Şanlıurfa da Trafik Sorunu Ne Zaman Çözüme Kavuşacak

0
220
Şanlıurfa da
Şanlıurfa da Trafik Sorunu Ne Zaman Çözüme Kavuşacak

Şanlıurfa’da Trafik Sorunu Ne Zaman Çözüme Kavuşacak

    Bir şehrin ana caddeleri ve sokaklarında araçların daha yavaş gitmesi gereken yollarda araçların hızlarını düşürmeye zorlamak amacıyla yola boydan boya döşenen plastik yükselti veya asfalt tümsek (kasis) sayısının fazla olması ile o şehrin gelişmişlik seviyesi ters orantılı bir durumdur. Kasis ve rampalar ne kadar artarsa gelişmişlik düzeyi o oranda düşer. Bir toplumdaki trafik kültürü de bize Toplumsal Sorunlar hakkında bilgi verir.

  Trafiğin ana unsuru insandır; insanlar yaya, sürücü ve yolcu olarak trafikte yer alırlar, bunun yanında araç, yol durumu, trafik ışık ve işaretleri gibi unsurlar da bulunmaktadır.

Ülkemizde trafikten sorumlu bakanlık ve kuruluşlar iç işlerine bağlı emniyet genel müdürlüğü, ulaştırma bakanlığına bağlı karayolları genel müdürlüğü, milli eğitim bankalığı ve belediyelerdir. Yukarıda adı geçen kuruluşlar trafik güvenliği için gerekli olan kural ve altyapıyı oluşturmuşlardır.

    Şanlıurfa geneline baktığımızda  kasis olmayan yol yok gibidir, bir yola neden kasis yapılır? amaç;kurallara uymayan sürücülerin hızını düşürmektir. Bir toplum hakkında bilgi edinmek istiyorsak; çarşı-pazarlarına gidilir, yapılaşma şekline, giyim kuşamlarına ve trafik akışına bakılabilir. Biz bu yazımızda Şanlıurfa’da Trafik akışına bakacağız.

Şanlıurfa’da Trafik Başlı Başına Büyük Bir Sorun

Şanlıurfa’da sürücüler arasında dolanan “Şanlıurfa’da araç kullanabilirseniz her yerde kullanabilirsiniz” diye bir söz vardır. Bende bunun doğru olduğunu düşünüyorum.

Çünkü; çünkü yayalar, yaya geçitlerinden karşıya geçmezler, üst geçitlerden geçmezler, yayalar nereden yola çıktıysa oradan karşıdan karşıya geçmeye çalışırlar. Yaya geçidinde olsa bile bu kez trafik ışık ve işaretlerine uymazlar. Trafiğe sürücü unsuru olarak baktığımızda ise durum yaya ile aynıdır çünkü önce ki yaya, yani kurallara uymayan yayamız bu kez sürücü koltuğuna oturmuştur ve yaya olarak sergilediği kurallara uymama davranışlarını sürücü olarak devam ettirmektedir.

Sürücüler trafikte birbirlerine karşı  el kol hareketleri, bağırma, kornaya uzun uzun basarak birbirlerini ve çevreyi rahatsız etme, hoşgörüsüz davranma, yolun sadece kendilerine  ait görme, kuralların  öncelik verdiği durumlara riayet etmeme, kadın sürücüleri trafikte tacizde bulunma gibi davranışlar sergileyebilmektedirler. Trafikte bu tür durumlar Şanlıurfa da olduğu gibi ne yazık ki ülkemizin her tarafına yayılmış vaziyettedir.

Urfa’da Trafik Sorunu Nasıl Çözülür

  Durum tespitinden sonra çözüm nedir? sorusuna gelebiliriz. Yol unsuru için belediyelerin en az yüz yıl sonrasını dizayn edecek şehir planının yapılması bu planları yaparken ulaştırma, içişleri ve milli eğitim bakanlığı ile işbirliği içinde olması gerekiyor.

Belediyelerin alt ve üst geçit sayılarını arttırarak, daha geniş yollar yaparak, kaldırımları uygun hale getirerek, çok katlı otoparkları yaparak, toplu taşıma sistemleri geliştirerek, bisiklet yollarının yapılıp bisiklet kullanımı teşvik edilerek  trafik sorunlarını ve bu sorunlardan kaynaklanan düzensizliği  bir nebze olsun azaltabilirler.

Sürücü unsuru için trafik ışık ve işaretlerine uyulması için eğitim yapılmalı kurallara uyulması için ağır para cezaları getirilmelidir. Bir mali kanunu çiğnerseniz ölmezsiniz ama bir trafik kanununu çiğnerseniz ölebilirsiniz.

Sürücü belgesi verilirken Avrupa standartlarına göre sınavlar yapılmalı, kolay yoldan sürücü belgesi verilmemelidir. Devlet memur alırken bir iki yıl adaylık eğitimine tabi tuttuktan sonra asil memurluğa geçiliyor, bunun gibi sürücü belgesi için de belli bir süre aday olarak trafikte izlendikten sonra hata yapılmazsa sürücü belgeleri verilmelidir.

İlköğretimin 1.kademesinin 4.sınıfında  verilen trafik güvenliği dersinin uygulamalı olarak tüm kademelerde verilmesi yaya ve sürücülerden kaynaklanan sorunları en aza indirecektir. Belediyelerin de insanların trafik kurallarına uyumunu kolaylaştıracak uygulamalar geliştirmesi gerekmektedir.

Emniyet genel müdürlüğünün trafik denetimlerini sıklaştırması kurallara uyumu artıracaktır. Yollarda ki işaret ve levhaların çoğaltılması uygun yerlere konulması trafikteki insanların kurallara uyumunu arttıracaktır.

   Dünyada bir çok alet, araç, gereç, oturduğumuz yapılar doğadaki canlılar örnek alınarak yapılmıştır. Şimdilerde trafik sorunlarını çözmek için karınca popülasyonlarında ki ulaşım ağı inceleniyor.

    Trafik kültürü bir toplumun aynasıdır. Trafik kültürü o toplum hakkında birçok şey gösterir. Aynadan ülkemize baktığımızda  yansıyan görüntüler çok da iç açıcı görünmüyor. Usta bir yazarın deyimi ile “enseyi karatmayalım” eğitimle bir çok şeyi düzeltebiliriz.

Sosyal Sorumluluk ve İslam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.