Newton (1642-1727)

1
ünlü matematikçilerin hayatları

NEWTON  (1642-1727)

İsaac Newton 1642’de Woolsthrope kasabasının bir şatosunda yaşayan çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.İngiliz ırkının en büyük zekalı adamı olarak bilinir.Newton’un babası oğlunun doğumundan önce 30 yaşında öldü.Annesinin söylediğine göre zamanında erken doğan küçük Newton o kadar küçüktü ki bir litrelik kavanozun içine bile sığabilirdi.Newton’un çocukluğu canlı,dinç değildi.Diğer arkadaşları gibi eğlenceli vakit geçirme yerine,eğlencelerini ve oyunlarını kendi yaratıyor ve bunlarla parlak zekası ortaya çıkıyordu.Hareketli oyuncaklar,su çarkları,gerçekten buğday öğüten bir değirmen,tahtadan yapılmış ve gerçekten işleyen duvar saati gibi şeyler onun erken yaşlarda yağtığı buluşlardı.
Newton on sekiz yaşında,Cambridge’de öğrenci olduğu yıldan başlayarak,evrensel bir beğeni ile karşılandı.Üniversiteyi bitireli iki yıl olmadan,bilim dünyasında alkışlanıyor ve hükümdarlardan saygı görüyordu.
Ürkek yapılı,sinirli çabuk kızan bir yapıya sahipti.Eserlerini ancak kendisini seven dostlarının zoruyla bastırmıştır.Eleştiriden kaçınırdı.”OPTİKS” adlı eserinin eleştirilerine dayanamamış ve bu eseri yazdığına pişman olmuştur.Yerçekimini genel kanununu 1687 yılına kadar yayınlamadı.Grantham okuluna devam ettiği sıralarda ve Cambridge’e hazırlanırken köyün eczacısı Mr. Clarke’ın evinde kalıyordu. Orada eski bir kitap koleksiyonu buldu ve onları yutarcasına okudu. Hiç evlenmedi.Newton’a buluşlarını nasıl bulduğu sorulduğunda sürekli düşünmeyle diye cevap verirdi.Newton’un en önemli buluşu diferansiyel ve integral hesabı keşfetmesidir.Zaten Newton’u dünyada en büyük üç büyük matematikçiden biri yapan buluşu budur.Newton’un matematik öğretmeni Barrow hem ilahiyatçı hem de matematikçiydi.Barrow öğrencisinin kendisinden çok önde olduğunu kabul ediyordu.1669’da matematik kürsüsünü sırası geldiğinde Newton’a bıraktı.Yirmi bir yaşından yirmi üç yaşına kadar çok yoğun bir çalışmaya girmiş ve gizliyordu.1664 yılında Üniversiteyi bitirdi ve lisans diplomasını almıştır.Ayla ilgili şeyleri incelerken hastalandı.Bulduğu sonuçları da gizli tutmuştu. Bu iki yıl içinde diferansiyel ve integral hesabı keşfetmiş, genel çekim kanununu bulmuş ve beyaz ışığın analizini deneysel olarak yapmıştı. Bunların tümü, yirmi beş yaşından önce bulunmuş şeylerdi. 20 Mayıs 1665 tarihli bir yazısıyla, bir eğrinin üzerindeki bir noktadaki teğeti ve eğriliğini verecek yöntemini daha yirmi üç yaşındayken yayınlıyordu. İşte bu, diferansiyelin bulunuşunu müjdeliyordu. Bu sıralarda ünlü sonsuz küçükler hesabına doğru yaklaşıyordu. Yine bu sıralarda, binom formülünü bulmuştu. 1668’de tek başına yansımalı teleskopu yapmış ve uyduları incelemekte kullanmıştır. ”Philosophy Naturalis Principia Mathematica” adlı eserini yazmaya başladığında geceli gündüzlü çalıştı. Ünlü pertürbasyon kuramını ortaya atmıştır. Bu kuram daha sonra ilerletilerek elektronların yörüngelerine uygulanmış, on dokuzuncu yüzyılda bu kuramla Neptün ve yirminci yüzyılda da Plüton gezegeni keşfedilmiştir.
Principia’ları yazmak için on sekiz ay uykusuz ve gıdasız kalan Newton, elli li yaşlarına yaklaşıyordu. Bu yorgunluktan sonra 1692 sonbaharında iyice hastalandı. Yiyeceklere karşı olan tiksinti ve sürekli uykusuzluk neredeyse onu çıldırtıyordu. Ağır hasta olduğu tüm Avrupa’ya yayıldı. Düşmanları bile, daha sonra iyileşmesine çok sevindiler.
Newton, 1696’da elli dört yaşında darphanede para basımı düzenlemekle görevlendirildi. 1701 ile 1702 yıllarında, Cambridge Üniversitesi’ni parlementoda temsil etti. 1703 yılında Royal Society’nin başkanlığına seçildi. Ölünceye kadar da bu makamda kaldı. 1705 yılında Kraliçe Anne tarafından Chevalier’lik rütbesi ile onurlandırıldı.1727 yılında da vefat etti.

Hüzün

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.