Şanlıurfalı girişimci Organik gübre yapma cihazı geliştirdi

0
Organik gübre yapma cihazı geliştiren Yasin Büyükfırat
Şanlıurfa lı girişimci Organik gübre yapma cihazı geliştirdi

Şanlıurfalı girişimci Organik gübre yapma cihazı geliştirdi.

Daha önce yaptığı çalışmalarla Hayvansal atıkların değerlendirilebileceği ucuz ve kolay yöntemler sunan Şanlıurfa’lı girişimci,Şimdide atıkların değerlendirmesi sonucunda temiz,zararsız Organik gübre yapma cihazı geliştirdi.

Şanlıurfa Teknokent’te ar-ge çalışmalarını sürdüren Girişimci Yasin Büyükfırat; Çiftçilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak cihazlar geliştirmeye devam ediyor.

geçmişten günümüze bilinen tek doğal gübre olan hayvansal atıklar, beraberinde zararlı tohum,larva ve mikroorganizma taşıdığı için faydalarının yanında bazı hastalıklara sebep vermektedir.

Organik gübre yapma cihazı, hastalıklardan temizlemeyi sağlamak amacıyla geliştirdiğini söyleyen girişimci,sözlerine şöyle devam etti;

Bu cihazlardan ülkemizde üretim mevcut, lakin endüstriyel boyda ve çok pahalı.

Çiftçimizi kimyasal gübreden kurtarıp doğal hayata  döndürmenin yolu kolay ve ucuz yollar göstermekle mümkündür.

Şanlıurfa tarım arazilerinin tamamına yakınında kimyasal gübre Kullanılmakta

Hesaplamalarımıza göre Şanlıurfa tarım arazilerinin tamamına yakınında kimyasal gübre ve akabinde vücudumuzda kalıcı hastalıklara sebep olan zirai ilaçlama çok yaygın bir şekilde yapılmakta.

Organik gübre kullanılmayan topraklarda yetişen bitkilerin savunma sistemi olan faydalı mikroorganizmalar ve enzimler oluşmadığından, çok kolay hastalık kapmakta ve oluşan fizyolojik eksiklikler çiftçi tarafından hastalık olarak algılanıp ilaçlamaya sevk etmektedir.

Bu ise hem zirai ilaç olarak ülke ve çiftçi ekonomisini zarar vermekte, hemde devamında insan sağlığına zarar verdiği için beşeri ilaçlar yönüyle de ülke ekonomisine zarar vermektedir.

Bu cihazların yaygınlaşması ile her yöremizde yetiştirilen hayvansal atıklar, organik gübre olarak kurutulup temizlenerek gübre haline getirilir.

Ve gelirinin yaklaşık yarısına kadarını gübre ve ilaçlamaya veren çiftçilerimizin kar marjı artacak.

Devletimiz üzerindeki yük azalacak,yöresel istihdam ve yeni girdi alanı sağlanmış olacak.Sadece Urfa‘nın gübreye harcadığı yıllık yaklaşık 1 milyar TL çiftçimizin cebinde kalacak.

Aynı zamanda mısır, diğer hububatlar ve isot kurutma işlemlerinde kullanılan cihaz, mevsim fark etmeksizin işlem görmektedir.

Projelerimize ev sahipliği yapıp imkan sağlayan Harran üniversitesi Rektörü Sayın Ramazan TAŞALTIN hocaya projeye katkılarından dolayı teşekkür etmek İsterim.

Bundan sonraki çalışmalarımız içerisinde en ucuz yakıt olan kömür ile çalışan Tam otomatik Sera ısıtıcısı projemizi de tamamlamak üzereyiz.

Şanlıurfa’da Tarımın Gidişatı

Şanlıurfa da Biyogaz ve organik gübre tesisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.