Şanlıurfa Binicilik Eğitimi

1
118
Şanlı Urfa Binicilik
Şanlıurfa Binicilik eğitimi

Şanlıurfa Binicilik Eğitimi

At eğitiminin Gaye’si, biniciyi mümkün olduğu kadar az kuvvet sarfı ile ve atını mümkün olduğu kadar koruyarak her istediği yere ulaştırmaktır. Bunu elde etmek için ata yaptırılan eğitime dresaj adı verilmektedir. Dresaj atımızın il yapabilme gücünü yükseltmek için yapılan jimnastik eğitimi ve atı itaatkar yapmak için verilen, eğitimden ve terbiyeden ibarettir. Bütün dresaj çalışmalarının yukarıda izah edilen Gaye’si bu kadar basit ve her yerde geçerliyse de ameli çalışmalarda binicilerin ulaşmak istedikleri hedef ve atlarından istemeyi düşündükleri şeyler de o kadar değişiktir.

Değişik hedeflere ise aynı yoldan giderek ulaşamayız. Bu durumda her zaman aynı eğitim yolunun seçilmeyip kendiliğinden meydana çıkar birbirlerinden ayrılan yollar sık sık değişik metotlar olarak isimlendirilir. Aslında üzerinde düşünülürse, bu yöntemlerin bütünü aynı temel görüşe dayandıkları, birbirini tamamladıkları fakat birbirini çürütme dikleri anlaşılır. Binicinin varmak istediği hedef göz önünde bulundurulmadığı takdirde umumiyetle zorluklar, şüpheler ve yanlışlıklar meydana geldiğinden, bunun açıklaması zaruri idi.

a) En zor dresaj müsabakalarına kadar, bütün dresaj müsabakalarında başarılı olmayı hedef edinen bir dresaj binicisi, en iyi materyalden, asil bir ifadesi olan, mükemmel tabi hareketlere sahip zarif bir ata sahip olması gerekmektedir. Sertlik, tahammül ve atlama kudreti burada daha az rol oynamaktadır.

b) Atlama binicisinin en iyi atlayan ata ihtiyacı vardır. En yüksek gücü ancak, doğuştan atlama kabiliyetine sahip olan, kabiliyetleri özel antrenmanlarla en üst seviyeye çıkarılan atlar verebilirler. Fakat at zor parkurlarda çabuk dönebilmek için itaatkar olmalı ve bundan dolayı da dresaj çalışmaları ile yardımlarda olmaya alıştırılmalıdır.

c) Şampiyona binicisi, dresaj ve atlama atlarının iyi taraflarının mümkün olduğu kadar çok kendinde toplanmış bir atı seçer.

Buradanda anlıyoruz ki biniciliğin temeli hem Binici hem at için dresajdan geçmektedir.

Dresaj bir disiplindir. Disiplin ise bir yaşam biçimidir. Birlikte yaşamınızda Yen’i bir disiplini denemek isterseniz bu dresaj olmalı diyor ve bunu da bir at olmadan asla yapamayacağınızı hatırlatmak isterim. Bu disiplini merak ediyorsanız eğer sizleri Şanlı Urfa binicilik ve ihtisas kulübü derneğinin Kara köprüdeki Bahçe şehir koleji bünyesindeki binicilik kulübümüze bekleriz.

Şanlıurfa Binicilik Kulübü

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.