Şanlıurfa Bozova Gündemi Zeytin Dalı Harekatından Önemli mi?

3
148
Şanlıurfa Bozova Gündemi
Şanlıurfa Bozova Gündemi Zeytin Dalı Harekatından Önemli mi?

Şanlıurfa Bozova Gündemi Zeytin Dalı Harekatından Önemli mi?

Şanlıurfa Bozova Gündemi aylardır Ak Parti İlçe Başkanının kim olacağına ilişkin haberlerden oluşmaktaydı. Nihayet geçtiğimiz Cumartesi günü son nokta konuldu.

Gergin hatta ağır hakaret içeren karşılıklı atışmalar neticesinde çıkan arbede ile tansiyonun oldukça yükseldiği Bozova Gündemi,İlçe Kongresinde Genel Merkezin belirlediği Eczacı Süleyman Deveci’nin listesi ile azledilen eski Başkanın Yardımcısı ve aynı zamanda başkan adayı olan Ziya Karaçizmeli’nin listesi olmak üzere iki liste yarıştı.

Bölge Vekili İle İl Başkanının katılıp açılışını yaptığı kongre, olaylı başladı. Hatta yapılan yuhalanmalar salon dışından bile duyuldu. Tepki gösterilen açılış konuşmalarının ardından Bölge Vekili İle İl Başkanının ayrılışı ve uğurlanması esnasında da salon dışında yüksek sesle yapılan tepkiler devam etti.

Bu gerginlik ve bir ara çıkan arbede yüzünden neler olup bittiğini anlayamayan bazı delegeler, oy kullanmadan köylerine dönmek zorunda kaldı.

Yapılan Seçimi Süleyman Deveci Kazandı

Kongreden bir gün önce organize olan muhalif grubun son gece hummalı bir çalışma yaparak Genel Merkez adayının gizli tutulan listesine karşı hazırladığı Ziya Karaçizmeli’nin listesinin oylama devam ederken önde gittiği şeklinde yorumlar yapılırken gün sonunda yapılan sayım sonucunda Genel Merkez Adayı Süleyman Deveci’nin büyük bir farkla seçimi kazandığı anlaşıldı.

Sayım sonucunda alınan oyların (210’a 109) yanı sıra iki adayın listeleri de nihayet elden ele dolaşmaya başladı.

Süleyman Deveci’nin güya gizli tutulan listesinin içeriden bir isim tarafından son anda muhaliflerine sızdırıldığı iddia edildi.

Ziya Karaçizmeli’nin Yaslıca ağırlıklı listesinin de böylece şekillendirildiği iddialarına karşı hal böyle olsaydı bu listeye destek veren bazı isimler ve yakınlarının Süleyman Deveci’nin listesinde yer almaları mümkün olmazdı iddiası da kulislerde konuşulurken listelere bakıldığında bu yönde yapılan eleştirilerin yerinde olduğu anlaşıldı.

Zira Süleyman Deveci’nin listesine bakıldığında Ziya Karaçizmeli’ye son gece “vazgeçme size sonuna kadar destek vereceğiz” diyen bazı isimlerin aynı zamanda Süleyman Deveci’nin listesinde yer aldığı görülür ki bu durum oldukça dikkat çekicidir.

Bu listede dikkat çeken başka bir husus, aynı aileden baba-oğul yada iki kardeş-yakın akraba gibi bir çok ismin yer almasıdır. Bir diğer husus ise güneydeki mahallelerden, listede pek de yer verilmemesidir.

Süleyman Deveci’nin Genele hitap etmesi Bozova Gündemi ni Belirledi

Bu anlamda Ziya Karaçizmeli’nin listesinin daha çok Yaslıca ağırlıklı olduğu gerçeği dikkate alındığında daha dar kapsamlı olduğu; Süleyman Deveci’nin listesinin ise nispeten daha geniş kapsamlı olmakla birlikte her iki listenin de Bozova Halkının tamamını temsil etme bakımından yüzde yüz kapsayıcı olmadığı söylenebilir. Elbette ki bunun sandığa yansımaları olacaktır.

Bu itibarla listenin hazırlanmasında Bölge Vekili ile sabık Başkanın daha çok etkili olduğu, liste hazırlanırken sosyal ve siyasal dengenin kapsayıcılığı unsurunun pek de  dikkate alınmadığı görülmektedir.

Sonuç olarak Süleyman Deveci’nin listesinin yukarıda tadat edilen türlü yönleri itibariyle eleştiriye açık bir liste olduğu söylenebilir. Ancak neticede önemli olan halkın kısm-ı azamının, kendisini istemediği bir Başkanı istenmeyen adam olarak ilan etmesi ve onun yerine yeni bir Başkanı, Genel Merkezce belirlenmiş olsa da neticede yarıştığı başka bir adaya küçümsenemeyecek büyük bir farkla seçmesidir.

Dolayısıyla Tebdil-i riyasette hayır vardır diyerek uzun süredir İlçe gündemini işgal eden, dolayısıyla kamuoyunun ülke ve dünya gündeminden bihaber olmasına neden olan bu konuyu kapatırken Şanlıurfa Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Deveci‘ye bu yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Artık rafa kaldırılan Şanlıurfa Bozova Gündemi elbette ki Zeytin Dalı Harekatı’ndan önemli değildi ama en azından İlçemizdeki önemi de taktir edersiniz ki yadsınamazdı!..

Şanlıurfa Bozova İlçesi

Eski Türkiye mi Yeni Türkiye mi?

3 YORUMLAR

  1. Süleyman Deveci sanlıurfa ak parti için güzel bir adım olmuş ama zeytin dalı harekatının önemi bu küçük olay ile kıyaslanamaz kesinlikle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.