Somut Soyut Arasındaki İkilem

1
130
Somut Soyut Arasındaki fark
Somut Soyut Arasındaki İkilem

Somut Soyut Arasındaki Bağ Ne kadar Kuvvetli

Soyut mu somut mu?
Değerli okurlar, Keyifle okuyacağınızı umduğum bir yazıyla karşınızdayım.

Matematik Dünyası insanın günlük hayatta karşılaştığı problemleri evrensel ve kendi içinde tutarlı bir dile (matematik) aktararak dünya üzerinden konuşulan dillerden bağımsız bir süreç izleyerek çözüme gitmektedir. Burada yapılan işlem kabaca somut durumu soyut duruma çevirmedir.

Peki matematik hep bu şekilde bir problemin çözümünü irdeleyerek mi gelişmiştir. Hep var olan sıkıntılara mı çözüm üretmiştir.

Günlük hayatta kullanmadığımız (en azından konunun çalışılmaya başladığı zaman herhangi bir probleme benzetilemeyen) bir çalışma alanı da var mıdır? Tahmin edersiniz ki vardır.

Kabaca iki parçaya böldüğümüz modern matematiğin bir kısmı uygulamalı matematik (somutun tasvir edildiği kısım diyelim; Özellikle fizik, kimya ve mühendislik bilimleriyle haşin neşir.)

Bir kısmı da pür matematik (soyut ve günümüzde herhangi bir disiplinle kuvvetli bir bağa sahip değil fakat zamanla bu kısım da kendine uygulama alanları oluşturabilir.) olarak adlandırılabilir.

Somut Soyut ikileminde Ortaokul ve Sonrası Önemlidir

İnsanın gelişim dönemleri sınıflandırmasına göre bireysel gelişim ve öğrenme farklılıklarını bir kenara koyup istisnalar da kaideyi bozmaz düsturuyla hareket ederek ; ana sınıf düzeyi ve ilkokul düzeyindeki öğrenciler anlamlandırmak için somut veya görsel ararlar ama ortaokul ve sonrası için somutlaştırma süreklilik arz eden bir gerekliliğe sahip değildir.

Yani İlkokul da dahil olmak üzere İlkokula kadar olan dönemde bilgiyi anlamlandırmada somut kavramlar önemliyken, Ortaokul ve sonrası için Bilgiyi anlamlandırmada Somut kavramlar çok da önemli değildir.

Hali hazırda çocuğun bulunduğu yaş düzeyi onun soyut düşünebilmesini sağlayacak olgunluğa eriştiğini söyler. Hatta bu beceriyi kullanma çocuğun soyut düşünme becerisi için bir tür spor olup bu becerisini geliştirecek durumlar yaratır.

Ülke olarak matematikte ne kadar yetkin olduğumuzu göstermesi adına 2018 yılda yapılan TYT sınavını baz alalım Türkiye genelinde sınava giren tüm öğrencilerin matematik net ortalaması 4 netin altındadır.

Bunu tamamen soyut düşünebilme becerisine bağlamak yersizdir ama bireysel olarak ben oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. Belki de artık “Hocam, bu günlük hayatta ne işimize yarayacak?” tarzı sorulardan kendimizi alıp soyut düşünmemiz gerektiğini de idrak etmeliyiz…

Günümüzün en büyük sorunu iletişimsizlik

Empati kurmak ve farklı olaylar karşısında farklı bakış açısı olmalı

1 Yorum

  1. Matematiğin önemi gercek ten cok fazla hayatımızda yer ediyor. Bazılarının matematik bizim ne işe yarayacak gibi sözlerine zaten katılmıyodum. Bu çalışmanızı okuyan kişinin matematiğe farklı bir açısı ile bakacagına inanıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.