Çakıl taşları ile saymanın temel ilkesi atıldı

0
saymanın temel ilkesi ve Sayma sayıları
Çakıl taşları ile saymanın temel ilkesi atıldı

saymanın temel ilkesi Çakıl Taşları ile Daha Kolay 

Rivayet olunur ki, insanların matematikle ilk teması bir çobanın ağılına aldığı koyunların eksilip eksilmediğini kontrol etmek için sabah çıkardığı her koyun için heybesine bir çakıl taşı koyup akşam geri getirdiğinde giren her koyun için yine heybeden bir taş eksiltme yoluyla eşleme yoluyla sayma ve birebir fonksiyonun kullanıldığı saymanın temel ilkesi atılmış olur.

Öyle ki çakıl taşı (Latince: Calcul) matematiğin analiz derslerini kapsayan bir dersler gurubuna da Calculus adını vermiştir.

Bu eşleme işlemi küçük sayılar ya da topluluklar için sıkıntı çıkarmasa da sayılar büyüdükçe somut çakıl taşlarının yerini soyut imgeler – sayılar almıştır.

Böylece ilk sayı kümesiylesayma sayıları– tanışmış olduk. Bu kümesin günlük hayata dair gereksinimleri karşılamadığı zamanlar oldu.

Sayma sayılarından Karmaşık sayılara geçiş

Şöyle ki Sayma sayıları ile alacağımızı belirtirsek borçlarımızı nasıl ifade edeceğiz derken negatif tam sayılar kümesiyle karşılaştık.
Yeterli olur mu? Elbette hayır. İhtiyaç biter mi hiç?

Bölüşüm ve miras gibi konularda sorunları çözebilmek adına rasyonel sayılar bulundu. Bir süre bütün sayıların rasyonel olduğu düşünülse de karekök, pi, e,… gibi sayıların rasyonel olmadığının kanıtlanmasıyla irrasyonel sayılar bulundu.

0 ( Sıfır )  sayısı ise bu kümelerden epey sonra bulundu ve Sıfırın da dahil olmasıyla ortaya reel sayılar kümesi çıktı.

Yeri geldi 0’ın payda da bulunmasıyla bir tanımsızlık oluştu, bunun çözülebilmesi için de genişletilmiş reel sayılar devreye girdi. Bu zamana kadar sıfat belirten sonsuzluk ifadeleri artık birer sayı oldu.

Fakat tek tanımsızlık bu değildi. Karekökün içinde bulunan negatif değerler de tanımsız da fiziğin özellikle elektrik ve manyetizma dallarında karşılaşılan bu problemi aşmak içinse karesi -1’e eşit olan i (imaginer -sanal) sayı bulundu.

Artık reel sayılardan sonsuz kere daha büyük karmaşık sayılar kümesi elde edildi. Var olan ya da var olacak problemleri aşabilmek için yeni yeni eklemelerle daha geniş sayı kümeleri elde ediliyor ve edilmeye devam edecek.

Bunun sınırı insan zihninin soyut düşünme sınırı olduğundan pratikte bir limit koyma lüksümüz yok.

Esenlikle kalın.

Bekir Sıtkı BİLGİ

Cebirsel İfadeler

SAYININ GİZEMİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.