Sümeyye Gül Eserleri

0
79
Sümeyye Gül Eserleri Delice Aşk

Hiç Sümeyye Gül ve kitapları hakkında bir yazı okudunuz mu? Peki hiç kitaplarını okudunuz mu? İşte size Sümeyye Gül ve kitaplarına dair bir yazı…

Birinci Günün Sonu ve Deli’ce Aşk kitaplarının yazarı Sümeyye Hanım bir de ‘ Aşk Ne Değildir’ isimli proje kitaba katılmış.

21 yaşında ve Ankara da yaşıyor. Sümeyye Hanım genelde kısa eserler ele alıyor. Bu eserler de muhtelif bölümlerden oluşuyor. Ama eserler kısa olmasına rağmen sanatsal açıdan yeterli eserler.

Kitapların kusurları var mı? Elbette var. Mesela bazı kelimeler yerlerine yakışmamış. Lakin bunlar önemsenmeyecek miktarda. Ve duygu, evet kitaplar o kadar duygu yüklü ki okurken farklı hislere kapılıyor ve kitapların ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz.  Bence bu kitapları okurken sadece bu yönünü dikkate alın. Göreceksiniz o kadar hoşunuza gidecek ki başka şeylere takılmayacaksınız. 

Evet kitaplar çoğu yazarın ki, hele de çoğu kadın yazarın ki gibi aşk üzerine. Ama bu kitaplar farklı. Çünkü yaşanmışlıklar hissediliyor. Ve sadece kitabım olsun diye veya para kazanayım diye yazılmış eserler değil. Gerçekten yüreğe dokunan satırlar var.

Kitaplar Kahraman bakış açısıyla yazılmış. Ve vak’aları anlatırken gündelik hayata çok yer verilmiyor. Sadece bir vakaya odaklanılıyor. Ayrıca kitapların kapak tasarımları da çok hoş.

Sümeyye Gül DELİ’CE AŞK

Öncelikle Deli’ce  Aşk’ı ele alalım.  Zinde yayınlarından çıkan 64 sayfalık kitabın ismini duyduğunuzda birini delice sevmenin hikayesi sanıyorsunuz ama kitabı okuduğunuzda o kesme işaretinin nedenini anlıyorsunuz.

Kitap bir delinin kendisini fark etmeyen bir kıza olan aşkını anlatıyor. Aşkı bir meczubun gözünden anlatmak dahice… Kitabın üzerinde roman olduğu yazıyor lakin uzun bir hikayeye benziyor aslında. Bazı yerlerine şiirler ve vecizeler serpiştirilmiş. Özellikle zaman zaman metinlerin içinde de geçen vecizeler çok güzel. Tek başına bir eser oluşturacak nitelikte. Bazı okurlar böyle şeylerin bütünlüğü bozduğunu düşünüyor lakin beni rahatsız etmedi.

Bence kitap yazarın en başarılı eseri.  Akıcı, sürükleyici… Kitap bir yönüyle de okuyuculara yazılmış bir mektuba benziyor.  Ve kitabın sonunda yine bir aşk başlamadan bitiyor.

Kitapta nazar-ı dikkatimi celp eden yerlerden biri de 53. Sayfadaki zaman hakkındaki tefekkür. Şöyle diyor Sümeyye Gül Hanım : ‘ Zaman geçiyor ama biz kalıyoruz. Katilimiz zaman oluyor. Kendini kullanarak öldürüyor bizi! Zamanla…’ evet beklide zaman konulu bu bir sayfa bile Sümeyye Gül Kitaplarının okunmaya değer olduğunu gösteriyor.

Birinci Günün Sonu

Bu kitap Karina yayınlarından çıkmış 76 sayfalık kısa bir roman. Kitabın başında yazarın hayatından karelerin anlatıldığı kısa bir bölüm var. Daha orayı okuyunca bile bir hikayeye girmiş gibi hissediyorsunuz. Kitapta bazı yerlerde bir duraksama hissediyor insan lakin kitap öyle içe dokunan bir  sonla bitiyor ki bu duraksamaları unutuyorsunuz.

Kitap ZÜHRE ve MERİÇ isimli karakterler arasında geçiyor ve genel itibarı ile Zühre’nin hayat hikayesini anlatması ile oluşuyor.

Zühre ve Meriç ilk başlarda çok iyi anlaşan iki dost olmasına rağmen hayat onları bir aşka sürüklüyor. Tam birlikte olacakları sırada Meriç habersiz bir şekilde gidiyor. Kitap Zühre’nin acı dolu günleri ile devam ediyor. Zamanla  Zühre’nin karşına başka biri çıkıyor. Lakin tam da o sırada Meriç tekrar gün yüzüne çıkıyor. İtiraflar, hesap sormalar, pişmanlıklar ve özürler…  Meriç başından geçenleri anlattıkça Zühre’nin kalbi yumuşuyor ve aşkları alevleniyor. Evleniyorlar, çocukları oluyor ve gün geliyor Meriç hayatını kaybediyor. Belki de asıl hikaye burada başlıyor işte.  Meriç’in ölümünden sonra dul ve çaresiz kalan bir annenin hayat ile ölüm arasında yaşadığı, yaşamak zorunda kaldığı zamanlar ustaca anlatıyor.

En sonda ise Sümeyye Hanım’ın bizlere birkaç mesajı var. Bu mesajların ne olduğunu da kitabı alınca öğrenmenizi isterim.

Aşk Ne Değildir ?

Valens yayınlarından çıkan 207 sayfalık kitap Sümeyye Hanım’ın müstakil kitabı değil. 37 yazarın farklı türlerdeki eserleriyle  aşkın ne olmadığını anlatmaya çalıştığı derleme bir kitap. Sümeyye Hanım’ın yazısı ise 171-174 sayfaları arasında. Sümeyye hanım bu kısa ve öz yazısında aşkın sevilen için ölmeyi değil yaşamayı göze almak demek olduğunu ve bunu gerektirdiğini anlatıyor.

Sümeyye Gül Eserleri isimli yazımızın sonuna geldik. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle…

MUHAMMET BARAN ASLAN

Kendi Yolunuzdan Çekilin

Yaşam Hukuku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz