Serlevhasız

0
112
Serlevhasız ve serlevhalı hayat
Serlevhasız

Serlevhasız bir yazı yazayım dedim. Zira bu yazı bir serlevhaya muhtaç değil. Çünkü doğumdan ölüme kadar içimizde bir yerlerde taşıdığımız birkaç hazineden bahsedeceğiz. Bütün iş onları fark etmekte.

Zaman zaman kulaklarımızda yankılanan ağızlarda istiklalini ilan eden kelimeler vardır. Onur, şeref, ahlak ve iyilik bunlardan bazılarıdır. Bu kavramları hiç düşündünüz mü?

Sizce onur dediğimiz şey ne? Şeref nasıl korunur? Ahlaklı yaşamanın yolları nelerdir? Bunu kendinize dert edindiniz mi? Durun tahmin edeyim. Elbette hayır! Zira bizler insanoğluyuz. Nefsimiz kabarık, zamanımız kıymetli, isteklerimiz sınırsız…

Peki bir mantık yürütürsek bu kavramları bilmeyen, anlatamayan, idrak etmeyen, bunu dert edinmeyen veya bunlar için çaba göstermeyen bir insanda bunların zerresi var mıdır?

Belki tüm buhranlarımızın, ruhî çalkantılarımızın, acılarımızın kaynağı budur. Belki de bunlara ehemmiyet vermediğimiz için ölüyordur çocuklar. İnsanlar miras için atalarını bu yüzden katlediyordur. Bir kuru ekmeğe muhtaçların evine bile bu yüzden hırsızlar dadanıyordur belki de…

Sizce bu kavramların hiç ehemiyeti yok mu? Bu dünyaya boş boş zaman geçirmek için mi geldik? Bu halde yaşamaktan memnun muyuz?

Elbette değiliz. O zaman neden inadına böyle yaşıyoruz? Kibir, tembellik, hırs, yalan gibi şeyler bize ne kazandırıyor? Neden unutuyoruz ahlak denen nimeti? Şu dünyada birine faydamız dokunsa, güldürebilsek yüzünü bir yetimin, hayatımız mana kazansa kötü mü olur?

Serlevhalı Hayat Yaşamanız Dileğiyle

Şimdi bu yazıyı sayfalarca uzatabiliriz. Kendimizce bir şeyler anlatabilir, nasihat edebilir bu kavramların ne demek olduğunu anlatabiliriz. Lakin bundan vazgeçip sizden çok kolay bir şey rica ediyoruz.

Lütfen bu kavramlar hakkında düşünün. Kalplerin sükût etmesine, içimizde bir şeylerin eksik kalmasına, göz yaşlarımızdan deryalar gelmesine izin vermeyin. Bu hayatı bir kere yaşıyoruz. Neden mutlu ve huzurlu bir hayat sürmeyelim?

Lütfen ölçün, biçin, tartın ve bir şeylerin değişmesi için çabalayın. Düzelmez demeyin. Sen emek verirsen, ben çaba gösterirsem, çocuklarımıza bunu aşılarsak, başkalarına örnek olursak elbet düzelir.

Düzelmese bile ümit etmek bedava sonuçta… Kaybedecek bir şeyimiz yok ama kazanacak çok şeyimiz var!

Serlevhasız yazımızın sonuna geldik. Serlevhalı bir hayat yaşamanız dileğiyle…

MUHAMMET BARAN ASLAN

Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.