Marka Şehir Olabildik mi

4
249
Marka Şehir
Marka Şehir Urfa Olabildi mi?

Marka Şehir Olabildik mi?

Ben Urfa’nın henüz Marka Şehir seviyesine yükseldiğine inanmıyorum. Eğer yükselseydi Şanlıurfa‘nın çehresinin çok farklı olması gerekirdi. Mesela Antalya gibi.

Düşünsenize Türkiye’de “2019 Şanlıurfa Göbeklitepe Yılı” ilan ediliyor; buna rağmen Urfa esnafı, yeterince kazanamamaktan şikayetçi.

Oysa özellikle bu ‘2019 Göbeklitepe Yılının Urfa’nın kalkınması için, altın tepside sunulan bir fırsat olduğuna inanıyorum.

  Gariptir ki Göbeklitepe ve Urfa’nın diğer kültürel zenginliklerini görmek için gelen turistler çevre illerde konaklıyorlarmış. Bazı Urfalı dostlar, bunun alt yapı eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor;doğrudur. Ben işe başka boyuttan bakacağım.

Bazı Urfalı esnaflar ‘bugünü kurtarayım’ anlayışı içinde hareket ediyor. Bu anlayışın özeti şu; ‘Ben bugün kazanayım da yarına Allah Kerim. Kendimi turistlerin yerine koyuyorum da acaba biz fahiş fiyattan veya kalitesiz mal alırsak ne yaparız? Herhalde oraya bir daha adım atmayız. Bu şekilde kaybedilen binlerce müşteri… Oysa müşteriler memnun kalsa, “kazanılan binlerce müşteri” olacak. Şunu unutmamak gerek; memnun kalan her müşteri ,geleceğe yatırım yapmak demek.

Bu olumsuz durum bize ,çoğu esnafımızın eğitime ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu  ‘bugünü kurtarayım’ anlayışı, sadece esnafta değil, şehrin halkında da olan bir durum. Yani halkın bir kısmı da , esnafını bu konuda yalnız bırakmıyor. İşin açıkçası , bu anlayış hiç sevilmiyor.

Başka şehirden Urfa’ya eğitimci olarak gelen bir arkadaşım vardı. Bana şöyle demişti; ‘Urfalı biri şehrime gelirse , bana yapılan şeyleri, ona aynen yapacağım’  Acaba neler yaşamıştı ki bu kadar tepkiliydi. Peki biz, misafirperver değil miydik ? Ben onun neler yaşadığını, az çok tahmin edebiliyorum. Ya siz?

Marka Şehir Olmak İçin Neler Yapmalıyız

Artık başka şehirlerden ya da ülkelerden gelen insanları kaçırmamalı, onlara tam anlamıyla yardımcı olmalıyız. Ancak bu şekilde, ‘marka şehir olma’ basamaklarını daha hızlı çıkabiliriz.

İnsanımız ,şunu da sıklıkla söylüyor; “Urfa sahipsizdir.” Ben buna katılmıyorum. Bence sahip çıkmak önce, halkın alt kesimlerinden başlar yani tabandan. Eğer halk şehrine sahip çıkmazsa, başka birinin şehre sahip çıkmasını nasıl bekleyebiliriz?

Marka Şehir deyip te, Balıklıgöl’den bahsetmemek olmaz. Balıklıgöl’ü ele alırsak, şunu belirtmek isterim; Balıklıgöl’ün peyzaj mimarisine yıllarca dokunulmamıştı. Son zamanlarda, değişim başladı sanki. Ancak Balıklıgöl’ün çevresindeki kafe ve çay bahçeleri hâlâ aynı tip. Gelişmelerden nasiplerini alamamışlar. Tabi mistik havayı bozmamak için böyle yaptıklarını düşünemiyorum.

Urfa’nın başka yerlerindeki önemli eserlerde de durum böyle. Çağa tam uymayan, yarım bir değişim söz konusu. Yapılması gereken birçok iş ve işlem var.

Bu kadar eleştirilerimize rağmen, belirtmek isterim ki, Urfa gerçekten gelişiyor. Yeni yapılan tesisler, yaşama alanları, parklar v.s. Ancak ben yeterli görmüyorum bunları. Urfa’nın marka şehir olabilmesi için, daha çok zamana ihtiyacı var. Çünkü zamanın çok gerisinde ilerliyor bu şehir.

Urfa’yı Tanıyalım                   

4 YORUMLAR

  1. Teşekkürler, Urfa’nın gelişmesi için önemli tespitler bence. Yalnız, esnafın yanlış yaptığı noktaları daha açık yazarsanız, turistik mekanlarda gördüğünüz eksiklikleri daha açık ve sırayla sayarsanız bence daha yapıcı olur. Bazı noktaları da tam anlayamadım. Örneğin, 2019 Şanlıurfa ve Göbeklitepe yılı ilan edildi, bu nün sonucunda şehre gelen turist sayısı nedir, hedeflenen ne kadardır, sayı yetersiz midir? Yoksa gelen ziyaretçi sayısı yüksek ama buna oranla bıraktıkları para mı düşük? Belki daha akıllı yöntemler uygulamalı, daha yenilikçi olmalı. Ancak ticaret ve hizmetler konusunda yenilikçi olurken, mimarî konusunda yenilikçi değil de sahip olunan kadim kültürü bozmadan geliştirici yaklaşımlar geliştirmek önerilebilir. Sonuç olarak şehrin sorunlarına duyarlılıkla yaklaşan ve çözüm önerileri sunan bu değerli yazıyı şehrin gelişimine yön verenlerin de okumasını dilerim.

    • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Esnafın yanlış yaptığı noktaları açıkça belirmektense,okuyucuya sezdirmeyi yeğledim.Turistik mekanlara gerekli yatırım yapılmıyor açıkçası bu.Gelen turistler tesis yetersizliği ve eğitimi olmayan esnafların yanlış davranışları yüzünden, başka illerde konaklamayı tercih ediyor, hem de az para bırakıyor.Dolayısı ile turist sayısı da yetersiz.Sizin yaklaşımlarınızdaki belirttiğiniz eksiklikler fazlası ile var. Geliştirici ve yenilikçi yöntemler konusunda henüz kendine yeten bir şehir olamıyor urfa. Urfa’ nın ciddi manada ,her alanda ,profesyonel ellere ihtiyacı var özet olarak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.