Urfa Güvercin Dünyası

23
682
Şanlı Urfa Posta Güvercinleri
Urfa Güvercin Dünyası

Urfa Güvercin Dünyası

Posta güvercinleri yüzyıllardır haberleşme için kullanılmıştır telefon ve haberleşmenin olmadığı yıllarda çok büyük görevler başarmıştır. Günümüzde ise posta güvercinlerini yarışlarda görebiliriz dünyanın çoğu ülkesinde rekor fiyatlara satılmaktadır başarı yapan posta kuşları kupa ve para ödülleri almaktadır Türkiye son 10 yıldır posta güvercini bakımından baya yol almıştır hemen hemen her ilimizde posta güvercini bulunmaktadır her ilde posta güvercini dernekleri vardır. Dernekler aracılığıyla yarışlar düzenlenmektedir.

Posta güvercinleri yarısı yarış öncesi dernekte toplanır kayıtları alınır.Kuşların ayağına cip takılır ve yarış aracına yüklenir ve gece yola çıkılır.

Posta güvercinleri her yıl aşısı yapılır ve bakımı yapılır. Sonra eşe atılır ve yavru alınır yılda 4 çift yavru alınır.

Bu kuşların diğer kuşlardan farkı özel bir yememe ve bakımı vardır.

Ben Mehmet Fırat Şanlıurfa posta güvercini yetiştiricisi yim Şanlı Urfa posta güvercini sevenler ve yetiştirinler derneği üyesiyim.

yerimiz Şanlıurfa Süleymaniye mah. no :42  Haliliye sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Hayvanlarla İlgili Bilgiler

23 YORUMLAR

    • Hocam bende öyle bir ırk var eşi benzeri dünyada yok göz rengidesen duruşu şekli bildiyin robotlar bu kuşlar kolay kolay kimseden kaçmazlar Ama yolda bırakıldığın evine gelmesi için bu kuşlar kendini yırtı yorlar bu kuşların göz rengi hiç bir posta kuşunda yok normalde postacılar eğite eğite bırakırlar örnek 60/70 km bırakırlar.ama ben öyle etmiyorum eyer bir posta kuşunun kanında varsa çıkar gelirderim.ilk bırakıma kayseriden Gaziantep’e bırakacağım kuşu ozamanlarkışdı kayseriye bigittim gözgözü görmüyor sis toz kar yağır arkadaşlar akıl ol bu kuş bu hava nasıl gidecek resmen ölüme terk ediyorsun dediler. Ben kimseyi dinlemedim bıraktım bırakır kendi kendime dedimki bu hava şartlarında nasıl evine gidecek sonuç 4,te dört kusursuz geldiler arkadaşlar inanamadılar.Gerçek ten bende inanmak istemedim malesef gerçek?

  1. GÜVRCİN ÇEŞİTLERİ ÇOK HOCAM POSTA ATMISINIZ DAHA FZLA KUŞ TÜRLERİ İSTİYORUZ HALİL GÖK-E SELAMLAR GÜZEL OLMUŞ………

  2. Posta güvercinlerinin en önemli besin kaynakları buğday ve mısırdır. Tabi ki posta güvercinleri gibi km’lerce gelen bu hayvanların sadece bu iki besin kaynağından beslenmesi pek de doğal gözükmektedir. Posta güvercinleri yemleri üç gruba ayırabiliriz. Bunlardan birincisi damızlık yemleri enerjisi yüksek besinler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.