Şanlıurfa da Biyogaz ve organik gübre tesisi

0
Urfa organik gübre tesisi
Şanlıurfa da Biyogaz ve organik gübre tesisi

Şanlıurfa da Biyogaz ve gübre tesisimiz hizmete Açıldı

Organik atıkların Bertaraf edilmesi ve geri dönüşüm ile tekrar faydalı bir hal verilmesi konusunda ülkemiz de bu konuda çok geri kalmıştır. Buna bağlı olarak Şanlıurfa ilimiz Biyogaz ve organik gübre tesisi bakımından oldukça gerilerde kalmıştır.

Öyle ki gelişmekte olan Hindistan,Çin ve diğer uzak doğu ülkelerinin bile çok gerisinde hareket etmektedir.

Organik atıklar düzenli bir fermantasyon işleminden geçirildikten sonra Biyogaz, Biyohidrojen ve Biyoetanol gibi enerji kaynağı ham maddelerin eldesinde kullanılabilir.

Enerji bakımından dışa bağımlılığın sürekli arttığı ve kuraklaşma sebebiyle organik gübreye çok büyük ihtiyaç duyulduğu bir tarım ülkesi olan Türkiye;

Hammade zenginliğine rağmen Biyogaz tesisi açısından en geri kalmış ülkelerden biridir.

Biyogaz tesislerinde Hammade olarak kullanılan insan ve hayvan atıklarının tamamı doğada sera etkisi yapan, Etki sırasına N2O ,CH4 VE CO2  gazları, çok yüksek oranda doğaya salınmaktadır.

Bu atıkların Bir biyogaz tesisinde toplanarak işlenmesi sonucu gazlar sulandırılarak iyonize edilip toprağa karıştırılmakta ve zararlı  etkileri azaltılabilmektedir.

Metan gazının, diazot monoksit ile karbondioksitin atmosferde kalma süreleri bakımından sırasıyla; 12 , 130 ve 200 yıla tekabül eder.

Buna göre 20 yıllık bir zamanda  1 kilogram metan gazının radyasyonu tutma oranı bir kilogram karbondioksite göre yaklaşık 56 kat daha fazladır.

Ancak zamanla metan gazının, su ve karbondioksite dönüştüğünden 100 yıllık bir zamanda  metan gazının küresel ısınma potansiyeli karbondioksitin yaklaşık 21 katıdır.

Benzer şekilde diazot monoksitin küresel ısınma potansiyeli de karbondioksitin ayrıca 310 katıdır.

ilimiz Şanlıurfa için Biyogaz ve organik gübre tesisi Elzemdir

Şanlıurfa İl sınırlarında yetiştirilen yaklaşık olarak 200.000 büyük baş hayvan ve 1.500.000 küçük baş hayvan atıkları,bir Biyogaz tesisi ham maddesi yönünden hesaplandığında  2.500.000 ton/gün kompost gübre eder.

Bu durum Urfa Organize sanayi bölgesinin ihtiyacı olan elektrik enerjinin 2 katı (yaklaşık olarak 100 MWa )enerji eldesi sağlanabilir.

Organik atıkların buna benzer şekilde değerlendirilmesi, hem ülkemizdeki mevcut enerji açığının kapatılmasına hemde ilimiz için büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca topraklara uygulanan gübre ihtiyacının da dışarıya olan  bağımlılığın azalmasında katkı sağlamış olacaktır.

Biyogaz ve organik gübre tesisi faaliyetleri sonucunda toprakların azalan verimliliğin artırılmasında ,çevre kirliliğinin azaltılması ve yeni istihdam olanaklarının oluşturulmasında çok katkılar sağlayacaktır.

Ne yazık ki halen Ülkemizde ve özellikle bölgemizde organik gübre ve biyogaz  tesislerinin önemi yeterince tanınmamış olup bu konuda ki çalışmalara yeterince destek verilmemiştir.

Şanlıurfa’da Tarımın Gidişatı

Teknolojiyi Etkili Kullanma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.