Şanlıurfa Tarihi Yerler

1
Urfa da ki tarihi mekanlar
Şanlıurfa Tarihi Yerler

Şanlıurfa Tarihi Yerler Urfa da ki Tarihi Mekanlar

Şanlıurfa’nın Birçok Tarihi Yerleri Vardır.Bunların Başında Balıklı göl,Eyüp Peygamber Türbesi,Harran Evleri, Ve Daha Birçok Yerleri Vardır.

Urfa da ki Tarihi Mekanlar

Balıklı Göl: Balıklı göl Şanlı Urfalıların Ve Turistlerin En Çok Önem Verdiği Tarihi Yerlerden Bir tanesidir.

Gelelim Şanlıurfa Balıklı Gölün Hikayesine : Rivayetlere Göre Şanlıurfa da Kendini Halkına Tanrı Olarak Tanıtan Nemrut Vardı. Hz. İbrahim ise Babası Nemrut’un Sarayında Çalışan Put Yapan Azerin Oğludur.

Hz İbrahim Babasını Defalarca İkaz Etmiştir.Baba ALLAH’A İman Et Ama Nafile Babası ALLAH’A İman Etmemiştir. Hz İbrahim Bir gün Nemrut’un Sarayına Gider Ve Bütün Putları Yerle Bir Eder.Nemrut Sarayına Geldiğinde Bütün Putları Yerde Parçalanmış Görür ve Öfkeyle Sorar Halkına Kim Yaptı Bunu Diye Kimse Bir şey Söyleyemez Korkarlar Nemruttan Çünkü Nemrut Çok Zalim Biridir.Kendini ALLAH Olarak Tanıtmıştır Bütün Halkına Ve Kısa Bir Araştırmadan Sonra Putları Kıran Kişi Yanında Put Yapan Azerin Oğlu Olduğunu Öğrenir.Ve Kızar, Getirin İbrahim’i Makamıma Der.Bir Süre Sonra H.z İbrahim Nemrut’un Huzuruna Çıkarılır.Ve Sorar:İbrahim, Neden Kırdın Putlarımızı,Tanrılarımızı Der Ve H.z İbrahim Üstün Zekasıyla Cevaplar:Ben Yapmadım Büyük Tanrı Buda Yaptı Der.Nemrut:Buda Nasıl Yaptı Der O Bir Heykeldir O Yapamaz H.z İbrahim Cevap Verir.Yanındaki Putu Kırmaya Gücü Yetmeyen Bu Heykeli Nasıl Tanrı Kabul Edersin Der Ve Bu Olayın Üzerine Halkın Yavaş Yavaş Hz İbrahim’in Dinine Yani Hanifliğe Yöneldiğini Görür. Ve Hz İbrahim’e Çok Ağır Bir Ceza Vermek İster.Onu Bütün Halkının Önünde Yakmaya Karar Verir.

Rivayetlere Göre Yedi Gün Yedi Gece Şanlıurfa Balıklı Göle Odun Taşınır. Ve Bütün Halkın Gözü Önünde Hz  İbrahim’i Şanlı Urfa Kalesine Çıkarırlar ve Hzz Muhammed Mustafa’nın Dedesi Olan Hz İbrahim’e Sorar Nemrut Ey İbrahim Eğer Beni Tanrı Olarak Kabul Edersen Seni Bağışlayacağım Der.

Amacı Halkına Göz Dağı Vermek ti, Ama Hz İbrahim Cevap Verir. Ey Nemrut Ben Sadece Alemlere Rahmet Olan Allah’a İnanırım Ve Ona Secde Ederim. Sen Sadece Benim Gibi Bir İnsansın Et Parçasısın Beşer sin Ve Le İlahe İllallah Der Yani Allah’tan Başka İlah Olmadığını Der.Ve Nemrut İbrahim’i Kaleden Aşağı Atar. Ama ALLAH Cebrail’i O Sırada Gönderir.Cebrail Aşağı İner Ve Ey İbrahim ALLAH der ki Benden Bir İsteği Var mıdır. İstersen Burada ki Bütün Halkı Helak Edim Senin İçin Der Ama     Hz İbrahim Derki Her şeyin En Doğrusunu Rabbim Bilir Ben Kimim Ki Der Hayırlısı Ne İse Onu İsterim Der Ve Cebrail Tekrar Tekrardan Semaya Yükselir. Durumu Rabbe Arz Eder Ve ALLAH emir Eder Kuranı Kerim Embiya Suresi 69.Ayet Ey Cebrail Git Ateşe De ki İbrahim’e Selim Ve Selamet Ol Ve İbrahim’e Der Ki Sen Artık Benim Yanımda Halilsin Der Dostsun Der Ve Halil İsmini O Anda Almıştır. H.z İbrahim Cebrail Gökten İnerken Ateşe Emir Etmiştir.Çünkü Allah Künf e Yekün Demiştir.Ol Der Ve Olu verir.Ve Bunun Üzerine Kurulu Olan Ateş Parçaları Odunlar Balık Olur. Ateş De Su Bu Arada İbrahim’in Sevdiği Kız Yani Nemrudun Kızı Olan Şanlıurfa  Aynızeliha da Kendini Aşağı Atar Ve Bütün Halk Nemrutla Beraber Bir Gül Bahçesine Düştüğünü Görürler.Ve Derki İbrahim Senin Rabbin Ne Yüce Bir Rabtır. Ve Lakin İman Etmeyeceğim Der.Ve Bu Rivayette Böyledir.

YUNUS EMRE FIRATSOY

Şanlıurfa

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.