Urfa Birecik Halkı Tarihine Sahip Çıkmalı

0
127
urfa birecik ilçesi
urfa birecik Halkı Tarihine Sahip Çıkmalı

Urfa Birecik İlçesindeki Tarihi Değerler her yeni gün yok olma tehlikesine bir adım daha yaklaşmakta.

Geçenlerde Şanlıurfa Birecik İlçesinin Tarihle İmtihanı adlı makalesini de yayınladığımız sitemiz yazarlarından Muhammet Baran ASLAN çalışmalarına devam ediyor.

Şanlıurfa‘nın bir ilçesi olan Birecik’teki tarihi eserlere sahip çıkılması ve korunması için çabalayan yazar;

Urfa Birecik ilçesindeki Tarihi Değerler ile ilgili Mesajlar attığını, dilekçe verdiğini, Cimer’e yazdığını, yerel gazetede haber yaptırdığını, makale yazdığını, duyuru yaptırdığını, afiş hazırladığını, dernek-vakıf-sendika-parti-cemaat temsilcileriyle görüştüğünü, muhtarlıklar- zabıta karakolu-temizlik işleri müdürlüğü gibi yerleri ziyaret ettiğini, sosyal medyada paylaşım yaptığını ve internette E-imza kampanyası başlattığını belirten Baran Bey bunlara rağmen hiçbir adım atılmaz ise son çare olarak direk cumhurbaşkanlığına şikayette bulunacağını söyledi.

Gerek halk gerek devlet olarak gereken önemin verilmediğinden muzdarip olan yazarımız sözlerine şöyle devam etti:

Tarih Toplumların Hafızasıdır

Tarih toplumların hafızasıdır. Tarihi eserler de o milletin yaşadığı topraklara bıraktığı izlerdir.

Bundandır ki bu eserler o milletin kültür, medeniyet, sanat, ilim, din gibi kendine has meziyetlerinden izler taşır.

Bu yüzden tarihi eserlerin sadece tarihi değil kültürel ve sanatsal ehemmiyeti de vardır.

Hele ki bizim tarihi eserlerimizin yeri bir başkadır. Zira çoğu esere göre çok daha eski olmalarının yanında üzerinde emek, kan, ter, gözyaşı ve hatıralar taşır.

Bunlara sahip çıkmak hepimizin boynunun borcu ve insanlık görevidir. Cebimiz için bu kadar çabalarken bu konuda dua  ve ümit etmekten dahi üşenmek bizlere yakışmaz.

Zaten elimizde az tarihi eser kalmıştır bunları da kaybedersek fotoğrafçılar neyin fotoğrafını çekecek, ressamlar ne çizecek, müze ve mekteplerde ne anlatılacak, dergi ve gazeteler ne yazacak, şairler neyden ilham alacak, tarihçiler neyi araştıracak, çocuklarımıza ne göstereceğiz, şehirleri ne süsleyecek… Bundandır ki kendimize gelmeli ve bir adım atmalıyız.

Unutmamalıyız ki bu dünyaya yeyip-içip-yatmak için gelmedik. Tarihi eserler tüm halkın ortak hazinesidir. Bunları tahrip etmek yasak olduğu kadar ayıptır, saygısızlıktır.

Tarihi eserlerimizi atalarımızdan miras çocuklarımızdan ödünç almışızdır. Bunları keyfimizce tahrip etmeye hakkımız yoktur.’

Belirtmek gerekir ki bizde Baran Beye hak veriyoruz. Bu açıklamalardan sonra çözüm için öneriler sunuyor:

Urfa Birecik İlçesindeki Tarihi Eserler Acil Restore Edilmeli

Tarihi eserlerimiz acil bir şekilde restore edilmeli. Lakin bu restorasyon işinin ehli uzmanlarca usulüne uygun şekilde yapılmalı.

‘Belki restorasyon işi zor olabilir. Hepsini restore edecek para, imkan zaman ve uzman bulunamayabilir. Ama en azından etrafları temizlenmeli, tedbirler alınmalı, tanıtımı yapılmalı, zarar vermeyecek şekilde uyarı tabelaları ve kameralar takılmalı, büyük tarihi eser külliye ve komplekslerine bekçiler atanmalı, zabıta bunlara sahip çıkmalı, konu dahilinde yerel radyo, tv, gazete ve dergilerde yayınlar yapılmalı, afiş ve el ilanları basılmalı, muhtarlar uyarılmalı, imamlar camilerine sahip çıkmalı, kanaat önderleri- aşiret liderleri- cemaat ağabeyleri bilgilendirilmeli, stklar bunları korumalı, konferanslar verilmeli, mekteplerde talebelere tarih şuuru aşılanmalı, kısa filmler çekilmeli, haberler yapılmalı, yetkililer uyarılmalı, ilgililer görevlendirilmeli, tahrip edenlere caydırıcı cezalar verilmeli, küçük çocuklara sprey boya satımı yasaklanmalıdır.’

Biz de bu konu hakkında herkesi üzerine düşen görevi yapmaya çağırıyoruz. Lütfen tarihi eserlerimize sahip çıkalım!

Şanlıurfa Birecik İlçesi

Urfa’nın İncisi Birecik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.