Günlük Hayatta Matematik Problemlere Çözüm Üretme Süreci mi

0
112
Günlük Hayatta Matematik
Günlük Hayatta Matematik Problemlere Çözüm Üretme Süreci mi?

Günlük Hayatta Matematik Ne kadar Etkili Sizce

Günlük hayatta karşılaşılan problemlere çözüm üretebilmek için bu problemlerin oluşum sürecine etki eden faktörleri ve bu faktörlerin etki yoğunluğunu hesaba katmak gerekir.

Söz gelimi bir aracın belirli bir hızla giderken ne kadar sürede ve ne kadar mesafede durmasına etki eden faktörlerden başlıcaları Aracın ağırlığı, fren disklerindeki yayın sıkıştırma kuvveti, Lastiklerin yerle yaptığı sürtünme kuvveti katsayısı, Zeminin ıslak, kuru ya da buzlu olması gibi…

Burada sözel olarak ifade ettiğimiz bu değişkenleri bir fonksiyon olarak belirtip birkaç deneyle basit olarak başlangıç değerler verildiğinde aracın herhangi bir hızda ne kadar sürede ve mesafede duracağını kestirebiliriz.

Yalnız bizim burada yaptığımız hesaplama matematik, uygulaması ise hayat olup bu iki durumu birbiriyle birebir örtüştürmek imkansız değilse bile çok zordur.

Günlük Hayatta Matematik Bazen Net Sonuç Vermeyebilir

Burada matematik kusursuz ve kesin bir durum ifade ederken neden bir günlük yaşam problemine uygulandığında net sonuç bulunamaz ki?

Bizim burada etki faktörleri dediğimiz faktörleri kullanırken sınırlı durum değerlendirmesi kullandık yukarıda verdiğimiz durum için az etkili de olsa kullanmadığımız o kadar fazla durum vardır.

Mesela havanın rüzgarlı oluşu ve rüzgarın yönü aracın ekvator ve kutuplarda farklı yer çekimine maruz kalması yolun asfalt , toprak ya da beton olması hatta abartarak ayın çekim kuvveti (gelgit etkisi) gibi faktörlerin tamamı sisteme dahil edilebilirse işte o zaman hatasız bir ölçüm yapabiliriz. Bu kadar ince ayrıntıya gerek var mı? 

Günlük hayatta belirli bir ondalıktan sonra sisteme etki eden kuvvetleri yok sayabiliriz ama bir matematikçi bunu asla yeterli görmeyecektir.

Pi sayısının virgülden sonra hesaplanan 16. Basamağı dünyanın çevresini birkaç cm hata payıyla bulmamıza yeterli oluyor ve bu kadar ince hesaplama mühendislik ve fizik hesaplamalarda  yeterli oluyor fakat Matematikçiler virgülden sonra milyar basamak bulmak için uğraşıyor.

Burada matematikçinin amacı aylaklık edip boş uğraşı değil kendi içsel doyumunu yerine getirmek olup kendini gerçekleştirmeye çalışmaktır. (Umarım herkes diğer gelişim basamaklarını yerine getirdikten sonra kendini gerçekleştirir temennisini de sıkıştıralım araya).

Her iki tarafında kendi içinde haklı oldukları makul argümanlar var.

Ne diyelim herkes kendince doğru olanı devam ettirsin ama  ‘asla fazlası varken azıyla yetinmeyin’ notunu ekleyebilirim.
Esen kalın.

Matematik Dünyası

Haftanın Sorusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.