Zeka Türleri

3
123
Matematiksel zeka
Zeka Türleri,Kaç Tür zeka var

Zeka Türleri

İnsan zihninin yeni bilgiler öğrenebilme yeteneğine kısaca zeka denir.Kişinin hayatta karşısına çıkan sorunları çözüm üretebilmesidir.

Zekanın Tipi ve Önemi:Kişinin hayattaki başarısı IQ olarak adlandırılır. IQ kelimesini çoğunluk ne kadar zeki olduğu olarak biliniyor yalnız böyle değil IQ kişinin hangi zeka tipinde olduğudur.İnsanlar aynı konuyu farklı yollarda kavrayabiliyor yani bu durumda o kişinin zeki olup olmadığı değil hangi zeka tipinde olduğunu gösterir.

Zeka Geliştirilir Mi:Hayır potansiyel zeka gelişmez ancak pratik zeka gelişir çocuk iyi bir eğitim alırsa potansiyel zekasını sonuna kadar kullanabilir.

Not:Zeka artmaz ama gerileyebilir.

Peki nasıl geriler insanların depresyonda oldukları zaman kavrama yeteneği bozulur bu da o kişinin zekasını düşürür.

Zeka Hangi yaşlarda İlerler:yaş olarak ilk 4 yıl çok önemlidir 3.aydan sonra bebeklere öğrenmeye başlar ve öğrendiklerini hafızada tutmaya başlar ve en önemlisi de mutlu huzurlu kendini güvende hissettiği bir aile ortamı bu aile ortamı küçük yaşta zihni geliştirir.

Kaç Tür Zeka Var dır:Sırası ile  sözel zeka,sayısal (Matematiksel Zeka ) zeka,görsel zeka,müzik zekası,bedensel zeka,sosyal zeka,içsel zeka ve doğal zeka olmakta toplam 8 adet zeka türü vardır.şimdi bunları biraz açalım

1-)Sözel Zeka:Kelimeleri etkili kullanıp ve dinleyerek öğrenen zeka gurubudur

2-)Sayısal Zeka:Bu zeka gurubu sebep sonuç ilişkisini ve neden demeyi çok severler bu zeka gurubunda bilim adamları matematikçiler çoktur.

3-)Görsel Zeka:Bu zeka gurubu ise daha çok işittiklerini değil gördüklerini akıllarında tutar örneğin bir filmi izledikten sonra çok iyi anlatırlar bu zeka gurubunda hayal gücü yüksektir bu zeka gurubu meslekleri mimarlar ve ressamları yüksektir.

4-)Müzik Zekası: Ritim nota ahenk bu zeka grubu için çok değerlidir bu zeka grubundakiler kitap okumayı ya da başka bir işle uğraşırken müzik dinlemeyi çok severler.

5-)Bedensel Zeka:Bir sorun çözmek bir model oluşturmak için bedenlerini ve ellerini kullanırlar.Bu zeka grubunda sporcular aktörler çok fazla bulunur.

6-)Sosyal Zeka:Bu zeka grubu çevresindeki insanların isteklerini ihtiyaçlarını anlayabilme özelliğidir sosyal zekası yüksek olan kişiler insanları çok hızlı bir şekilde tanırlar bu zeka grubunda öğretmen ve siyasi lider oranı yüksektir.

7-)İçsel Zeka:Kendisi ile ilgilenme kendini ve başkalarını tanıma yeteneğidir bu zeka grubunda psikoloklar çoğunluğu vardır.

8-)Doğal Zeka:Çevreye doğal olaylarını aşırı duyarlıdırlar toprakla uğraşmayı çok severler bu zeka grubunda çiftçi örneğini verebiliriz.

Matematiksel Zeka

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.