Suriyeli Mülteciler Türk Toplumuna Entegre Olabildi mi

5
357
Suriyeli Mülteciler
Suriyeli Mülteciler Türk Toplumuna Entegre Olabildi mi

Suriyeli Mülteciler Türk Toplumuna Entegre Olabildi mi?

Suriyeliler ve Türk toplumu, Nisan 2011 tarihinden itibaren etkileşim içine girmeye başladılar. O zamandan bu zamana üreme hızları ile dikkat çeken Suriyeli Mülteciler bir çok yerde kendilerini göstermeye başladılar. Özellikle güney illerimiz, yoğun olarak yaşadıkları yerler.

    Onların gelmesi ile ülkemizde, sosyal açıdan bir hareketlilik gözlenmeye başladı. Ancak bu hareketlilik, sadece olumlu yönde olmamakta. Ülkemizdeki Suriyelilerin bazıları ülkelerindeki gibi rahat bir yaşam sürdürmekte. Bu durum Toplumsal Sorunları beraberinde getirmekte olup bir kısmı ülkemize uyum sağlayamamaktadırlar. Bence, buna o halkın Sosyal, kültürel yapısı ve dili neden olmaktadır.

   Yine bir kısım Suriyeli, insanımızla fazla diyaloğa  girmemekte, kendi kendilerine bir yaşam tarzı sürdürmekte. Bazıları kendi dükkanlarını açmaktadırlar. Hatta ilginçtir, şirket kuranların sayısı da azımsanmamalıdır. Kendi halkları, bu kendi ticari kurumlarından alışveriş yapmakta, her alanda kendi insanları ile etkileşimi tercih etmektedirler.

   Halkımıza göre, bu mültecilerle birkaç yıl sonra hiç baş edemiyeceğimiz öngörülmektedir. Daha şimdiden birçok davranışları ve yaşam tarzları hoş görülmemektedir. Bu mültecilerin çoğu, faydalı insanlar olmayıp, ülkemizdeki serseri diyebileceğimiz Sosyal Sorumluluk Sahibi olmayan insan sayısını artırmaktadırlar.

   Ülkemizde birçok vatandaşımız , onların yüzünden işsiz kalmaktadır. Suriye halkından kaçak olarak çalışanların sayısı oldukça fazladır. Bayram zamanları, kendi ülkelerine gitmeleri büyük handikaptır. Sen hem savaştan kaç hem de ziyarete gidebil (kaçtığın yerlere) ve sonra geri dön.

   Gönderilme durumuna karşı da gitmeye hiç niyetli olmadıkları, buradaki memnun görüntülerinden anlaşılmaktadır. Zengin olan kısımlarınn da genelde batı bölgelerimize yerleştikleri anlaşılmakta.

Bazı Suriyeli Mülteciler Halkın Tepkisini Almaktadır

   Halkımız bazı Suriyelilere tepkili olup, onlar da bunun farkındadır. Zaman zaman iki toplum arasında sorunlar yaşanmakta,  bu sorunların birçoğu onlardan kaynaklanmaktadır. Ancak zaman zaman bizim hoşgörüsüzlüğümüz de bu sorunlara zemin hazırlamaktadır.

   Ülkemize olan, maddi külfetlerinin oldukça fazla olduğu düşünülmektedir. Suriyelilere tanınan imkanlar, halkımıza kıyasla fazla olup, bu durum insanımızı ayrıca rahatsız etmektedir. Bu millet, ülkemize zor entegre olacağa benzemekte; hatta bunun için on yıllar gibi bir süre gerekmekte. Umarım misafirperverliğimiz bize pahalıya patlamaz.

   İçlerinde az sayıda bir kesim nitelik olarak ileri seviyede olup, her alanda kendilerini ispat etmekteler. Liyakat sahibi bu insanlar toplumumuza rahatça uyum sağlamakta.

   Mülteciler Derneğinin yaptığı araştırmalara göre Suriyeliler’in durumları gerçekten dikkat çekici;

   1 Ağustos 2019 verilerine göre, şimdiye kadar ülkemize 3.643.870 Suriyeli gelmiş  (Kaçak yollardan gelenler hariç). 337.729 tanesi de ülkelerine geri dönmüş. Mülteciler, ülkemizdeki yaş ortalamasını(2018 yılına göre) gençleştirmişler. Yine 1 Ağustos 2019 yılına göre, onların yaş ortalaması; 22.5, bizim yaş ortalamamız; 31.7 . İl nüfuslarına oranla en fazla Suriyeli Kilis’te  (%81.31) , en az Suriyeli de Artvin’de yaşamakta( %0.02).Kilis’teki durum oldukça ilgi çekici.  Ülke genelinde ise bu oran, %4.44 . Suriyeli ‘lerin %1.84 ‘ü kamplarda kalıyor. 92.280 mülteciye Türk Vatandaşlığı verilmiş. 31 Mart 2019 tarihi itibarı ile çalışma izni verilen 31.185 Suriyeli var. Bu veri , çoğunun kaçak çalıştığı manasına geliyor. Özellikle kaçak olarak çalışanların, kayıt dışı olup, ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini düşünüyorum.

5 YORUMLAR

  1. Gen erkeklerin burada keyif içinde kalmalarından bende rahatsızım kadın ve yaşlılara bakmak bizim din borcumuz ama velakin gençlerin keyifleri kanıma dokunuyor

  2. Her yerde varlar mealinde bişeyler söylemişsiniz yanılıyorsunuz bence iki yerde onlara rastlayamadım ya da tek tük rastladım. Cami ve maliye de yoklar

  3. Çok yerinde tespitler umarım bu tespitleriniz gerekli yerler tarafından da yeterince anlasilip gerekli tedbirlerin alınmasına yardımcı olur.tesekkurler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.