Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

1
Aşı Reddi Şanlıurfa Halk Sağlığı
Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

Bu sıralar şehrimizde patlak veren büyük bir salgın var.Uzmanların çoğunluğu salgın sebebi olarak bölgemizde yaşanan savaşlara bağlı göç hareketini gösterse de durum pek öyle değil.

Her olumsuzluğu bölgemize göç eden savaş mağdurlarına atarak sorumluluktan kurtulma moda haline gelse de asıl sorunu CEHALET oluşturuyor.

Bu sorunun en önemli ayağını yine son yıllarda moda ve öz güven belirteci olan
Aşı Reddi oluşturuyor.

Ülke genelinde aşıyı reddetme,devletin büyük bütçeler ayırarak,milli gelirden büyük paylar ayırarak oluşturulan aşı politikasına karşıtlık oluşturuyor.

Yine örnek olarak Rusya’nın,Avrupa’nın bizim kullandığımız aşı takvimini kullanmayıp,çok daha az aşı yaparak uyguladığı sağlık politikaları gösteriliyor.


Türkiye’nin en hızlı üreme ve nüfus artışına sahip şehri Şanlıurfa çok büyük risk altında!


Akçakale ilçemizde günlük bildirilen kızamık vaka sayısı çift haneli rakamlara ulaşmış durumda. Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü tüm imkanlarını seferber ederek kırsal kesimlerde aşılama programları yapsa da salgının önlenebileceği meçhul.

Nitekim 2018 yılının başında aşı reddinin doğuracağı bu salgınlar öngörülmüştü.

Brezilya’da 5 Filipinler’de 261 ve Madagaskar’da yüzlerce can alan kızamık salgını,ülkemizde henüz ölümlü vakaya yol açmasa da,Şanlıurfa’daki enfeksiyon kliniklerinde onlarca hasta kızamık nedeniyle tedavi altına alınmış durumda.

Asıl hedefi yeni doğan ve çocuk hastaları korumak olan aşı takvimi rutin olarak uygulansa da yetişkinleri etkileyerek şehrimizde yaygın bir hal almıştır.

Yirmi yaş üzeri yeni kızamık vakaları,yetişkinlerden,bağışıklığı düşük olan çocuklarımıza yayılarak ciddi sağlık problemlerine ve ölümlü vak’alara yol açacaktır.

Avrupadan başlayıp tüm dünyaya yayılan aşı reddi konusunda bilinçlendirme yapılarak halk bilinçlendirilmeli,özellikle gebe sayısının fazla olduğu ilimizde anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmelidir.

Aşı Reddi Halkı Ciddi Bir Şekilde Etkiliyor


Bulaşıcı hastalıklar nasıl ki Halk Sağlığı sorunu ise Aşı Reddi de halkı ciddi şekilde etkileyecek sonuçlara yol açacak bir Halk Sağlığı sorunudur…


Şehrimizde yürütülen çalışmalarda 15 yaş altında kızamık salgın bulunmamakla beraber,sorunun çocukluk dönemlerinde aşılanmayan yetişkinlerden kaynaklandığı,yürütülen aşılama çalışmalarının tamamlama aşısı niteliğinde olduğu öğrenilmiştir.


Canla başla çalışan aşılama ekiplerinin en büyük probleminin aşı reddi nedeniyle oluşan direnç olduğu,halkın bilinçlendirilerek bu sorunun çözülebileceği öngörülmüştür…


Tamamlama aşılarının şu an itibariyle 20000 rakamını geçtiği,özellikle Akçakale ve Eyyübiye bölgelerinde çalışmaların yoğunlaştığı bu dönemde,aşılama ekiplerine yardımcı olmanın şehrimiz için çok önemli olduğunu tekrardan vurgulamamız gerekiyor..


Her ne kadar belediye seçimleri,halkın sorunlarının önüne geçmiş olsa da,sağlıklı bir Şanlıurfa için hep beraber çocuklarımıza rutin aşı takvimi uygulatıp,can kayıplarının önüne geçelim…


Sağlıklı günler dilerim…

Dr. Ferit GÜL

Sağlığımızı emanet ettiğimiz Tüm sağlık camiasının tıp bayramını kutlarız.

Atlarla Terapi ve Atlarla Gelen Sağlık

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.