Urfa Karaali Kaplıcaları

14
529
Urfa Haber
Şanlı Urfa Karaali Kaplıcaları

Urfa Karaali Kaplıcaları

Malum bulunduğu üzere; Şanlıurfa ilimiz Karaali köyü her derde şifa  sıcak suya sahip olup, Güzel ülkemizin dört bir tarafından  her sene  bir çok vatandaşımız tedavi olma amacı ile  Karaali Kaplıcaları na gelmekte ve bir çoğu bu konuda deva bulup memleketlerine dönmektedir.

Doğrusu Ben Karaali Kaplıcalarına yeteri kadar tanıtamadığımız ve dertlerine şifa bulmak için gelen vatandaşlarımıza yeterli hizmet vermediğimiz görüşündeyim.

Karaaliyi  gördüğümde, Özel İdare ile  yaptırılan  1 otel, etrafında da  derme çatma bir kaç dükkan vardı ve gelen vatandaşların çoğuda konaklama ücretinin çok pahalı ve yetersiz olmasından yakınıyordu.

Hal böyle de olunca, hem gelen ziyaretçi sayı olarak az, hatta sektörden yararlanan yani geçinen insan sayısı da bir o kadar az olmaktadır.

Halbuki Karaalinin gerçek potansiyeli bu değil. Karaali minimum bin şahsa iş olanağı sağlayacak kapasitede ve güçtedir.

Kahramanmaraş ili zeytinli Ilıcasını hepiniz görmüşsünüzdür. Eksperlerin de ifade ettiğine göre, suyunun bizim Karaali kaplıcası kadar devalı olmadığı da bilinmekte olup,

Kahramanmaraş Zeytinli ılıcasında kadın erkek ayrı olmak suretiyle iki kapalı havuz, devalı suyu olan bir çok otel, yüze yakın apart otel,kasap,manav, fırın vesaire gibi bir çok gereksinime yanıt veren dükkanlara sahip olup, 6000’den çok insana istihdam karşılamaktadır.

En kötüsü de Müşterilerinin büyük bölümünü Şanlıurfa ve Gaziantepliler getirmektedir.

Vatandaşlarımız burunlarının dibinde bulunan Karaaliye gitmeyip, yukarıda saydığımız Kahramanmaraş zeytinli ılıcasını tercih etmektedir.

Görüştüğüm bir çok vatandaşımız, bir çok gereksinimlerini karşılayabildikleri, Kara Aliye göre çok daha uygun fiyatlı bulunduğu amacıyla, daha sık seçenek imkana sahip olunan zeytinli ılıcasını tercih ettiklerini beyan etmişlerdir.

Diyarbakır ilinde  Çermikte  bulunan edilen devalı sıcak su bölgesi de, zeytinli ılıcası gibi bir çok havuz, sıcak suyu sahip olunan oteller, apart oteller ve büyük küçük kasap, manav, fırın vesaire gibi 300’e yakın dükkan, aşağı yukarıya 2000 şahsa istihdam karşılamaktadır.

Burayı tercih eden vatandaşlarımızda, aynı zeytinli ılıcasını tercih eden vatandaşlarımız gibi, Karaali’nin imkanlarının ve seçeneğinin kıt bulunduğunu, gereksinimlerine yanıt vermediğini, çok pahalı bulunduğunu beyan etmişlerdir…

Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Karaaliye acilen el atılmasını, Karaaliye yakışacak şekilde önem verilmesini gerekli reklamın yapılmasını orayı halka açmasını

dahası kaplıcamızın halka mal etmesini rica ediyorum. Böylece Urfalı Vatandaşlarımızın Kahramanmaraş, Diyarbakır farklı seçeneklere kaymaması, işsiz insanlarımıza yeni aş, iş olanağı verilmesini diliyorum…

Urfa Haber

14 YORUMLAR

  1. Urfa Karaali Kaplıcaları Şanlıurfa için bulunmaz bir nimet. Karaali Kaplıcalarının tanıtımının yapılıp daha çok insana hizmet etmesi sağlanmalıdır.

  2. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam. Urfamız maalesef elindeki imkanları yeterince değerlendirememektedir. Halbuki yanı başımızda bulunan Gaziantep bu konuda ders çıkarılacak nitelikte reklam yapabilmekte iken bizler bu konuda sınıfta kaldık diyebiliriz. Varolan imkanlarımızı hem reklam olarak hemde sunulan hizmet olarak arttırabilirsek çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Bu arada hem sizin hem de tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlarım. urfa haber lerini takip ettiğimiz sosyalloca.com sitesine de yayın hayatında başarılar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.