Şanlıurfa Okul Sporlarında Atletizm Branşında Tekyamaçtan Bir Başarı

0
Şanlıurfa Okul Atletizm Tekyamaç Ortaokulu
Şanlıurfa Okul Sporlarında Atletizm Branşında Tekyamaçtan Bir Başarı

Şanlıurfa Okul Sporlarında Atletizm Branşında Tekyamaçtan Bir Başarı Daha

Ocak ayında Şanlıurfa il genelinde okullar arası Sportif Faaliyetler kapsamında spor müsabakaları başladı. Öğrencilere sporu sevdirmek amacıyla il genelindeki bütün okullar düzenlenen müsabakalarda kıyasıya yarıştılar.

     11-15 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenen Şanlıurfa Okul sporları atletizm yarışmalarında Şanlıurfa-Eyyübiye ilçesine bağlı köy okulu olan Tekyamaç Ortaokulundan önceki başarılara doymayıp bir başarı daha geldi.

Bir Köy Okulu olan Taşımalı Tekyamaç İlk/Ortaokulu bu başarılarından dolayı adını haber sitelerinde sıkça duyar olduk.

Daha Önce Yine Sportif Faaliyetler kapsamında Dart Turnuvasında Şanlıurfa il 3.lüğünden sonra atletizmde de Tekyamaç Ortaokulu başarılarına devam ediyor.

Atletizm yarışmalarında 60 metre kızlarda Türkan TURAN il 2. Si olurken 800 metre  kızlarda Esma TOPRAK il 3.lüğü başarılarını elde ettiler.

Kendinden beklenen performansın ötesinde performans sergileyen Tekyamaç Ortaokulu bu tür müsabakalarda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettirir oldu.

Daha önce haberini de yaptığımız Dart Başarısı haberimizde Yıldız erkekler dart turnuvasında il 3.sü olan Tekyamaç Ortaokulu atletizmde de başarılarına yenisini ekledi.

Tekyamaç Ortaokulu Tam Bir Ekip Ruhu

Köy okulu olmasına karşın ve de Ulaşım şartlarının zor olmasına rağmen Okul yönetim kadrosu ve öğretmenleriyle seferber olan Tekyamaç Ortaokulu daha nice başarılara imza atmak için elinden gelen çabayı gösteriyor.

Bizlerde yine gördük ve şahit olduk ki Fırsat verildiğinde ve güvenildiğinde köydeki çocukların neler başarabileceğini bizlere göstermiş oldular.

Bunun için okul yönetimine, öğretmenlerine ve okulun Beden Eğitimi Öğretmeni olan Burak TAŞKIN hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dileriz…

Atletizm nedir?

bireyin yürüme,koşma ve atlama gibi doğal hareketlerindeki kuvvetini,dayanıklılığını ve hızını artırmak için yaptıkları çalışmalara atletizim denir.

Kısaca Atletizm; kuvvete dayalı olan, bireysel spordur.

Örnek verecek olursak  futbol oyunu bir atletizm sporu değildir. Futbol bir takım oyunudur. Yani Bireysel değildir. Buna karşın Koşu ise atletizmdir. Nedeni hem güce hem de bireyseldir.

Atletizm Sporu üç dala ayrılır

1- Koşu: genellikle kapalı ve kırsal alanlarda yapılır.

2- yürüyüş : Çok fazla efor istemeyen atletizm dalıdır. Kural olarak öndeki ayak yere değmeden arkadaki ayak yerden kalkmamalı

3- alan yarışı : genellikle uzun atlama ,cirit, yüksek atlama, üç adım atlama, çekiç atma , gülle atma alan yarışının alt dallarıdır.

Şanlıurfa Çare Doktorları İş Başında

Şanlıurfa Kent imajı Kitabında Göbeklitepe Bilinirliği ele alındı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.