Şanlıurfa Yemek Kültürü

4
Şanlıurfa Yemek
Şanlıurfa Yemek Kültürü

Şanlıurfa Yemek Kültürü

     Urfa’ya yeni  geldiğimde, buranın yemek kültürü, beni hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemişti. Olumlu etkiledi çünkü  et yemeyi çok seviyordum ve burada et yeme kültürü oldukça gelişmişti. Olumsuz etkiledi çünkü acı yemek yeme alışkanlığı oldukça fazlaydı.

Ben ki acılı yemeklere hiç alışkın değildim. Acılı yiyecekler yemek zorunda kaldığımda, buram buram terler ve sevmeden yerdim. Gözlerimden yaşlar akardı.

“Urfa’ya gelen ağlar,giden ağlar “diye bir söz var,  bilirsiniz; Belki bu söz Urfa‘nın acılı yemeklerini yiyenler tarafından  söylenmiştir. Hiç emin değilim.

Ha bu arada ciğer ve kebap kültürü de var burada. Başka şehirlerden önemli bir farkı, ciğercilerin yaygın olarak açtıkları dükkanlar…

Başka şehirlerde  kuşbaşı et, köfte, çöp şiş gibi et ürünleri tercih edilirken, burada varsa yoksa ciğer aranıyor.

Şanlıurfa Yemek Kültüründe Dürüm Arası Ciğer!!!

Şehir dışından gelen insanlar, Urfalı arkadaşlarına kendi kültürlerine ait leziz yemekleri anlatırken; Urfalıların hep ciğeri tercih etme yanlısı olduğuna çok şahit olmuşumdur. İşin İsot boyutu da var. Yine buraya yeni geldiğimde, isotu  hiç sevmezdim.Urfa’ya yeni gelen yabancı arkadaşların da, isotu çok sevdiklerini düşünmüyorum. Ancak zamanla insan isot bağımlısı oluyor sanki. Daha önce isotu  sevmeyen bizler, zamanla şehrin fırınlarında pişmiş isotu, ekmek ile katık edip seve seve yiyoruz.

İş yerimize gittiğimizde, kahvaltıda ne olduğunu sorarız. Menü genelde şu şekildedir; pazartesi isot, peynir, ekmek Salı isot, karpuz,ekmek v.b… Yani isotsuz günümüz geçmez. Tabi yemeğe katılan isotları  saymadım. 

O kadar ki; “Kurtuluş Savaşında düşman askerleri, isot tarlalarına girer,o zamana kadar sakin olan Urfalılar,buna çok kızarlar, düşman askerlerini isot tarlalarından temizleyip, Urfayı kurtarırlar.” diye bir hikaye anlatırlar. Ne kadar gerçek, siz düşünün…

Ciğerden bahsederken dürüm demiştim ya; bu dürümler Urfa’nın vazgeçilmez yeme şekillerinden birisi. Neredeyse ekmeği dürümle yiyeceğiz bu şehirde.

İnanın lahmacuna diyecek bir söz bulamıyorum. Ama sokaktaki lokantalar v.s. kıyma yerine soğanı yoğunlaştırarak tadını çok bozuyorlar. Yiyince sağlam yerden yemeli.

Çiğ Köfte de bu şehrin güzide yemeklerinden. O kadar gözde ki , başka şehirler de taklit edebiliyor. Çiğ köftenin etsizini satmak için bile lokantalar zinciri bir değil,birden fazla marka için açılmış durumda.

Urfalılar yemeye o kadar düşkünlerdir ki ; iştahla yemek yiyen birisine ,” gene vuriysen depsiye” şeklinde takılabilirler.Bu da aslında kendi yeme arzularının ne kadar güçlü olduğunu gösterir bence.

Kısaca  Şanlıurfa‘da çeşit olarak yemek kültürü çok zengin olmasa da, Urfa’nın isim yapmış yemekleri, Urfayı tanıtıyor ve isminden bahsettiriyor gibi…

4 YORUMLAR

  1. Aslında ciğer fakir yemegiydi eskiden sabah erken kalkan hamallar tok tuttuğu ve ucuz olduğu için yerlerdi şimdi ise zengin sofrasi olmuş

  2. çok güzel bir yazı yerinde tespitler İlker bey Tebrikler…
    ancak iso tarlası/Fransız hikayesi 1920 Nisan’da (isotun tarlada olmadığı aylarda) olduğundan gerçek dışı bir söylemdir bilginize..!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.