Şanlıurfa Çare Doktorları İş Başında

2
Şanlıurfa Çare Doktorları El Bab
Şanlıurfa Çare Doktorları İş Başında

Şanlıurfa Çare Doktorları İş Başında

Algılarla dolu bir dünyada yaşıyoruz yada yaşıyormuşuz meğer…
Son 2 ayda dünyanın bir ucu olan Kenya ve burnunuzun dibi olan Suriye’ye sağlık hizmeti sunmaya,temel yaşam malzemeleri dağıtmaya,gönüllü olarak katılma fırsatım oldu.

Bu organizasyonlarda şunu kesin olarak hissettim ki müslümanlar birbirinden bihaber değiller.Öyle bir çaba varki zulmü kırmaya yönelik,duygulanmamak,içlenmemek elde değil.

Kenyadaki Garissa şehir hastanesine girdiğimizde yataklı servis binalarının üzerinde Türk bayraklarını görünce çok şaşırmıştık.Yine aynı şekilde Suriye’deki El bab şehir hastanesini ve günde 80000 ekmek üretilen fabrikayı görünce şaşkınlığımızı gizleyemedik.

Bizlere göre çok büyük bütçeler toplayarak büyük bir gururla girdiğimiz her yerde ülkemizin hiçbir menfaat gözetmeden tamamen insanların temel ihtiyaçları için yapılan ve yüzbinlerce dolar değerindeki hizmetleri görerek çok büyük bir gurur yaşadık.Bizlere anlatıldığının aksine müslümanlar yalnız değiller ve ümmetin derdi ile dertleniyorlar.

Şanlıurfa Çare Doktorları Ve AFAD Ekibi El Bab’da


Elbab sınırını geçtiğimizde AFAD ekipleri bizleri karşılayarak bir kamyon dolusu yiyecek,giyecek ve hediyelerimizin gümrük işlemlerini ve sınır geçiş işlemlerimizi hallettiler.Daha sonra Türkiye’deki şehir hastanelerinin birebir aynısının Elbab’da yapıldığını,Türk doktor ve hemşirelerinin canla başla çalıştığını kendi gözlerimizle gördük.

300 yetim için kurulan Halime Ana yetim okulunu,Türkçe ve Arapça eğitim veren öğretmenleri görünce meğer yalnız değilmişiz,ülkeyi yöneten akıl,bizden çok önceleri burdaki mazlumları namerde muhtaç etmemek için tüm şartları seferber etmiş.

Türkmen çocukları kendi kültürlerinin yanında,İstiklal Marşından tutunda islami fıkıh ve siyer derslerini alacak şekilde eğitilmiş.Daha sonra gittiğimiz Pakistan tarafından kurulan ekmek fabrikasında tüm giderlerin Türkiye tarafından karşılandığını,hergün tonlarca unun bölgeye getirilip,günde 80000 ekmeğin bölge halkına ücretsiz dağıtıldığını gördük.

Bölge halkından oluşan güvenlik güçlerinin kurduğu her barikat bölgesinde Osmanlı tuğralı figürler ve bize yardımcı olmak için can atan fedaileri gördük…

Bizimle beraber ümmetin derdiyle dertlenen sivil toplum örgütleri ve STK lar,halkımızın dişinden tırnağından arttırdığı bağışlarla bölgeye can suyu oluyorlarmış meğer.Ne büyük bir halk ve ne hassas bir devlet…

Yine Garissa hastanesinde de aynı şekilde Türkiye tarafından getirilen MR cihazını,eğitilen teknikerleri kendi halklarına sağlık hizmeti verirken gördük ve şahit olduk…


Bu kadar ekonomik kriz içinde belki yüzbin doların bile önemli olduğu dönemde yüzbinlerce dolarlık yatırımlar,müslümanların insanlık onuruna yakışır şekilde yaşamaları için harcanmış ki ne mutlu bize.Kimseye akıl vermek haddimiz değil ama ülkenizi çok sevin e mi?


Bilin ki televizyonda görüpte içinizi kanatan o görüntülerle dertlenen bir devletiniz var…


Son olarak şiir değilde dua bizimkisi,ülkemizin bayrağını ve islamın sancağını sen üzerimizden eksik etme Allah’ım…

El Bab’lı Yetim Hüseyin


Liderleri devrilen,dış güçlerce demokrasi getirilen Mısır’ın,Irak’ın,dışardan yönetildiği aşikar olan Arabistan’ın dünyadaki müslümanlar için kör,sağır,dilsiz,olmasının tesadüf olmadığını da belirtmek gerekiyor… Ve en önemlisi sabretmek ve vazgeçmemek…

Belki de on yıllar önce müslüman ülkelerinin Türkiye’ye bakış açısı da aynıydı.Mısır’da bizim,Arabistan’da elbet birgün Musa Firavun’a galip gelecektir…

Son olarak El bab lı yetim Hüseyin’den bahsetmeden geçemeyeceğim.
Muayene edilmek üzere öğretmeni tarafından yanıma getirilen çocuk için öğretmeni kulağıma şunu fısıldadı:
Hocam halen babasının fırına gittiğini ve döneceğini sanıyor!!!

Dr. Ferit GÜL

Mutluluk Ve Huzurun Anahtarı

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

2 YORUMLAR

  1. Şanlıurfa Çare Doktorları ekibinin yaptığı bu çalışma gözlerimi yaşarttı. Çare Doktorları ekibini kutlar bu şekildeki çalışmalarının devamını dilerim.
    Şanlıurfa Çare Doktorları iyi ki varsınız. Allah sizlerin yar ve yardımcısı olsun.

  2. Şanlıurfa Çare Doktorları ilimiz için yaptıkları bu çalışmalar takdire değerdir.bizler Şanlıurfa Çare Doktorlarının bu tarz çalışmalarının devamını bekleriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.