Balıklı göl

0
319

Balıklı göl

indir (5)

Nemrut zulmü ile etrafına korku ve dehşet sunar. Bu devrede din adamlarına bir gece gördüğü rüyayı sorar. Doğacak çocuklardan birisi onun sonu olacaktır. Bunu duyan Nemrut o sene tüm çocukların katledilmesini emreder. Bunu duyan İbrahim peygamberin annesi Sara Hatun kaçarak bir mağaraya saklanır. Çocuğu bu mağarada dünyaya getirir, dallardan bir beşik yapar, çocuğu burada görürler. Nemrut’un huzuruna sonra getirirler. Hiç çocuğu olmayan Nemrut onu sever ve İbrahim Peygamberi yanına alıp birde ona sahip çıkar.

Nemrut’un zalimliği, haksızlığı ve putlara tapması, halkından putlara tapmaya zorlayışını gören İbrahim Peygamber insanların kendi elleri ile gerçekleştirdikleri bu ve benzeri  putların Allah olmadığını dile getirir. Halka bu kanaatlerini  de söyler. Halk korkudan konuşmaz ve bir de  karşılık veremezler. Nemrut’un evlat edindiği Zeliha ona itimatir, ancak Nemrut’tan o da çok tırsmaktadır. Hz.İbrahim ile Zeliha arasında bir sevgi bağı huşu  bulur. Bir merasim günü her bireyin merasime gittiği bir anda Hz İbrahim sarayın putlar alanına giderek Bir baltayla tüm putları yerle bir eder, baltayı da en büyük putun boynuna takar. Törenden dönenler kaygılanıp  Nemrut’a haber edilir. Rahipler bunu Hz. İbrahim’in yapabileceğini dile getirirler. Nemrut bir kurulla onu sorguya çeker, Hz. İbrahim bakın işte balta büyük putun boynunda. Balta kimdeyse bu işi o yapmıştır der. Öfkelenen Nemrut, taştan yapılmış bir put nasıl olur da baltayı eline alıp bu işi yapar diye bağırınca Hz. İbrahim işte benim anlatmak istediğim de buydu. Siz kendi ellerinizle oluşturduğuniz bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını istiyorsunuz. Allah diye ona tapıyor, adaklar adıyor, kafanız daralınca ona sığınıyorsunuz. bu sözlere  şaşıran Nemrut ve etrafındakiler İbrahim’in üstüne gelirler. Nemrut Hz. İbrahim’in yakılmasını buyurur. Her doğrultudan toplanan odunlar bugünde varlığını sürdüren Halilürrahman Gölü’nün varolduğu yere getirilir. Odunlarla nerdeyse bir tepe olur.

Nemrut’un kalesinin  kuzeyinde iki büyük sütun inşa edilir. Hz. İbrahim  bu sütunlar arasına gerilerek ayrıca halatla ateşe fırlatılmak istenir.  Zeliha gece gündüz babasına yakarır. Ama Nemrut bu kararından vazgeçmez.

Hz. İbrahim sütunlar arasına gerilen halattan ateşe atılır. Odun yığınlarının ortasına düşer düşmez ateş gizemli bir şekilde su olur. Atılan odunlar ise balık olur. Hemen yanı başında ufak bir göl daha yer alır ki. Balıklar yandıkları amacıyla üstünde kara lekeler oluşmuştur. Göle Halilürrahman Gölü adı verilmiştir bu olaydan sonra.

Rivayetlere göre Zeliha’ nın göz yaşlarından alana gelen ufak göle de Zeliha’nın göz yaşları anlamına gelen Aynızeliha denmiştir. Halk dilinde göl ya da göldeki balıklar mübarekdir. Bu balıklara dokunanların öleceği, yada başına bela geleceği kanısı bulunmaktadır. Hem de balıkları kestiğiniz vakit balıkların tahtaya ya da oduna yine dönüşeceği inancı bulunmaktadır toplum arasında her ne kadar doğruluğu sabit değilse de. Balıklıgöl  Urfa’ nın en fazla turist çeken bölgelerin başında gelmektedir.

Lisan Meselesi Ve Osmanlıca 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.