Şanlıurfa Göbeklitepe ve Tarih Bilincimiz

0
Şanlıurfa Göbeklitepe
Şanlıurfa Göbeklitepe ve Tarih Bilincimiz

Şanlıurfa Göbeklitepe ve tarihimizi Ne kadar Biliyoruz

       14 milyar yıl yaşındaki evrende Güneş sisteminin 5 milyar, Dünyamızın 4 milyar yıllık bir geçmişe sahip olduğunu düşündüğümüzde, Anadolu’da keşfedilen 10 bin yıllık mabed, tarihin sıfır noktası nam-ı diğer Şanlıurfa Göbeklitepenin arkeoloji, tarih, bilim, sanat vs çevrelerinde nasıl bir merak heyecan uyandırdığı görülmeye değerdi. Biz bu değerin farkında mıyız?

     Tarih bilinci eksikliği, günlük geçim derdi, yöreye katacağı zenginliklerin farkına varılamaması, bilim sanat anlayışımızda ki olumsuzluklar, milletçe arkeolojiye olan ilgisizlik gibi nedenlerle Şanlıurfa Göbeklitepe ve buna benzer eşsiz güzellikteki tarihi eser ve ören yerlerinin kıymetini bilememekteyiz.

Göbeklitepe ve çevresini şimdiye kadar iki kez gezme fırsatım oldu. Her seferinde 10 bin yıl önce şuan yaşadığım topraklarda yaşamış insanlarla olan ortak yönlerimiz, ortak kültürümüz var mıydı? Onlardan bize kalan bize geçen kültürel veya dini kodlar var mı? Sanat anlayışları, dini ritüelleri, eğitim sistemleri,aralarında çıkan anlaşmazlıkları nasıl çözerlerdi, yeme içme alışkanlıkları, evlilik törenleri, savaş nedenlerini, giyim kuşamlarını bugünkü deyimle modalarını merek etmeden duramadım. Böyle merak ettiğim konuları bir dostumla konuşmaya çalıştım bana;

-Bunlarla neden kafamı yorayım?

-Üzerine hayvan figürleri çizilmiş birkaç taş, ne anlarım taşlardan? gibi söylenmeye başladı. Bende merak uyandırmak için;

Biliyor musun çok eskiden urfada aslan avına çıkılırmış? dedim.

Urfa, aslan ve av  hadi canım sende ! aynı cümlede geçemezler bile dedi

Sordum;

Bir insan görmediği bir canlıyı çizebilir mi?

-Hayır

O zaman Göbeklitepeye veya Halepli bahçedeki mozaik müzesine gitmen gerekiyor.

-Neden?

-Göbeklitepede taşların üzerine aslan figürü çizilmiş,mozaik müzesinde ise amazon kadınlar aslan avında iken resmedilmiş. Bunları görmeyen yapabilir mi?

-Hayır yapamaz

-Bak taşa bakarak Urfa’da aslanların yaşamış olduğunu öğrenebiliyoruz.

Şanlıurfa Göbeklitepe Gibi Tarihi Yerler Geleceğimizi İnşa Eder

Gerçekten de tarihi yerler bize geçmişimiz hakkında çok şey söyler. Kültürümüz, dini ritüellerimiz, yeme içme alışkanlıklarımız,edebiyatımız sanatımız kısaca her şey hakkında ipucu veririr.

Alman filozof Goethe “3000 bin yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günü birlik yaşayan insandır” der. Geçmişi hatırlamak geleceği bir nevi inşa etmektir.

Yine yüce kitabımız Kur’an-ı kerim de “Yeryüzünde dolaşıp bakmıyorlar mı ki,nasıl oldu kendilerinden öncekilerin sonu?” (rum/9) Geçmiş hakkında bilgi sahibi olmak bizden önceki insanların düştüğü hatalara düşmemektir, bize kadar ulaşan iyi yönlerini daha da geliştirmektir, geleceğe güvenle bakıp geleceği sağlam temeller üzerine inşa etmektir.

Çağımızda en ufak metayı kazanca tahvil eden sistemde Göbeklitepeyi kazanca tahvil edebildik mi?

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından Göbeklitepe Yılı olarak ilan edildi. Urfa’da söz sahibi insanların hazırlıksız yakalandığını bir plan programı olmadığı anlaşılıyor. Öncelikle bu konuda genel olarak tüm  halkın özelde ise esnafın aydınlatılması ve çeşitli önlemlerin alınması gerekiyordu.

Ulaşım, konaklama, eğlence, yemek gibi konularda yerli ve yabancı turistlerin sıkıntı yaşadığı basın ve sosyal medyadan çok sık duyduk. Ulaşım, yemek ve konaklamanın fiyat olarak çok yüksek olduğu, konaklama imkanlarının kısıtlı olduğu çevre illerin gözü açık yöneticileri konaklama ve tesislerinde kalan turistlere günü birlik turlarla Göbeklitepe ye getirip konaklama için tekrar kendi şehirlerine götürdüğü ve Urfa’nın yeterince yararlanmadığı anlaşılıyor.

     Söz sahibi insanlarımızın ;kervan yolda düzülür mantığı ile hareket etmemeleri gerektiği bir planları ve projeleri olursa Şanlıurfa halkına daha faydalı olunacağına inanıyorum.

Urfalıyım Rahatım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.