Şanlıurfa Bozova yerel seçimler çekişmeli gideceğe benziyor

0
Şanlıurfa Bozova yerel seçimler Hakan AKGÜN ve Abdulkadir AÇAR
Şanlıurfa Bozova yerel seçimler çekişmeli gideceğe benziyor

Şanlıurfa Bozova yerel seçimler çekişmeli gideceğe benziyor

Bildiğiniz üzere mahalli seçimler yaklaşıyor. Önümüz Şanlıurfa Bozova yerel seçimler de çok çekişmeli geçeceği ve seçilecek başkanın çok zor bir görevi devralacağı tartışmasızdır.

Şanlıurfa Bozova yerel seçimler çekişmeli geçecek çünkü: aday adaylarının sayısı gün geçtikçe artıyor, seçilecek yeni başkan zor bir görevi devralacak çünkü: önceki başkanlara nazaran yaptığı çalışmalarla halkın gönlünü kısa sürede kazanmayı başaran hali hazırdaki Bozova Belediye Başkanının ardından seçilecek bir başkanın ne derece başarılı olacağı, gerçekten merak konusudur.

Bozova yerel seçimlerde ki adaylarımız

Yakın zamanda Bozova Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayanlardan birisi de eğitime önem veren, bu itibarla çocuklarını vatan ve millete faydalı olacak bireyler olarak en iyi şekilde yetiştirmeye özen gösteren, kendisi de aynı zamanda emekli bir eğitimci olan “Müslüm Hocanın oğlu Hakan AKGÜN;dür.

Halen Elazığ’da mühendis olarak görev yapan Hakan AKGÜN, burada yapmış olduğu çalışmalar ve bu çalışmalarında göstermiş olduğu azim ve gayretle kısa sürede temayüz ederek “Yılın Bürokratı” olarak seçilmeyi başaran bir isimdir. Bu açıdan bakıldığında Hakan AKGÜN,ün Bozova için önemli bir kazanım olacağı söylenebilir.

Ne var ki avlunun otu acı olur. Başka bir ifade ile sahip olduğumuz değerlerin farkında olmadığımız gibi bunların kıymetini de asla bilmeyiz. Hatta yetiştirilmesi kolay olmayan paha biçilmez bu değerlerimizi saf dışı bırakmayı marifet addederek onları başkasının eliyle ezmekten zevk alan bir yapımız vardır.

Urfalının terazisi Urfalıyı hafif tartar

Bu bağlamda “Urfalının terazisi Urfalıyı hafif tartar.” şeklinde, Urfa’mızda darb-I mesel haline gelen meşhur bir söz vardır.

Buna bir örnek olarak halen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Abdulkadir AÇAR ın kısa hayat hikayesini verebiliriz.

Bilindiği gibi Abdulkadir AÇAR, öğretmen olarak atandığı Şanlıurfa Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne 1988 yılında genç yaşta Müdür olur. Okul demeye bin şahit isteyen bu okula, ömrünün en verimli çağını harcadı.

Şanlıurfa eğitimini İSO Kalite Belgesi ile tanıştırdı. Yirmi üç yıl müdürlüğünü yaptığı bu okulu, 2007 yılında Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel okullar arasından “Yılın Kaliteli Okulu” seçildi.

En Güzel ve Bakımlı Bahçe” ödülü

2008 yılında Urfa’da yetişen ağaç türlerinin tümünü ihtiva eden bahçesiyle “En Güzel ve Bakımlı Bahçe” ödülünü aldı. Ancak daha sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesine Genel Sekreter olarak atandı.

Şanlıurfa da eğitim camiasının başarılı bir müdürü olarak kısa sürede temayüz eden Abdulkadir Açar, o dönemde Gaziantep İl Millİ Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda üst düzeydeki bazı görevler için yapılan teklifleri, Şanlıurfa’ya hizmet etmek bahanesiyle geri çevirdi. Bilahare aleyhine yapılan olumsuz girişimler üzerine Şanlıurfa’dan ayrılma kararı aldı.

Dönemin yönetici atama komisyonunun yaptığı değerlendirmede, yıllarca taltif edilen başarılı müdür, ne hikmet ise oldukça düşük bir puana layık görüldü. Bu duruma çok öfkelenerek haklı olarak içerlendiği için, kendisine yapılan dışarıdan bir teklifi geri çevirmedi.

Şanlıurfa’lının hafif tarttığı Abdulkadir Açar’a, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’den genel sekreterlik teklifi geldi. Nitekim Prof. Özer’in, milli eğitim camiasında yaptığı araştırma neticesinde kendisine ‘Abdulkadir Açar’ isminin önerilmesinden dolayı Açar’a bu teklifte bulunduğu öğrenildi.

Bu teklifi marifet iltifata tabidir özlü sözü gereği hak ettiği iltifatı göremediği için geri çevirmeden buruk bir şekilde çok sevdiği Şanlıurfa’dan nihayet ayrıldı.

Bu arada Şanlıurfa’da sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş Abdulkadir Açar’ın Şanlıurfa’dan gitmesine büyük tepki gösterdi.

Bizi yetiştiren topraklarla ödeşmenin bedeli çalışmaktır

Başarısının sırrını “Bizi yetiştiren topraklarla ödeşmenin bedeli çalışmaktır” şeklinde özetleyen, Şanlıurfa için bir değer haline gelen ve Müdürlüğünü yaptığı okulu bir marka haline getiren Abdulkadir Açar’ın Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Genel Sekreter olarak atanması, Şanlıurfa kamuoyu tarafından buruk bir sevinçle karşılanırken öte yandan bu duruma gösterilen tepkiler dinmeyince nihayet Urfalıların terazisi Urfalıyı da gerçek manada tartmaya başladı.

Nitekim tepkiler üzerine siyasiler Abdülkadir Hoca’yı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine getirdi.

TRT tarafından “BİZDEN BİRİLERİ” adlı programla hayatı belgesel olarak çekilip TRT’de yayınlanan, Yerel Televizyonlar Birliğince yapılan kamuoyu anketleri sonucu “HALK KAHRAMANI” olarak belirlenip ödüle layık görülen Abdulkadir AÇAR  toplam 98 ödül ve plaket almıştır.

Hakan Akgün de Bozova için bir değerdir. Kıymetini bilmediğimiz taktirde kaybeden biz oluruz.

Madem kendisi böyle bir hizmet için elini taşın altına koymaya talip o halde Bozovalı olarak “yerli” – “yabancı” ayrımı yapmak suretiyle anamızdan emdiğimiz tertemiz helal sütü kirleterek sözüm ona “yabancı”nın eliyle “yerli”yi ezerim sığ düşüncesini bir tarafa bırakıp – ki Anayasamıza göre tüm vatandaşlar eşittir kaldı ki inancımıza göre üstünlük ancak takva iledir.

Dolayısıyla yerli yabancı gibi bir ayırım yapmak bir kere Anayasal bir suçtur. Ayrıca dini açıdan sakıncalıdır – kısır çekişmelerden de kaçınarak İlçe dışındaki beyin göçü olarak verdiğimiz Hakan kardeşimiz gibi değerlerimize sahip çıkmamız ve elimizden geldiğince kendisine gereken desteği vermemiz gerektiği kanaatindeyiz…

Son olarak Şanlıurfa Bozova yerel seçimler adaylar arasında kıyasıya bir mücadelenin olacağı kesindir.

Eski Türkiye mi Yeni Türkiye mi?

Şanlıurfa’da Sosyal ve Kültürel Değişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.