Peygamberler Diyarı Şanlıurfa

1
Peygamberler Diyarı Şanlıurfa Balıklı Göl ve Gümrük Hanı
Peygamberler Diyarı Şanlıurfa

Peygamberler Diyarı Şanlıurfa

Şanlıurfa’ya hitap eden ilk yazım olacağı için bu bölgeye hitap etsin istedim.Tur ile gelip gördüğüm benim gözümde gönlümde kalan Peygamberler Diyarı Şanlıurfa‘yı kaleme almaya karar verdim .

Mistik havası tarihi dokusuPeygamberler Diyarı ve Urfayı Urfa yapan en önemli özelliği Balıklı Gölü ile ülkemizin değerli şehrine kalabalık bir tur ile geldik…

Mistik havasına yanık ,sesler ile okunan ezan sesine bu şehirde aşık oldum. Ezan sesleri batıda bağırarak okunduğu için bir an önce bitsin diye beklediğim ezan sesini, burada yavaş ve nağmeli okunuşu beni derinden etkiledi .Hayatımda ilk defa bu şekilde ezan sesini dinlerken içimden ağlamak gelip gözyaşlarıma hakim olamadım.Peygamberler şehrinin verdiği durum muydu beni bu kadar etkileyen olay bir türlü de çözemedim. Lakin seslere olan hassasiyetimi iyi bilirim, yanlışım olmadığını düşündüğüm için diyanet işlerinin bir an önce ezan seslerine önem verip Türkiye’nin her yerine Urfa’dan ezan okuyacak müezzinler yetiştirsin ya da göndersin diye düşünüyorum.

Birleşik Arap Emirliklerine gittiğimde de ezan seslerinin, Urfa’da dinlediğim gibi olduğunu görünce demek ki doğrusu burada söyleniyor diye düşünüyorum

Tarihi Gümrük Hanı çarşısında gezerken gördüğüm dükkanların cıvıltısı ise bu şehri daha da sevdirdi . Her daim kadın ,kadın gibi olmalı diye düşünürüm ! Erkek gibi giyinen ,erkek olma özentisi altında sıradan olup ,sönük giyinen kadınları açıkçası hiç benimsemedim . Dükkanlarda ki renkli ,çiçekli ve parıltılı kumaşları görünce hayran kaldım ve sesli düşünerek işte bu dedim !
Kadın olmanın var olmaz güzelliğine katkı sağlayan kumaşlara dokunarak, al beni diye çığlık atanların sözünü dinleyerek,ruhuma ve de bedenime hitap eden güzellikleri satın aldım… Aklımda kalanları bir başka gelişime saklayarak.

Peygamberler Diyarı Urfa’da Yemek Kültürü Bir Başka Güzel

Yemek kültürüm ise sebze ağırlıklıdır. Et yemeyi sevmeyen biriyim hele hele sakatatların yanından geçmez iken burada neredeyse adım başı ciğerleri görünce önce biraz irkildim daha sonra cesaretimi toplayıp bu lezzetleri denemeye karar verdim. Tereddüt ederek yemeye başladığım ciğerlerin eşsiz lezzetine hayran kaldım.Demek ki neymiş?Ön yargılı olmayıp ,kültürlere göre hangi yemek nerede yapılıyor ise orada yemekleri yemek gerekmiş.Gecesi sıra gecesinde yediğim çiğ köfteye ise hayran kaldım.Davul showları eşliğinde yapılan çiğ köfte yumruk büyüklüğünde soframa geldi .Batıda ki minik çiğ köfteye inat , tüm haşmetiyle ben burada yenilirim diyordu .Acının verdiği haz ve ortamın güzelliği altında bilir bilmez halaylar çekerek eğlencenin yemeğin keyfini çıkarıp mıra yı da içtim ,acı acı çiğ köfteyi de yedim. ….

Gündüzü ayrı güzel ama bence gecesi çok daha güzel olan balıklı göl ve etrafında gece gezmesi bana daha çok keyf verdi.

Yusuf peygamberin acı çektiği mağaraya gittiğimde ise insanın başka bir insana yaptığı işkenceye,şiddete isyan ettim.Yaradanın yarattığını sevmek korumak varken nedir bu şiddet? Yaşatmak varken neden yok etmeye çalışmak? Oysa öldürmek çok kolay önemli olan yaşatmaktır. Bağışlamak,yaşatmak,koruyup kollamaktır. En büyük ve gerçek erdemlilikti işte budur oysa.

Yarın Keşke Dememek İçin Gezelim Görelim

Şehrin merkezinde kaldığım mistik otelin lobisinde ne ilginç ki Amerika’dan gelen 3 kişiyi görünce şaşırmadan edemedim .Uzun yıllar önce benimde yaşadığım ülkeydi Amerika, hemen selam verip sohbete başladım. Merak ettim neden buraya gelmiş bu yaşlı kişiler . Teksas dan gelmişler buraya .Amerikanın ortasından İstanbul’a uçakla 18 saat belkide daha fazla olan şehre sırf burayı görmeye gelmek taktire şayandır açıkçası. Arkadaşları bahsetmiş bu şehri onlarda buraya gezip görmeye gelmişler hemde oldukça ileri yaşlarına rağmen. Bu şehrin mistik havasına ,tarihi dokusuna onlarda benim gibi hayran kalmışlar. Benim ülkemi onca uzak meşakkatli yollardan 70 -80 yaşlarında gelip görenler varken kendi ülkemizde bahaneler üretip tembellik yaparak görmeyenlere kızıyorum açıkçası.

Ne demişler “gezen tilki ,yatan aslandan iyidir….”
Gezelim görelim yaşayıp öğrenelim imkanlar doğrultusunda yarın keşke dememek için güzelliklerin tadını çıkaralım sevgi ve saygıyla güzel yarınlara…

Kemal Sunalı Anlamak

Urfa

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.