Matematiğin Faydaları Sorunlara Çözüm Üretme Sürecidir

1
89
Matematiğin Faydaları lojistik denklemler
Matematiğin Faydaları Sorunlara Çözüm Üretme Sürecidir

Matematiğin Faydaları Sorunlara Çözüm Üretme Sürecidir

İnsanoğlu günlük hayatın akışı içinde kendine daha fazla vakit ayırabilmek adına  karşılaştığı problemlerin daha kolay ve az emekle daha az vakit harcayarak nasıl çözüleceğini mühendislik ve teknoloji gibi araçlar kullanıp geliştirmiştir.

Bu ve benzeri uygulamaların gelişimi doğrudan fizik kimya gibi bilimlerle ve bu bilimler ise doğrudan matematik bilimiyle bağlantılıdır.

Matematiğin Faydaları Nelerdir?

Matematiğin Faydalarına birinci örnek olarak elimizde bulunan sınırlı ölçüye sahip nesnelerden maksimum verimi nasıl alabileceğimiz ile ilgili bir durum.

Söz gelimi 1000 metre uzunluğunda bir çit teliyle dikdörtgen şeklinde bir araziyi çevreleyeceğiz.bu dikdörtgenin kenar uzunlukları nasıl seçilmeli ki kapattığımız alan maksimum olsun.

Burada verilen çit uzunluğuna bağlı basit bir 2. Dereceden fonksiyon elde edip bu fonksiyonun türevinin kökü aradığımız alanı bulmamıza yardımcı olur.

Yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi aynı teknikle yerleşim yerlerinin konumu ya da yerleşim yerlerinde bulunan söz gelimi itfaiye gibi önemli yerlerin konumu nerede seçilmeli ki her tarafa ulaşım için optimum  uzaklıkta olsun. Sorularına Kuşkusuz Matematik Cevap verir.

Dahası Günlük ihtiyaçlara da matematiksel çözümler üretmemizi sağlar.

Günlük hayatta daha anlaşılabilir ve ilginç bir örnek olarak da biyolojik savaş için kullanılan lojistik denklem modelini verebiliriz.

Peki lojistik denklem modeli nedir? diye sorar gibi oldunuz? Açıklayacak olursak bir sahada bulunan bir zararlı canlıyla (parazit) mücadele için o canlının düşmanı olan  (host) un ne yoğunlukta kullanılırsa hangi etkiyi göstereceğini fiziksel olarak işe kalkışmadan önce gerekli diferansiyel denklemleri kullanarak yüksek doğrulukla tahmin edebiliriz.

Anlamadınız değil mi? İsterseniz örneğimizi farklı bir örnekle Biraz daha somutlaştıralım.

Bir adada bulunan güvercin ve şahin topluluklarından (Bu arada şahinler güvercinleri yer) her ikisinin de neslini dengeli şekilde nasıl devam ettireceğini başlangıç nüfuslarına bağlı olarak lojistik denklemle çözümleyebiliriz.

Sonuç olarak yukarıda saydıklarım örneklerin neticesinde belki de insanın doğrudan bir fiziksel ihtiyacına karşılık yoktur. Ama içsel doyum burada insanı harekete geçiren ve mutluluk veren asli unsurdur.

Matematikle kalın…

Şanlıurfalı Şair Nabi Hayatı Ve Eserleri

Mutluluk Ve Huzurun Anahtarı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.