Şanlıurfa’lı

3

Şanlıurfa’lı

Günün birisinde adamın biri Urfa’da bir berber dükkanına havalı bir biçimde girer ve kendisi Urfalı olmadığı durumda Urfalı bulunduğunu söyleyip iyi bir tıraş ve hizmette eksiklik edilmemesini ister. Tabi Urfalı berber bu numarayı yutmaz ve bir öykü uydurur.

Urfalı berber “geçtiğimiz bir Urfalı geldi dükkana. Susuz köpüksüz tıraş oldu. O ne biçim delikanlıydı öyle. Urfalı dediğin bu tür olur” der. Bunun üstüne foyasının meydana çıkmasından çekinen müşteri “Ben de Urfalıyım, o vakit ben de susuz tıraş olabilirim” der kararlı kararsız bir biçimde. Bunun üstüne bizim uyanık berber onu susuz, köpüksüz bir güzel tıraş eder. Tabi müşteri acılar içerisindedir ve yüzü kıpkırmızı olmuştur. Bizim uyanık berber bununla yetinmez ve şu biçimde der:

“Yahu o, susuz köpüksüz tıraş olan dost var ya. İşte o dost ensesini de iple aldırdı” der. Müşterinin tıraştan kalan acısı daha geçmemiştir. Fakat yalancı haline da düşmek istememektedir. Müşteri bunun üstüne “ Ben de Urfalıyım ben de ensemi iple aldırabilirim” der. Berber başlar iple ensesini almaya. Tabi dayanamayacak hale gelen müşteri çığlıklar içerisinde berber koltuğundan fırlar ve yok  abi  yok ben Urfa’nın kıyı köyündenim deyip oradan hızlıca  uzaklaşır.

Lisan Meselesi Ve Osmanlıca 2

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.