Ülkemizde Binicilik Eğitimi

0
153
Şanlıurfa Binicilik Eğitimi
Ülkemizde Binicilik Eğitimi

Ülkemizde Binicilik Eğitiminde Karşılaşılan Güçlükler ve Nedenleri

Binici nadiren kendisine hemen hiç güçlük çıkarmayan bir at çalıştırdığını söyleyebilir. Buna karşılık binici genellikle iki türlü güçlükle karşılaşır:

a)sonradan karşılaşılan güçlükler

b)doğuştan var olan güçlüler

A)sonradan karşılaşılan güçlükler: sonradan karşılaşılan güçlükler yanlış ve aceleci bir eğitim sonunda meydana gelirler. Aynı şekilde atın sonradan edindiği kötü alışkanlıklar da bu gruptadır.  Binicinin burada nasıl düzeltici bir rol oynayacağı kötü binilmiş atın yardımlar çerçevesine sokulması konusunda Bilgilendirerek uygulamalar yapılmalıdır. Tecrübeli ve hassas bir binici bu güçlükleri kaldırmak için, güçlüğün derecesine göre 3-12 Aya ihtiyacı vardır.

B) doğuştan var olan güçlükler; doğuştan var olan güçlükler atın yapı, Tamperaman ve Karakterindedir. Daha bir art alırken bu üç hususun mümkün olduğu nispette bir müsabaka atında istenen nitelikte olmalarına dikkat edilmelidir. Bilhassa uluslararası müsabakalara katılmak için alınacak altlarda bu hususlara daha fazla dikkat edilmelidir. Buna rağmen şu veya bu vazife için ideal hakkı bulmak çok zordur. Doğuştan karakter hatalarına sahip atlar çok azdır. Fakat alıcı atın yapısında ve tamperamanında bazı eksiklikleri hesaba katmalıdır . İşte bu noktada şu düşünceye yer verilmelidir. Atın bu eksiklikleri dolayısı ile göstereceği güçlükleri yenebilecek binicim var mı, yok mu? Meydana gelecek her güçlükle nasıl hareket edileceği hakkında bir reçete vermek çok tehlikelidir. Açıkça bilinmesi gerekli husus şudur: atın yapı veya Temperrammanındaki hataları binicilik sanatı ile giderecek biniciler çok incelmiş bir hassasiyete, kafi derecede zekaya ve senelerin tecrübesine sahip olmalıdırlar.

Çok çalışarak veya kuvvet sarf ederek hedefe varacaklarını zannedenler, binicilik sanatının esasını anlamamışlardır ve kendi kendilerini aldatmalarının cezasını Sükût’u hayal ile ödeyeceklerdir.

Hakiki binici teşhis edebilme kabiliyetine sahip olmalı, vakadan vakaya hissi ve tecrübesi ile, daha evvel benzer hadiselerde başarı sağlayan tedbirleri almalıdır. Çalışmalarında yaptığı hatalar kendisine, her yeni Vakada binicilik eğitiminin değişmeyen temel prensiplerine sadık kalarak gideceği yolu gösterirler.

Ülkemizde Binicilik Eğitimi temel prensipleri sabit ve değişmezdir. Fakat bu prensiplerin Uygulanmasında kullanılan bu metotlar, her zaman atın yapı, karakter ve Tamperamanına Uydurulmalıdır.

Hatasız hat yoktur. Tecrübeli binici, atın yapısındaki hangi hatalar düzeltilemez, hangi hatalar bilinçli bir çalışma ile kaldırılabilir veya Hiç olmazsa biraz düzeltilebilir, bunları fark edebilmelidirler.

Atın bazı zayıf noktalarında ki geçici yetersizlikleri, tam anlamı ile doğru inşa edilmiş diğer kısımların biraz fazla yüklenerek  kapatılabilir mi anlayabilmelidir. Atın yapısındaki hatalar düzeltilebilir mi,  düzeltme hangi tertip çalışmalarla zamanla bir düzelme olur, bilmelidir. Aynı şekilde atın gizli veya arka planda tutulan kuvvetlerini uyarıp Çalışmalarda bunlardan faydalanmasını becermelidir.

Yalnız hata ve güçlükler görmek, binicinin henüz olgunlaşmadığını gösterir. Hakiki binici adlı bir tüm olarak görür atın sağlam kuvvetlerinin yardımı ile , Zayıf taraflarını kapatacak yollar bulur. Zayıf ve Kasları tam teşekkül etmemiş kısımların kolayca ata acı vereceğini, fazla yüklenmeye maruz kalırsa İtaatsizliklere sebep olacaklarını göz önünde bulundur. Çalışmalar bu duruma hiçbir zaman gelmemelidir. Aksi taktirde çalışma at için bir eziyet olur, Atın sinir sistemi ve karakteri bozulur.

atın istekli çalışması, canlı olması, ileri gitme arzusu çok kıymet verilmesi gereken değerlerdir. Bu değerler olmadan başarılı bir eğitim yapılacağı düşünülemez.

Sizleri Şanlıurfa binicilik Eğitimi kulübü derneğinin Karaköprüdeki Bahçeşehir koleji bünyemizdeki binicilik kulübümüze bekleriz.

Şanlıurfa Binicilik Eğitimi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.