Fanzin Nedir Aslan Ezhar ve Birecik Fanzinleri

3
Fanzin Nedir Aslan fanzin Ezhar fanzin ve Şanlıurfa Birecik fanzin
Fanzin Nedir Aslan Ezhar ve Birecik Fanzinleri

Fanzin Nedir? Aslan Ezhar ve Birecik Fanzinleri


Fanzin Nedir? Fanzinleri biliyor musunuz? Fanzinin birçok şekil veya tanımı olabilir lakin genel itibarı ile ; yozlaşmış, katı kuralları olan, tek düze ve sadece kendi kadrosuna-zenginlere veya meşhurlara yer veren dergilere karşı bir tenkittir fanzinler.

Bugün hangi edebiyat dergisine sorsanız Fanzin Nedir diye gayelerinin genç sanatkarlara yer vermek,onları tanıtmak ve eğitmek olarak cevap verir. Peki gerçekten öyle mi? Hayır büyük bir çoğunluğu buna hizmet etmez.

İşte fanzinler torpili, parası veya yüzlerce hayranı olmayan reklamlardan uzak, genç sanatkarların ve edebiyat aşıklarının çoğunlukla A4 kağıdının yarısı boyutlarında, normal kağıtlara, ciltsiz, sınırlı sayıda, birkaç sayfalık, renkli veya renksiz olarak çıkardıkları dergiciklerdir. 

Bazı sanatkarlar saydığımız sebeplerden bazıları ise bu sırf bu yöntemi sevdikleri ve beğendikleri için bunları çıkarırlar.

Birçok dergi ve gazetede de yer edinen sitemizin yazarlarından Muhammet Baran ASLAN da tüm bu sebeplerden dolayı kendi fanzinlerini çıkardı.

Daha önce de tek başına MBA dergi adında (kendi deyişiyle ‘ acemice ve basit’) bir dergi çıkaran  Muhammet Baran ASLAN bu sefer üç fanzin çıkardı. Bunlar ASLAN FANZİN, EZHAR FANZİN VE BİRECİK FANZİN

Gelin bunların muhtevalarına  bir göz atalım.

Aslan Fanzin

Aslan Fanzin Muhammet Baran Aslan’ın çıkardığı ilk ve sürekli olan tek fanzinidir. Bu fanzin özellikle şekli itibarı ile dikkat çeker .

Elinize mühürlü bir zarf gelir üstünde ‘Bir Mektubunuz Var…’ yazılı bir zarf . Açınca içinden ASLAN FANZİN serlevhalı arkalı önlü bir sayfa çıkar. Bakıldığında tam manası ile bir dergi sayfasına benzeyen bu fanzin tek sayfalık bir edebi mektup gibidir.

Beyitler, şiirler, maniler, mensur şiirler, denemeler ve kısa makaleler barındıran bu fanzin her ne kadar kısa da olsa zengin bir muhtevaya sahiptir. Her ay çıkarılmaya çalışılan bu eserin her sayısında bir konu üzerine yoğunlaşır.

Muhtevadan çok dış görünüşü ile dikkat çeken bu fanzinin neden tek sayfalık olduğunu sorduğumuzda Muhammet Bey’den şu cevabı aldık:

”Bunun birçok sebebi var. Öncelikle en büyük sebep insanlarımızın okumayı sevmeyişidir. Yani siz bir ay boyunca emek  verip  yirmi sayfalık bir  eser ortaya koysanız bile çoğunlukla  okuyucu dikkatini celb eden birkaç sayfayı okuyup geçecektir.

İkincisi ise kitap, dergi, gazete her yerde kolaylıkla bulunabiliyor. İnsanlar farklı bir şey arıyor. İşte bu fanzinin tek sayfalık oluşu bir farklılıktır.

Üçüncüsü ise bu bireysel olarak çıkardığım bir fanzin yani bazı beyit ve dörtlükler dışında sadece kendi eserlerimi yayınlıyorum bu yüzden sayfalar dolusu yazıp gösteriş yapar gibi görünmek istemem.

Dördüncü sebep ise ekonomik durumlar… Biliyorsunuz ki her şeyin bir maliyetti var. Fanzin içinde bu böyle. Şehrimde böyle şeylerle ilgilenen çok insan yok. Ayrıca her ne kadar tek sayfalık da olsa kağıt, basım, tasarım, kargo ücretleri falan derken illa bir gideri oluyor. ‘

Ezhar Fanzin

Bu fanzin diğerlerinden farklı…  Zira diğer fanzinlerin çoğunluğu sanat-edebiyat ağırlıklı; Ezhar Fanzin ise fikri yönü ile dikkat çekiyor.

İçinde tasavvufa,kültüre,tarihe ve medeniyete dair yazılar, şiirler, vecizeler ve resimler var. Yine Muhammet Bey’in öncülüğünde çıkan bu fanzinde yazarımızın yazılarının yanı sıra birkaç karikatürü de yer bulmuş.

Fanzinde diğer bir yazarımız olan Fazile Aşar AYDINALP Hanım’ın ve Hasret  YILDIRIM, Osman AYTEKİN gibi değerli hocaların da eserleri  var. Genç nesilden ise Tahir Emre TEKMEN ve Bilal Kamil AKTEPE’ nin yazdıkları dikkat çekiyor.

Muhtevası zengin, tasarımı güzel, şiirleri manalı… Bir kerelik çıkan bu özel fanzinin gereken değeri görmesini diliyoruz.

Birecik Fanzin

Bu fanzin bizim için çok daha değerli zira hem Fazile Aşar AYDINALP‘ın şiiri mevcut hem yine Muhammet Bey’in öncülüğünde çıkmış hem Urfalı Yazar Mehmed Nur ŞANDA Bey’in bir eseri var hem de Urfa ve Birecik’i tanıtma gayesi ile çıkarılmış bir fanzin.

Evet bu fanzinde Şanlıurfa’mıza ve Birecik’e dair yazılar, resimler, şiirler mevcut. Özellikle Balıklı Göl, Göbekli Tepe, Harran, Halfeti ve Birecik Kalesi resimler ile tanıtılmaya çalışılmış. Urfalı şairimiz Nâbi de unutulmamış.

Bunun dışında Muhammed Nuru MERMER ve Ahmet  DOĞRUER’in iki şiiri selamlıyor okurları. Tasarımı ise Tahir Emre Tekmen üstlenmiş. 

Bugün sizlere Şanlıurfa Birecik de neş’et etmiş üç fanzini tanıtmaya çalıştık.

Her türlü hakları mahfuz ve damgalı olan bu fanzinler İstanbul, İzmir, Düzce, Afyonkarahisar( Emirdağ), Gaziantep, Şanlıurfa, Birecik ve Kayseri’ de boy gösterecek.

Muhammet Bey’den fanzinlerin devamının gelmesini isterken emeği geçen herkese bize bu eserleri sundukları için teşekkür ediyoruz. Okuyun, okutun, hediye edin!…

Sosyal Sorumluluk ve İslam

Kapitalizmin Kadın Tuzağı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.