Yolculuk Döndüğümüz Yerin Varıldığı Yerdir

0
159
Yolculuk
Yolculuk Döndüğümüz Yerin Varıldığı Yerdir

Yolculuk Döndüğümüz Yerin Varıldığı Yerdir

İnsanız, hangi yolda, hangi yolculuğu neden hep sonradan anlar, yolun veya yolculuk kanunlarını neden bozar. Yol onun için yaratılmış iken ,onun için var olup ona yar olmuş iken ,yolu ve yolculuğu neden tahrip etmeye meyil eder? O’na götürecek yolları neden ürkütür ve uzaklaştırır yada uzak tutar kendinden.

İnsan oğlunu da bir yolcu olarak düşünürsek eğer, bu yolculuk koşulsuz, hiç bir emeği olmadan hak etmediği yaratılışta, varlığa büründürülen insan oğlu Yaratıcısına neden karşı durur ve onu ve ibadetlerini neden ihmal ve inkar eder ki..? Yada bilebile, hissede ede, yaşaya yaşa ya, bakıp, göre göre, gözlerine neden perde çekmek ister ki..? gaflet uykusuyla uyanmayı neden tercih eder ki… Hükmün Tek sahibinin Rabbı olduğunu bilerek neden, lezzetlerden ve nimetlerden, ayrı düşüp, gayra girer ki..? Anlam dolu kainatın varlığını, varlığında, var olan , Rabbin lütuf, merhamet ve şefkati ile müşerref olabilmek varken, yanı başında, baş ucu kadar yanında durur iken…

Biliyor musun bizim ihmal ettiğimiz dengeleri kuşlar ,böcekler, tırtıllar sümbüller goncalar ve güller dengelemekte hiç düşünmüyor musun bunu..?

Yada Gökleri ve yeri düşün. biri yağmurlarla geliyor bize diğeri ekinlerle. Bizi biz yapıp tamamlıyorlar yani yardımcı kuvvetler gibiler yada tabiri caiz ise özel harekat ekipleri gibi ulaşıyorlar bize. Evet yüklenemeyecek yükü yüklendik sırtımıza çünkü. Dağların kaldıramadığı feleklerin tutamadıkları yükü yüklendik. Onulmayacak , zorlukları aldık sinemize. Ancak, kimselere verilemeyecek yani verilmeyecek bahçelerin ,köşklerin Kevserlerin aklına ve hayallerine neler geliyorsa, hatta gelmeyenleri de koyar isek eğer bunun içine, Yüce Mevlanın rahmetiyle verdiği ikramları edindik bunu sende biliyorsun öyle değil mi? Ancak sözümüz var bunu unutmamalıyız. İmtihan, bir vazifedarın işidir ekmeğidir dişidir. Rahim olan Allah’ın en sevdiği sabırlı gönüllerin cennet için var olan bir geçiş biletidir. Ne olursun gel, üzmeyelim Kuşları, böcekleri tırtılları ve goncaları ,gülleri ve bizi yokluktan var edeni. Onlar bize dua eyler, hafifletirler sırtımızda var olan yüklendiğimiz yükleri.

Yolculuk, Vazifeyi, Kabullenmektir

Çok şey istiyorum değil mi..? aslında hayır.. Ama sen Fazlasıyla yorulduğunu hissediyorsun, belki de aldırış etmeden yürüyorsun dökülen cümlelerin ferahlatıcı sokaklarından. İşte tamda burada kalbinin sesini dinlemelisin. Zira kalbimizin sesi en güzel sestir, yaramıza merhem derdimize nefestir. Düşünsene bir, Kabir kapısına kadar kaçamayız ki ölüm elbet bir gün bizi de bulacak. Bunu sende biliyorsun öyle değil mi..? Hatta, kaçış istiyorsak kaçalım, hiç sorun değil ama nereden, nereye kaçalım. Yol belli , yolcu da belli ,istasyonda, handa belli. Bir yaratıcı olduğunu sende biliyorsun ,bende. O zaman yüklendiğimizin vazifenin , vazifedarlığını en iyi şekilde yapma vakti çoktan geldi.

Bunu asla unutma, Biz dönmek istiyoruz, zira birçok dünyalık geri dönüşlerimiz, yıprattı bizi. Her geri döndüğümüz yerin, yine vardığımız yer olduğunu anladık. İnsan, her geri döndüğü yerde, aynı yere varır mı bunu tekrar düşünmeliyiz bence. Şimdi gel seninle kalbimizin sesine kulak verelim, onun ilmek ilmek dokundurduğu süslü armonik dansları izleyelim. Berrak ırmaklardan, haşmetli okyanuslardan, müstesna yaratılışlardan, ayra düşüp, yüz çevirmeyelim öyle değil mi..? Biliyorum sende buna hazırsın, hatta tamı tamına nazırsın. Bir dokunuş kadar yüce Mevla’ya yakınsın benim gibi yani bizler gibi…

”Ters” in İçine Düşmek, Yolculuğu, Yoldan Ayırır

Zira bir şeyi bilerek, bilmemelikten gelip, bizi “bilmiyordum’ lardan” kurtara bilir mi ? böyle düşünmek bizleri Yüceler yücesine yakın tutabilir mi? Hadi gel birlikte tutalım o Yüce ellerin merhametli dokunuşlarını, zira o, her gece sabaha kavuştuğu an, sabahında geceye kavuştuğu an gibi bekliyor bizi. Gün, de güneşi var ediyor ki varalım yanına, gecede yıldızları ışıklandırıyor ki varalım yanına. Bastığımız toprağa Eğilmemizi, duygularımıza dokunup O’nu hissetmemizi ya da içtiğimiz su’da O’na şükretmemizi istiyor. Bu çok mu fazla bir şey..? Neden mi çünkü bizi seviyor, bizi bekliyor. Yüceler yücesi, mükemmel yaratılışlarından biri olan cennetine almak istiyor. Şimdi bunu görmemezlikten gelmek olur mu..? Bunu görmemek, aklın ve kalbin harikulade izahına ters düşmez mi. Sen “ ters”in içine düşmek ister misin..? ”Ters” in İçine Düşmek, Yolculuğu, Yoldan Ayırır. Sen bunu ister misin? Elbette istemiyorsun. Hadi o zaman tut ellerimden O’nun yanına varalım o zaman tüm hayallerimizle.

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.