Şanlıurfa Kent imajı Kitabında Göbeklitepe Bilinirliği ele alındı

0
Şanlıurfa Kent İmajı ve Urfa Göbeklitepe
Şanlıurfa Kent İmajı

Şanlıurfa Kent İmajı

Destinasyonlar bütüncül özelliğe sahiptir. Bu nedenle destinasyonda bulunan işletmeler,İş yeri ve kuruluşlar ayrı ayrı değerlendirilmemektedir.

Seyahat edenlerin karar vermeleri ve seçimlerini de etkilemek isteyen bir turizm destinasyonu için, destinasyonun hedef kitledeki imaj algısını anlamak önem arz eder.

Destinasyonlar genelde pazardaki rekabete oranla algılanan imajları üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Ziyaretçiler de bir destinasyona gitmeye karar vermeden önce destinasyonun kendi beklentilerini ne kadar karşılayacağını dikkate almaktadır.

Gunn (1972) ile geliştirilen imaj modelinde bir destinasyonu henüz ziyaret etmemiş turistin imaj algısı ile ziyaret etmiş turistin imaj algısının birbirinden farklı olacağı da ileri sürülmüş olup turistin seyahate karar vermesi ve destinasyondan dönüşü arasındaki süreçte imaj algısının değişikliğe uğrayacağı düşünülmektedir.

Bu araştırma ile Gunn modeli doğrultusunda Şanlıurfa’nın Şanlıurfalı olmayan tüketiciler tarafından Şanlıurfa’nın marka değeri, kent sloganı, olumlu/olumsuz imaj algısı, insan imajı algısı, kent imajı algısı ve marka unsurları algısını test edilmektedir.

Aynı zamanda bu çalışma ile Şanlıurfa ilinin nasıl bir marka imajına sahip olduğunun tespit edilmesi de amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırma evrenini Türkiye evrenini temsil etme niteliğine ve en fazla nüfusuna sahip olan İstanbul’da yaşayan ve Şanlıurfalı olmayan kişiler oluşturmaktadır.

Şanlıurfa Kent İmajı Üç Bölümden Oluşmaktadır

Birinci bölümde; destinasyon kavramının tanımı yapılarak özellikleri incelenmiş, bir turistik ürün olarak destinasyon, destinasyonun pazarlaması ve yönetimi, destinasyon karması elemanları, destinasyon pazarlamasında rekabet gücünü etkileyen modeller konuları detaylı biçimde ele alınmıştır.

İkinci bölümde; markanın tanımı yapılarak önemi ve işlevleri incelenmiş, marka konumlandırma ve stratejileri, markalaşma modelleri, destinasyon markası konuları üzerinde durulmuştur.

Bu bölümün sonunda, destinasyonun en önemli bileşenlerinden biri olan marka imajı kavramı, destinasyon imajı oluşumunda etkili olan faktörler ve destinasyon imaj yöntemi ele alınarak tüketicilerin destinasyon seçiminde imajın rolü, destinasyon imaj modelleri ile ilgili literatürdeki bilgi, bulgu ve değerlendirmeler ele alınmıştır.

Üçüncü bölümde; araştırma örneği hakkında tanımlayıcı bilgiler ve Şanlıurfa hakkında genel bilgiler, Şanlıurfa’nın turizm açısından önemi, Şanlıurfa’nın turizm çeşitliliği, sahip olduğu kent varlıkları ilgili bilgi ve bulgular ele alınmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Hasan ÇİFTÇİ

Urfayı Tanıyalım Ne Dersiniz

Şanlıurfalı girişimci Organik gübre yapma cihazı geliştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.