tarafında küçük düşürebilirsiniz. Büyük küçük demeden herkese saygılı olmalıyız yoksa bizi fazla beğenmeyebilirler. Toplumda sevilmek anılmak istiyorsanız saygılı da olmak zorundasınız.

NOT: Birini sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda!!

Bir dahi ki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Gizemli YAZAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.