AK parti Şanlıurfa Milletvekili adayı

0
524
Urfa Siverek Şanlıurfa Milletvekili adayı
AK parti Şanlıurfa Milletvekili adayı

AK parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Mehmet Sinan KAYA Kimdir?

AK parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Mehmet Sinan KAYA adaylığını açıklayarak bu seçimde bende varım dedi. O halde Mehmet Sinan KAYA kimdir? ne yapar? Gelin birlikte hayat hikayesini okuyalım.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Gürakar Beldesinde 2 Ağustosta dünyaya geldi.İlkokula başlandığında henüz 6 yaşındaydı.

Türkmen asıllı olmasına rağmen Türkçe bilmeyen Mehmet Sinan KAYA,okula ilk kayıt olduğunda öğretmeni ona bir kalem hediye eder,kalemi sürekli elinde tutan Mehmet öğretmeni tarafından fark edilir ve kendisine kalemi cebine koymasını söyler.

Tabi Mehmet’in cebi delik olduğu için öğretmeninin bu talimatına sessiz kalır,öğretmeni bir kez daha tekrarlayınca “Ma örtmenim bıryamın ketyayı” der yani öğretmenim cebim deliktir der.

Bunu duyan sınıf kahkaha tufanı kopartır bu duruma kızan Mehmet de bir hafta okula gitmez.

Okula kısa süre içerisinde adapte olan Mehmet  azmi ve Çalışkanlığıyla öğretmenin gözüne girer ve olumlu mesafeler kateder.hatta öyle azimli olur ki 5 yıllık ilkokul eğitim ve öğretim dönemini 4 yılda tamamlar.

İlkokulda tüm derslerden pekiyi ile mezun olur.Öğretmeni Mehmet’in okuluna devam etmesini ister bunun içinde Mehmet’in babası molla hacı Sinan‘ın evine gider ve Mehmet’in okumasının çok doğru olacağını söyler.

Fakat ailesi buna sıcak bakmaz çünkü Siverek’te evleri olmadığı gibi imkanları da yoktur kaldı ki köyde yapacak bir sürü iş vardır.Bu kararı duyan Mehmet okumak ister ve sabahlara kadar uyumayarak ağlar.

En sonunda Anne yüreği buna dayanamaz ve eşini ikna eder ve bu sayede Mehmet rahmetli ERBAKAN hocanın kurdurmuş olduğu milli talebe yurduna ve imam hatip orta okuluna kaydını yapar.

Şehir hayatına ilk başta alışmayan Mehmet burada da kendisini toparlar ve kısa dönemde takdirlik öğrenci olur.

Şanlıurfa Siverek lisesinden mezun oldu

Siverek imam hatip orta okulundan mezun olup buradan da Siverek imam hatip lisesine kaydını yaptırır fakat 28 şubat post modern darbesi her şeyi alt üst eder.

Eğitim ve öğretim hayatını neredeyse bitirir sınıflar bomboştur artık buna rağmen 2 ay direnir fakat yapacak bir şey yoktur. artık mecburen kaydını Şanlıurfa Siverek lisesine aldırır ve oradan mezun olur.

Siverek lisesinde de çok başarılı bir öğrencidir Mehmet! Fakat aile arasına çıkan yerel siyasi çekişmeler sonucu öğrencilik yapamaz olur.

Bir kısım Akrabası Anavatan partisi diğeri ise Doğruyol partisi destekler ve Gürakar beldesi belediye seçimleri için amansız bir yarış başlar tabi bunun faturası Mehmet için ağır olur çıkan kavgalarda çok etkilenir.

Okuldan neredeyse kopma aşamasına gelen Mehmet son anda kendini toparlar ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini kazanır artık üniversite öğrencisi olmuştur ve yoluna devam ediyor eder.

Üniversite de sağ-sol ile tanışır Ülkücülüğün ne olduğunu solculuğun ne olduğunu ilk burada anlar.

Hiç bir gruba dahil olmayan Mehmet,o zaman yeni kurulmuş olan AK Parti ile tanışır ve AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığına gider ve orada çalışmalarına başlar.

Başta AK Parti ilçe gençlik kollarında gönüllü çalışır seçimlerde bayrak afiş vesaire Malzemeleri sokaklara ve caddelere asar broşürleri ev ev dağıtır.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde sandık müşahitliğini yapar. Ankara da kredi yurtlar kurumumda kaldığı 5 yıl boyunca partisi için gece gündüz çalışır ta ki üniversitesinden mezun olana kadar.

Ankara Üniversitesinden mezun olduğu ertesi yıl Vatani görevini yapmak için askere gider.

Acemi birliğini Kütahya’da usta birliğini de Amasya’da yapar.Askerden Döndükten sonra Babasının da ismini alarak Mehmet Sinan olarak resmi evraklarda yerini alır.

Şanlıurfa Milletvekili adayı bir ilke imza atarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurdu

Mehmet Sinan KAYA,2009 yılında Tarımsal alanda bir ilke imza atarak ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurdu.

Bu bölge de emsal olur ve takdirle karşılanır aynı yıl ikameti ettiği beldesine Ak Parti Belde Başkan Yardımcısı olur.

Siyasi olarak Hizmetlerine bu kez Urfa ili Siverek ilçesine bağlı olan Gürakar Beldesinde devam eder.

2011 yılında ise Siverek’te Ak Parti İlçe başkan yardımcılığı Tanıtım ve Medya Başkanı olarak siyasete ciddi ve aktif adım atmış olur.

2013 yılında Seçim işleri Başkanlığına getirilen Mehmet Sinan,tam 7 seçim sürecini alnın akıyla büyük bir başarıyla geçirir.

Bir dönem SKM Başkanlığınıda yapan Mehmet Sinan,tüm SKM ekibinde mutlaka yer alır. 2016 yılından itibaren de İlçe Genel Sekreterlik görevini devir alır ve 2018 yılının başına kadar bu görevi devam ettirir.

Bu arada ziraat Mühendisliği mesleğini de ifa eden Mehmet Sinan çeşitli şirketlerde Tarım Danışmanı olarak 5 yıl çalışır ve 2017 yılında Uzman Tarım Danışmanlığı için Ankara Eğitim ve Yayımlar dairesi Başkanlığına başvuru yapar.

2018 yılında Uzman Tarım Danışmanı Unvanını almayı hak kazanır.

Ayrıca Yerel Yönetim bölümü derece ile bitirerek Yerel Yönetimler Uzmanı Olur.

Karacadağ Türkmen Derneğine üye olan Mehmet Sinan Derneğin Genel Sekreterlik Görevini aktif olarak sürdürmektedir ayrıca halen Anadolu Üniversitesi Adalet bölümü okumaktadır.

24 Haziran 2018 Erken Seçimlerinde Milletvekili Aday Adayı olmak için resmi başvuruda bulunarak 27.dönem Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı olur.

Şanlıurfa

Eski Türkiye mi Yeni Türkiye mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.