Şanlıurfa Harran Üniversitesi Neden Tercih Edilmiyor

0
270
Şanlıurfa Harran Üniversitesi
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Neden Tercih Edilmiyor

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Neden Tercih Edilmiyor

   Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Merkezi sınav sonuçlarını açıkladı. Öğrenciler de tercihlerini yaptılar ve beklemeye geçtiler.

Bu sırada sosyal medyada Şanlıurfa‘dan diğer illere giden öğrenci sayıları ve Şanlıurfa’yı tercih eden öğrenci sayılarına denk geldim yaklaşık olarak 6 katlık bir oran söz konusu idi. Şanlıurfalı öğrenciler bile Harran Üniversitesini tercih etmezken diğer illerden öğrenciler neden Harran Üniversitesini tercih etsinler.

   Üniversite kavramı “universitates” kavramının evrimleşmesi ile Latinceye “universitas” olarak,Türkçeye de üniversite olarak geçmiştir. Üniversite kavramı “lonca” kavramının karşılığıdır diyebiliriz. Bağımsız ve ortak çıkarları olan kişiler topluluğu anlamındadır. Kamuya, devlete, piyasaya ve tüm insanlığa karşı Sosyal sorumluluk sahibi kuruluşlardır. Eğitim,araştırma,ulusallaşma,demokratikleşme ve kamu hizmetleri alanlarında çalışmalar yaparlar.

Şimdi şu soruyu soralım: 14 fakülte,4 yüksekokul, 1devlet konservatuarı, 13 meslek yüksek okulu, 3 enstitü, 15 araştırma ve uygulama merkezi ile Harran Üniversitesi Şanlıurfa da ne kadar etkili; ziraat, tarım, teknoloji, kent kültürü, şehirleşme, inşaat, çevre gibi bir çok konuda neler yapılıyor veya yapılamıyor. Tercih yapacak öğrenci ve ailelerini ne kadar etkileyebiliyor.

   Şanlıurfa tarımın en yaygın olduğu illerimizin başında gelir. Harran Üniversitesinin tarımla ilgili herhangi bir projesi var mı? Tarımla ilgili bir model geliştirmiş mi? Tarımın en çok yapıldığı ildir, aynı zamanda mevsimlik tarım işçiliğinin en yaygın olduğu ildir. Şanlıurfalı yetkililerle mevsimlik tarım  işçiliğini bitirecek bir çalışma yapılıyor mu? mevsimlik tarım  işçiliği ile ilgili  araştırma yapılmış mı (15 araştırma ve uygulama merkezi var üniversitenin)

   Şanlıurfa da  plansız rastgele bir kentleşmeden söz edilebilir. (Daha doğrusu köşe başlarını tutan birkaç ailenin kendi gelecek planları hariç) Harran Üniversitesinin ilgili fakültelerinin bununla ilgili çalışmaları var mı?  Varsa kamuoyu ile neden paylaşılmıyor. Urfa‘nın ortasından iki dere yatağı geçmekte, üniversite ve yerel yöneticiler kentleşme adına kentin cazibesini arttırmak adına neden bu dere yataklarında su geçirmeyi düşünmezler.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tarımla İlgili Politikası Neler?

   Şanlıurfa tarım şehridir dedik; pamuk mısır gibi sanayi bitkilerinden daha yüksek verim elde etmek için neler yapılıyor? Çiftçilere eğitim veriliyor mu? Yeni Sulama sistemleri geliştirebilmek için çalışmalar yapılıyor mu? Kamuya, devlete, piyasaya karşı sorumlu olan bir üniversitenin yerelde yapması gerekenler bunlardır.

Harran Üniversitesinde yukarıda saydıklarımızla ilgili bir haber alamadık şimdiye kadar. Bir üniversite tün bunları yaptığı zaman popüler hale gelir. Öğrenciler tarafından tercih edilebilirler. Bir üniversite eğitim yapacak ve bilim katkı sunacaksa yalnızca bilim yapmak için değil kamuoyuna faydalı olmak için de yapar. Örnek verecek olursak Akdeniz Üniversitesi yaptığı yüz nakilleri ile ismini tüm Türkiye de duyurmuş namı  ülke sınırlarını aşmıştır.

   Tercihlerin yapıldığı hafta Mersin ilimizde konu ile alakalı  bir konuşmaya tanık olduk. Öğrenci olduğu tahmin edilen bir genç kız ve yanında yakını olduğu tahmin edilen yetişkin bir erkek arasında meydana gelen konuşma;

Genç kız: Şanlıurfa Harran Üniversitesini tercih etmeyi düşünüyorum.

Erkek: Neden? Harran Üniversitesi iyi değil ki.

Genç kız: Biliyorum.

Erkek: Neden o zaman?

Genç kız: Orayı tercih edeceğim. Orada bir aşiret mensubu genç bulup evlenirim. Ağırlığımca altın yaparlar böylece hayatım kurtulur. Diyor.

   Böyle bir konuşmaya şahit oldum.Harran üniversitemizin tercih edilme nedenine mi,Genç bir kızımızın vizyonuna mı yoksa Sanliurfa’nın bu şekilde hafızalarda yer etmiş olmasına mı üzüleyim bilemedim.

   Mali ihtiyaçlar,politik değişimler ile beraber üniversitelerin harici güçlere olan bağımlılığını arttırmış özerk yapısına darbe vurmuştur. Tüm bunlar  üniversiteleri yerel güçlere daha bağımlı hale getirmiştir. Tüm bunlar üniversitelerin çalışmalarını kısıtlayan nedenlerdir. Harran Üniversitesi yetkilileri tüm bu saydıklarımızı yapıyordur belki ama yetkili kişilerle işbirliğine gidilmedikçe kamuoyu aydınlatılmadıkça üniversitemiz pasif bir lise gibi kalmaya devam edecektir. Tercih edilme nedeni yukarıdaki diyalogda geçen sebeplerin ötesine geçemeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.